اوجی: عراق همه معوقات گازی خود را پرداخته است - شانا

وزیر نفت گفت: یک مجتمع پالایشگاهی ۲۱۰ هزار بشکه‌ای در چند روز آینده افتتاح می شود که به ازای هر بشکه، دوازه دلار سود خواهد داشت.

به گزارش مشعل نيوز،‌ جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به سالروز ملی شدن صنعت نفت، گفت: دو هفته پیش افتتاح فاز ۱۴ پارس جنوی را داشتیم که ۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایش گاز کمک می‌کند و اکنون با افتتاح این مجتمع پالایشگاهی روزانه ۲۱۰ هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین فرآورش می‌شود.

وی با بیان اینکه در پالایشگاه آبادان فاز ۲ با ارزش ۱.۱ میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: این پالایشگاه در شروع دولت سیزدهم ۶۴ درصد پیشرفت داشته است و الان این پتروپالایشگاه که تولید سوخت بنزین و گازوئیل و تولید محصولات خوراک پتروشیمی‌های آبادان و بندر امام را بر عهده دارد، تکمیل شد. این پالایشگاه صد در صد دولتی است و هفت هزار نفر     در آن مشغول به کار بودند.

اوجی گفت: با شروع این پالایشگاه تولید بنزین از ده میلیون لیتر به ۱۴ میلیون لیتر و گازوییل هم از ۱۵ میلیون لیتر به ۱۸ میلیون لیتر خواهد رسید. هم‌چنین با راه‌اندازی این پالایشگاه شاهد کاهش نفت کوره و مازوت خواهیم بود.

وی ادامه داد خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار و سواحل مکران آماده بهره‌برداری است که در چند روز آتی تا قبل از عید نوروز  افتتاح می‌شود. ۲۷۰ کیلومتر طول این خط لوله بوده است و ۴۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در آن انجام شده است. این پروژه در استان سیستان و بلوچستان ۳۹ هزار و ۲۰۰خانوار شهری و بیش از ۴۸۰ روستا را پوشش می‌دهد.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: ما ۱۲ میلیارد دلار پروژه‌های نیمه کاره در دولت سیزدهم را در سال ۱۴۰۱ انجام دادیم که از مهم‌ترین آن فاز ۱۴۰پالایشگاه پارس جنوبی  بود، ۳۱ پروژه نیمه تمام در ۱۴۰۱ را تکمیل کردیم.

اوجی در پایان خاطرنشان کرد: ما جزو وزارت خانه هایی بودیم که در سامانه درگاه عملکردمان مطلوب بوده است و اگر مواردی هم بوده به خاطر محدودیت‌هایی بوده است که ستاد سوخت قاچاق کالا داشته است.

نظرات