راه‌اندازی مشعل شماره یک پروژه تصفیه گازوئیل در پالایشگاه اصفهان


مشعل شماره یک طرح تصفیه گازوئیل با ظرفیت یک هزار تن در شرکت پالایش نفت (پالایشگاه) اصفهان باهدف تولید گازوئیل یورو ۵، عملیاتی شد.

به گزارش مشعل نيوز، با تلاش شبانه‌روزی کارکنان شرکت پالایش نفت اصفهان و پیمانکاران حاضر در پروژه، مقدمات ورود گاز طبیعی شبکه سراسری به پالایشگاه جنوبی انجام شد و مشعل شماره یک این مجموعه با ظرفیت ۱۰۰۰ تن در روز، به‌عنوان پیش‌نیاز راه‌اندازی واحد در سرویس قرار گرفت.

بنابر این گزارش، پیش از این نیز اتاق کنترل مرکزی طرح تصفیه گازوئیل به‌عنوان گام اساسی آغاز عملیات پیش‌راه‌اندازی این پروژه، افتتاح شده بود.

با اجرای این ۲ طرح و فراهم شدن مقدمات ورود گاز طبیعی شبکه سراسری به پالایشگاه جنوبی تا ۲ ماه آینده طرح تصفیه گازوئیل شرکت پالایش نفت اصفهان به‌صورت کامل اجرایی می‌شود.

محسن قدیری، مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان، در آیین راه‌اندازی مشعل شماره یک این مجموعه اظهار کرد: با وجود بدخواهی دشمنان جمهوری اسلامی و تلاش برای سیاه‌نمایی، کارکنان خلاق شرکت پالایش نفت اصفهان و پیمانکاران حاضر در این مجموعه، با همدلی و همکاری پروژه تصفیه گازوئیل را سرعت بخشیدند.

وی افزود: ان‌شاءالله با توجه به تکمیل فعالیت‌های پیش راه‌اندازی و متعاقب آن تکمیل فرآیندهای راه‌اندازی، دیگر واحدهای یوتیلیتی مورد نیاز نیز تا اواسط مرداد ماه امسال عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل پالایشگاه اصفهان ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی جدید، نخستین محموله گازوئیل تصفیه شده طبق استاندارد یورو ۵ در آینده نزدیک در واحدهای تصفیه گازوئیل تولید خواهد شد.

با راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان روزانه ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل یورو ۵ تولید خواهد شد و ۳۰۰ تُن گوگرد از گازوئیل تولیدی پالایشگاه اصفهان حذف خواهد شد و غلظت گوگرد در گازوئیل تولیدی این شرکت از ۶۰۰۰ PPM به کمتر از ۱۰ PPM می‌رسد.

سودآوری این طرح برای شرکت حدود ۵.۹ هزار میلیارد تومان (در صورت تداوم نرخ‌های کنونی) در سال است.

با بهره‌برداری از این طرح به‌ازای تصفیه هر بشکه گازوئیل تولیدی ۷ دلار ارزش افزوده عاید شرکت خواهد شد. سود خالص پالایشگاه اصفهان با راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل در مجموع ۲۶۳ میلیون دلار خواهد بود و هزینه‌های انجام شده برای اجرای این طرح ملی پس از ۴ سال بازمی‌گردد.

طرح بزرگ تصفیه گازوئیل (سوخت دیزل) با سرمایه‌گذاری ۵۴۵ میلیون یورو و ۶۹ هزار و ۱۳۴ میلیارد ریالی در حال راه‌اندازی مقدماتی در پالایشگاه اصفهان است.

شرکت پالایش نفت اصفهان (‌پالایشگاه اصفهان‌) در زمان حاضر وظیفه تأمین حدود ۲۵ درصد از سوخت کشور را به‌عهده دارد و بنزین و گازوئیل از محصولات اصلی این شرکت به‌شمار می‌آید به‌طوری‌که سوخت ۱۶ استان از جمله اصفهان را تأمین می‌کند.

روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ و چهار میلیون لیتر گازوئیل یورو۵ در این واحد صنعتی تولید می‌شود.

ایـن شرکت با حدود ۳۰ نوع فرآورده نفتی اصلی و ویژه در منطقه‌ای به مساحت ۳۴۰ هکتار در شمال غربی اصفهان واقع شده و ظرفیت آن حدود ۳۷۵ هزار بشکه در روز است.

نظرات