پروژه لرزه‌نگاری ۳ بعدی میدان‌های تنگ بیجار و دلاوران تکمیل شد

مدیر فنی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از پایان عملیات پروژه لرزه‌نگاری سه‌بعدی میدان‌های تنگ بیجار و دلاوران در غرب کشور خبر داد.

به گزارش مشعل نيوز، غلامرضا نصیرایی در این‌باره گفت: این پروژه، در قالب طرح توسعه میدان‌های تنگ‌بیجار و دلاوران و با هدف مطالعه ساختار زمین‌شناسی، بررسی و رفع ابهام‌های ساختمانی و مخزنی این میدان‌ها و چگونگی توسعه میدان دلاوران در مدت بیست‌ویک ماه از سوی یک شرکت داخلی و نظارت اداره ژئوفیزیک این مدیریت انجام شد.

وی با بیان اینکه عملیات برداشت داده‌های لرزه‌نگاری این میدان‌ها در مساحت یک‌هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع و با ۶۵ هزار نقطه چشمه لرزه‌ای انجام شد، افزود: با توجه به شرایط اقلیمی، کوهستانی و سخت‌گذر بودن منطقه، همچنین واقع شدن بخشی از این پروژه در مناطق مرزی، عملیات برداشت داده‌های لرزه‌نگاری با استفاده از ۶۰۰ ساعت خدمات پروازی (بالگرد) با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی انجام شد.

مدیر فنی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران یادآور شد: در اجرای پروژه سه‌بعدی میدان‌های تنگ‌بیجار و دلاوران در حوزه فعالیت این شرکت در غرب کشور، ضمن ایجاد فرصت اشتغال برای بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ نفر، در مناطق پیرامونی مناطق عملیاتی نیز کمک‌های مالی در قالب مسئولیت‌های اجتماعی هزینه شد.

نصیرایی در پایان افزود: در پروژه لرزه‌نگاری میدان‌های تنگ بیجار و دلاوران در منطقه‌ای به وسعت یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار از مناطق مرزی آلوده به مین و مهمات عمل نشده از زمان جنگ تحمیلی به‌صورت مکانیزه و دستی پاکسازی شد.

با پایان عملیات پردازش و تفسیر داده‌های برداشت‌شده، نتایج حاصل برای بهره‌برداری و انجام مطالعات مربوطه استفاده خواهد شد.

نظرات