عملکرد ایمنی فاز 13 پارس جنوبی بررسی شد - شانا

با کاری که قرار است در پارس جنوبی انجام شود روزانه از هدرفت یک میلیون مترمکعب گاز جلوگیری می‌شود و اگر این طرح در ۱۴ پالایشگاه دیگر انجام شود، ۱۵ میلیون متر مکعب به تراز گازی کل کشور اضافه می‌شود.

به گزارش مشعل نیوز، پیام پهلوان در حاشیه بازدید خبرنگاران از فازهای ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی  اظهار داشت: اهداف تولیدی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی استخراج روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، تولید روزانه ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی،تولید روزانه ۲۹۰۰ تن ال پی جی، تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد است.

وی در ادامه فرایند واحدهای مپنا در فاز ۱۴ را تصفیه پسابهای صنعتی، تولید ابزار دقیق و یوتیلیتی، آب آتش نشانی، تولید و توزیع نیاروژن، ذخیره و توزیع آب شیرین، واحد تولید بخار، تولید آب دمین، نمکزدایی آب دریا، تولید آب آشامیدنی، آب خنک کننده، توزیع آب دریا در بالادست، دیزل ژنراتورهای اضطراری، ذخیره سازی مواد شیمیایی، بازیافت گوگرد و واحد صادرات گاز با هدف افزایش فشار تولیدی پالایشگاهذجهت تزریق به شبکه سراسری برشمرد.

مدیر پروژه فاز ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی نیرپارس در ادامه گفت: فاز ۱۳ رکورد تولید با کیفیت گوگرد را در پارس جنوبی زده و تنها پالایشگاهی است که در پارس جنوبی استاندار سختگیرانه گوگرد را اجرایی کرده است، همچنین فاز ۱۳ از نظر زمانی نیز رکورد استحصال گوگرد را زده است.

تمام گوگرد فاز ۱۳ قابلیت صادرات دارد

وی با بیان اینکه تمام گوگرد فاز ۱۳ قابلیت صادرات دارد، گفت: تیم فعال در فاز ۱۳ دانش را در فاز ۱۴ نیز منتقل کرده‌اند، درحال حاضر در فاز ۱۳ این موضوع اجرایی شده در فاز ۱۴ نیز درحال کار هستیم و تا اردیبهشت وارد سرویس می‌شود، فاز ۴، ۵، ۱۷ و ۱۸ نیز به نیرپارس سپرده شده است.

پهلوان خاطرنشان کرد: مسائل محیط زیستی اکنون خط قرمز وزارت نفت نیز شده‌ است و این به واسطه همین عملکرد زیست محیطی بوده در فاز ۱۳ پارس جنوبی رقم خورده است.

وی با بیان اینکه با توجه به کاهش مخزن در ایران هم پروژه‌ای به نام فشار افزایی تعریف شده است و ما هم تلاش می‌کنیم که به این مقوله وارد شویم، تصریح کرد: هنوز ایران این تکنولوژی را ندارد اما اعلام آمادگی کرده ‌ایم که برای نخستین بار روی این موضوع به عنوان یک موضوع دانش بنیان کار کنیم  و اکنون نیز تیمی از مهندسان ایرانی به دنبال این هستند که بخش مهندسی کار را جلو ببرند.

مدیر پروژه فاز ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی نیرپارس تاکید کرد: درحال حاضر مشکلاتی که در حوزه تامین قطعات توربوکمپرسورها وجود داشت برطرف شده و اکنون با داخلی سازی که صورت گرفته است توانستیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

وی ادامه داد: در تمام فصول سال تولید گاز اهمیت دارد، در حوزه ناترازی گاز نیز نیازمند سرمایه گذاری هستیم ما نیز می توانیم شرایط نرمالی را ایجاد کنیم تا وضعیت فعلی حفظ شود.

Untitled

همپای قطر جلو رفته‌ایم

پهلوان با تاکید بر اینکه در بحث تولید گاز متانی که ما به خط سراسری وصل می‌کنیم، همپای قطر جلو رفته‌ایم البته قطر در موضوعات ال ان جی خیلی از ما جلوتر است و صادرات ال ان جی انجام می‌دهد اما در بحث تولید گاز و برداشت از مخزن بر اساس آخرین گزارشات شرکت ملی گاز ایران همپای قطر جلو رفته است.

وی بیان داشت:  زمانی که قرار است داخلی‌سازی در کشور انجام شود، نیاز به یک سرمایه‌گذاری اولیه‌ای دارد که ممکن است بحث قیمت رقابتی در آن سال‌های اولیه وجود نداشته باشد اما امروز، توربوکمپرسورهایی که شرکت مپنا تولید کرده است، قیمت رقابتی دارد.

Untitled

جلوگیری از هدررفت یک میلیون متر مکعب گاز

در ادامه این بازدید محمدحسن ابراهیمی با بیان اینکه بر اساس طرح‌هایی که توسعه ای برداشت از مخزن مشترک پارس جنوبی به حداکثر خودش رسیده است، اظهار داشت: سیاست‌های کلی وزارت نفت و شرکت ملی نفت و گاز در ۲۰ سال اخیر این بود که در فضای رقابتی که در میدان گازی مشترک با قطر وجود دارد، به تولید حداکثری برسیم و بتوانیم سهم خودمان را از این مخزن مشترک برداشت کنیم و اکنون در سیاست‌گذاری جدید تصمیم بر این شد که طرح‌ها و پروژه‌هایی که تعریف می‌شود پالایشگاه‌هایی که تاکنون به بهره‌برداری رسیدند را بهینه‌سازی کنیم تا آلاینده‌ها در حوزه زیست محیطی کاهش یابد. بر اساس همین سیاست جدید، پروژه کاهش مشعل سوزی تعریف شده و این پروژه که نخستین کاهش مشعل سوزی در پارس جنوبی است در مناقصه‌ای که برگزار شده بود به نیرپارس سپرده شد.

وی با تاکید بر اینکه در واحد ۱۳ پارس جنوبی توانستیم در حوزه توربوکمپرسورها و بازیافت گوگرد بهترین عملکرد را داشته باشیم، تاکید کرد: نتیجه کار در واحد ۱۳ به بقیه واحدها نیز ابلاغ شد تا این روش بازیافت گوگرد در سایر پروژه‌ها نیز اجرایی بشود.

مدیر پروژه کاهش مشعل سوزی پالایشگاه‌های ۳ و ۷ پارس جنوبی بیان داشت: پروژه کاهش مشعل سوزی شامل دو بخش کاهش مشعل سوزی و کاهش آلاینده است که در بخش اول قرار شد در مشعل‌هایی که از عسلویه تا کنعان وجود دارد و شعله‌های آنها بالاست و دود زیادی نیز تولید می‌کنند، در تجهیزاتی که نیاز به بهینه‌سازی دارند، خدمات مهندسی، تامین خدمات، نصب و راه‌اندازی انجام شود تا این حجم از مشعل سوزی کاهش پیدا کند.

شرایط برای کاهش ۱۵ میلیون متر مکعبی ناترازی مهیاست

ابراهیمی با بیان اینکه با راه‌اندازی این دو کمپرسور و کاری که قرار است انجام شود روزانه از هدرفت یک میلیون مترمکعب گاز جلوگیری می‌شود، گفت: اگر این طرح در ۱۴ پالایشگاه دیگر انجام شود، ۱۵ میلیون متر مکعب به تراز گازی کل کشور اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش دوم قرارداد مربوط به واحد بازیافت گوگرد است، گفت: این گاز در مشعل پالایشگاه باعث ایجاد یک گاز فوق العاده سمی‌ به نام SO۲ می‌شود که طبیعتاً این گاز در محیط زیست انتشار پیدا می‌کند و بر تمام محیط زیست منطقه، گیاهان، جانوران مردم، آب، خاک و هوا تاثیر می‌گذارد. با توجه به اینکه بسیاری از کارکنان اینجا پروازی هستند و سایر شهرها می‌آیند می‌توانند اثرات منفی این گاز را در کل کشور منتقل کنند.

مدیر پروژه کاهش مشعل سوزی پالایشگاه‌های ۳ و ۷ پارس جنوبی افزود: به همین دلیل به دنبال این هستیم تا آثار مخربی که گاز سمی SO۲ تولید می‌کند را کاهش دهیم.

وی یادآور شد: پیش از اینکه شرکت ایرانی این پروژه را انجام بدهد، لایسنسور واحد اول شرکت آلمانی بود و لایسنسور واحد دیگر نیز یک شرکت سوئیسی بود که دیگر هیچ کدام با ما همکاری نمی‌کنند.

وی بیان داشت: با راه‌اندازی واحد بازیافت گوگرد در دو پروژه‌ای که با شرکت نفت و گاز قرارداد بسته‌ایم، سالانه ۵۰۰ هزار تن گاز اسیدی پالایش می‌شود و از انتشار آنها به محیط زیست جلوگیری می‌شود.

همچنین مازیار یوسفی با بیان اینکه سال ۸۸ قرارداد ساخت و داخلی سازی  ۱۰۰ توربوکمپرسور با مهندسی توسعه گاز منعقد شده اظهار داشت: تاکنون و طی ۱۴ سال گذشته به ۹۵ درصد داخلی سازی این تجهیز رسیده ایم و ۵۴ واحد توربوکمپرسور کامل و مجموعا ۷۶ توربین به ایستگاههای خط سراسری تحویل داده ایم.

وی افزود: ما یکی از استراتژیک ترین پکیج های گازی را با استفاده از دانشی که از ۱۰۰ دستگاه کسب کرده ایم در فازهای ۱۳، ۱۴ .۲۲،۲۳ و،۲۴ و ۱۹ تعداد ۲۲ توربوکمپرسور را راه اندازی کرده ایم.

مدیر پروژه توربو کمپرسور نیرپارس افزود: هرکدام از این پالایشگاه‌ها حدود ۷ درصد از تولید گاز کشور را برعهده دارند و ما در این پالایشگاه‌های ۵۰ میلیون مترمکعبی توانستیم پکیج ۴ فاز را تکمیل کنیم.

وی اظهار داشت: برای اولین بار در سطح شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز قراداد بهره برداری کامل و تولید محور یعنی پرداخت، بر اساس تولید گاز منعقد شده و پالایشگاه ۱۱ و ۱۲ ابلاغ و استارت کار از اول آبان کار زده شده است،  پالایشگاه دهم منتظر ابلاغ است، با بهره برداری از این سه فاز عملا حدود ۲۰ درصد از حجم تولید گاز توسط این واحدها تولید خواهد شد.

Untitled

یوسفی گفت: در صورتی که داخلی سازی اتفاق نمی افتاد، تولید پارس جنوبی ارتقاء پیدا نمی کرد، در این راستا منابع خیلی هنگفت مالی شرکت‌های فرانسوی، انگلیسی و ایتالیایی در قطر وجود داشت و می‌خواستند که این پالایشگاه‌ها و توربوکمپرسورها به بهره‌برداری نرسد تا برداشت آنها در قطر تسهیل شود.

وی افزود: انجام، تامین، نصب و بومی‌سازی توربوکمپرسورها کار بسیار بزرگی بود که در این پروژه به بهترین شکل انجام شد و درحال حاضر ریسک عدم تولید و عدم صادرات پایدار این چهار پالایشگاه پارس جنوبی کاهش یافته است.

صادرات توربین به روسیه، سوریه و عراق

وی با بیان اینکه روسیه پس از تحریم‌ها با ایران مذاکره داشت و اکنون در حال مبادله تجاری با مپنا برای خریداری قطعات توربین وحتی توربین کامل است، درواقع قیمت ایران در این حوزه یک قیمت رقابتی است و به روسیه، سوریه و عراق خدماتی را در این حوزه ارائه می‌دهیم.

یوسفی با بیان اینکه ایران از نظر رکورد ساخت توربین و در واقع رکورد تولید برق در دنیا، در رتبه ۳ تا ۵ جهان قرار دارد، گفت: در سال‌های گذشته هر سال حدود ۶ الی ۷ توربین را برای مجتمع گاز پارس جنوبی تعمیر یا تعویض کرده‌ایم و سهم ۵۰ میلیون متر مکعبی را حداقل در سه سال گذشته داشته‌ایم و اگر این داخلی‌سازی صورت نمی‌گرفت ۵۰ میلیون به عدد ناترازی انرژی اضافه می‌شد.

 

 

نظرات