تحقق اهداف توسعه‌ای با امضای تفاهم‌نامه ساخت ۲ پروژه پالایشی/ تفاهم‌نامه امضاشده نقدینگی را هدایت می‌کند

رئیس‌جمهوری امضای تفاهم‌نامه تأمین مالی برای احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران را اقدامی مؤثر در تحقق اهداف کشور در زمینه‌های جذب سرمایه‌ در مسیر رونق تولید، خنثی‌سازی تحریم‌ها، جلوگیری از خام‌فروشی و تبدیل نفت به فرآورده‌های با ارزش افزوده بیشتر و ایجاد اشتغال علم‌پایه دانست.

به گزارش مشعل نيوز، سید ابراهیم رئیسی، در آیین امضای تفاهم‌نامه مشارکت و تأمین مالی برای احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران، امروز را به یُمن امضای اسناد این تفاهم‌نامه، روزی بابرکت توصیف کرد.

وی احداث مجتمع‌های پتروشیمی و پتروپالایشگاهی را از نیازها و ضرورت‌های کشور برشمرد و افزود: تحقق اهداف کشور در زمینه رشد اقتصادی در گرو سرمایه‌گذاری‌های کلان است و این تفاهم‌نامه‌ها از جمله اقدام‌های و زمینه‌سازی‌های مؤثر برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان در مسیر سازندگی و آبادانی کشور است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امضای این تفاهم‌نامه گامی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه همچنین گامی مؤثر برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، جلوگیری از خام‌فروشی و تبدیل نفت خام به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر، تأمین نیازهای کشور به فرآورده‌های نفتی و ایجاد ظرفیت‌های صادراتی جدید است.

رئیسی همچنین با اشاره به اتفاق‌نظر کارشناسان اقتصادی بر این نکته که هدایت نقدینگی به سمت تولید، نگرانی‌ها را از رشد نقدینگی برطرف می‌کند، تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا شد، همچنین یکی از مصادیق موفق هدایت نقدینگی به‌ سوی تولید است.

وی با بیان اینکه پیگیری مجدانه رمز موفقیت کارهاست، تصریح کرد: گاهی ممکن است در مسیر اجرای یک پروژه بزرگ موانع کوچکی پیدا شود، اما این نباید سبب توقف یا حتی کندی کار شود. به‌هیچ وجه در مسیر اجرای چنین پروژه‌هایی موانع را به رسمیت نشناسید.

رئیس‌جمهوری اجرای این پروژه‌ها را باعث آبادانی و پیشرفت برای بندرعباس و به‌ویژه سواحل مَکران دانست و گفت: اجرای این پروژه‌ها به‌عنوان طرح‌هایی علم‌پایه می‌تواند سبب ایجاد اشتغال پایدار و رونق تولید، به‌ویژه در صنایع پایین‌دستی صنعت نفت شود.

رئیسی با قدردانی از محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری، مسعود میرکاظمی، معاون برنامه و بودجه رئیس‌جمهوری، جواد اوجی، وزیر نفت و همه افرادی که برای آماده شدن بستر امضای این تفاهم‌نامه تلاش کرده‌اند، اظهار کرد: امروز وظیفه ما در عرصه رونق تولید، همان وظیفه‌ای است که رزمندگان ما در جبهه‌های دفاع مقدس به‌عهده داشتند. هر گامی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال، تیری در قلب دشمن و قدمی برای افزایش امید و اعتماد مردم به نظام است.

رونق تولید، توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی از نتایج اجرای پروژه‌های پیشران اقتصاد ملی است

محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری نیز در این آیین با اشاره به سرمایه‌گذاری گسترده برای پروژه‌های پیشران اقتصاد ملی گفت: هدایت نقدینگی به سمت تولید، بالا رفتن ارزش پول ملی، اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی از جمله نتایجی است که با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصاد ملی محقق خواهد شد.

وی با اشاره به مشارکت مردم در اجرای این پروژه‌ها اظهار امیدواری کرد با عملیاتی شدن این طرح‌ها مردم طعم شیرین این سرمایه‌گذاری را بچشند.

معاون اول رئیس‌جمهور مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم را از ویژگی‌های پروژه‌های پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران برشمرد و افزود: مردم برای احداث این دو پروژه سرمایه‌گذاری و مشارکت جدی داشته‌اند و پس از اجرا می‌توانند سهامدار این طرح‌های بزرگ شوند.

مخبر همچنین به روش تأمین مالی این دو پروژه اشاره و تصریح کرد: با روشی که برای تأمین مالی این پروژه‌ها در نظر گرفته شد، موانع از پیش رو برداشته و روند آغاز احداث این دو پروژه به‌ مقدار قابل‌توجهی تسریع شد.

نظرات