اعضای کابینه در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟ | خبرگزاری رسمی نسیم رضوی

 وزیر نفت گفت: ظرف چند سال آینده به برداشت ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز از میدان نفتی آزادگان می‌رسیم،در حال حاضر روزانه ۱۹۰ هزار بشکه برداشت می‌کنیم.

به گزارش مشعل نيوز، جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در چهار ماهه اول امسال وصول مطالبات نسبت به ۴ ماهه سال گذشته صعودی بود و ۵۵0 درصد رشد وصول و فروش نفت، میعانات گازی و صادرات گاز داشتیم.

وی ادامه داد: در همین چهار ماه حدود ۴ میلیارد دلار وصول از صادرات گاز داشتیم که معادل کل صادرات گاز در ۱۴۰۰ بود.

وزیر نفت با اشاره به مصوبه امروز دولت در جذب سرمایه گذاری میادین نفتی با ضریب بازیافتی زیر  ۲۰درصد گفت: برای این کار مصوب شد تا قرارداد میعانات گازی و نفتی داشته باشیم و دولت اجازه داد تا سرمایه گذاران با ضریب بازیافتی زیر ۲۰ درصد ورود کرده و این ضریب به بیش از ۳۵درصد افزایش یابد.

وزیر نفت اظهار داشت: تا امروز نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در بحث توسعه میادین نفتی و گازی امضا کرده‌ایم. قرارداد امضا شده با کشور روسیه در بحث توسعه میادین نفتی، به خصوص میادین مشترک نفتی و گازی بود.

اوجی گفت: دو سه هفته پیش بود که میدان نفتی آزادگان که بزرگترین میدان نفتی مشترک ایران و عراق است، بیش از ۷ میلیارد دلار استفاده از توان و ظرفیت منابع مالی داخل کشور داشته است که ۶ بانک و ۶ هلدینگ بزرگ اقتصادی مشارکت می‌کنند. در حقیقت در توسعه این میدان سهام‌دار می‌شوند.

وی با بیان اینکه توسعه این میدان نفتی را شروع کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر روزانه ۱۹۰ هزار بشکه نفت برداشت می‌کنیم که با برنامه‌ریزی انجام شده در وزارت نفت، از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف مالی اعم از بانک‌ها و هلدینگ‌ها استفاده می‌کنیم تا ظرف چند سال آتی به ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز برسیم.

نظرات