سرمایه گذاری ۲۷۵ میلیارد دلاری برای توسعه، افزایش و نگهداشت تولید میدان‌های  نفتی و گازی

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از نیاز به سرمایه‌گذاری حدود ۲۷۵ میلیارد دلار برای تولید نفت خام و گاز از سال ۱۴۰۳ تا افق سال ۱۴۲۰ خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی‌ ایران، احمد رجبی در نخستین گردهمایی تخصصی و هم‌اندیشی مدیران برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت ایران در این باره گفت: طرح‌های پیشران و راهبردی افزایش تولید نفت خام و گاز خام شرکت ملی نفت تعریف شده و در دستور کار این شرکت، وزارت نفت و دولت قرار گرفته است.

وی درباره طرح‌های پیشران افزایش تولید نفت و گاز افزود: طرح پیشران افزایش تولید نفت خام برای دستیابی به تولید روزانه ۵.۵ میلیون بشکه نفت در افق ۱۴۱۰ و استمرار و نگهداشت تولید تا سال ۱۴۲۰ با مجموع سرمایه‌گذاری حدود ۱۵۰ میلیارد دلار برنامه‌ریزی شده است؛ همچنین طرح راهبردی افزایش تولید گاز خام کشور نیز برای دستیابی به تولید ۱.۵ میلیارد مترمکعب گاز خام در افق ۱۴۱۰ و نگهداشت تولید تا سال ۱۴۲۰ با مجموع سرمایه‌گذاری حدود ۱۲۵ میلیارد دلار برنامه‌ریزی شده است.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران درباره فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و افزایش تولید طی امسال و سال آینده تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود با سرمایه‌گذاری حدود ۶۰۰ میلیون دلار تا پایان سال ۱۴۰۲، تولید نفت به سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد و با سرمایه‌گذاری حدود سه میلیارد دلار تا پایان سال ۱۴۰۳ به حدود چهار میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

رجبی درباره حجم تولید نفت از آغاز به‌کار دولت سیزدهم تاکنون توضیح داد: در دولت سیزدهم حجم تولید نفت از حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز به حدود روزانه سه میلیون و  ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است.

نظرات