توافقنامه دو برابر شدن سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان امروز امضا می‌شود

در ادامه دیپلماسی فعال انرژی، امروز وزیر نفت که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، تفاهم‌نامه دو برابر شدن میزان سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را با مقامات آذری امضا شد.

به گزارش مشعل نيوز، فعال‌سازی دیپلماسی انرژی یکی از محورهای مهم فعالیت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم بوده است.

در این راستا، در چند ماه نخست کار دولت سیزدهم بود که قرارداد سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان پس از ۵ سال وقفه در سفر دکتر رئیسی به ترکمنستان از سوی وزیر نفت امضا شد.

بر اساس این قرارداد حدود ۱.۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان از مسیر ایران به آذربایجان منتقل می‌شود و ایران بخشی از این گاز را به عنوان حق ترانزیت یا سواپ فی برمی‌دارد.

نکته بسیار مهم در این قرارداد، عدم نیاز به مبادلات مالی برای اجرای آن است که باعث می‌شود اجرای قرارداد بسیار روان و بدون مشکل انجام شود.

در ادامه دیپلماسی فعال انرژی، امروز وزیر نفت که برای سخنرانی در همایش انرژی باکو و بازدید از نمایشگاه نفت و گاز جمهوری آذربایجان به این کشور سفر کرده است، تفاهم‌نامه دو برابر شدن میزان سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را با مقامات آذری امضا خواهد کرد.

بر این اساس حجم گاز انتقالی از مسیر ایران دو برابر می‌شود. وزیر نفت اعلام کرده که ایران ظرفیت بالاتر بردن این میزان تا ۳ یا ۴ برابر را نیز به راحتی در اختیار دارد.

این تفاهم‌نامه جای پای ایران را در مسیر تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه محکم‌تر می‌کند.

قرارداد سواپ گاز از یک سو به پایدارتر شدن شبکه گاز شمال شرق ایران کمک زیادی می‌کند و از سوی دیگر مسیر ایران را در تبدیل به هاب انرژی منطقه هموارتر می‌کند.

علاوه بر این، احیای این قرارداد پس از ۵ سال وقفه و دو برابر شدن آن در کمتر از چند ماه، درواقع باز کردن مسیر مسدود شده دیپلماسی انرژی است و امکان انعقاد قراردادهای مشابه با دیگر کشورهای منطقه را فراهم‌تر می‌کند.

نظرات