تحریم نفتی روسیه، طلای سیاه را ۱۲۰ دلاری کرد/ اروپایی‌ها با مشکل مواجه خواهند شد

 کارشناس بازار نفت با اشاره به تاثیر تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا گفت: در این میان روسیه بر سر دوراهی ادامه تخفیف‌های بزرگ به مشتریان یا کاهش ۳۰ درصدی تولید برای فشار بر قیمت نفت قرار دارد.

به گزارش مشعل نيوز؛ «نرسی قربان»  به تحریم نفت روسیه توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: براساس این تحریم‌ها واردات نفت روسیه توسط اعضای اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری میلادی ۹۰ درصد کاهش خواهد داشت.

وی ادامه داد: کشورهای اروپایی این موضوع را بررسی کرده‌اند با این حال این تحریم برای برخی از کشورها مشکل خواهد بود.

قربان با بیان اینکه از لحاظ لجستیک امکان تغییر در نفت خام دریافتی در برخی پالایشگاه‌ها سخت است، گفت: پالایشگاه‌ها بر اساس نوع خاصی از نفت خام طراحی می‌شوند و از همین رو پیدا کردن نفت خام جایگزین برای این پالایشگاه‌ها در اروپا که مشتری نفت روسیه بودند کار مشکلی است.

وی تاکید کرد: در بازار نفت با تغییر بازار صادراتی یک کشور، سایر کشورها جای خالی را پر می‌کنند. بنابراین اگر نفت روسیه در اروپا تحریم شود، صادرات این کشور به کشورهای آسیایی بیشتر خواهد شد و در مقابل سایر تولیدکنندگان، نفت بیشتری به اروپا می‌فروشند.این کارشناس بازار نفت با اشاره به اینکه تحریم نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا بر قیمت نفت تأثیرگذار است، افزود: در کنار موضوع فشار تحریم‌ها بر قیمت نفت، تخفیف‌های روسیه به مشتریان آسیایی نیز در این زمینه موثر است.

وی ادامه داد: همچنین روسیه در روزهای اخیر موضوع دیگر را مطرح کرده که باعث افزایش بیشتر قیمت‌ها شده است.

قربان تصریح کرد: روسیه از کاهش ۳۰ درصدی تولید خود به دلیل عدم امکان صادرات خبر داده است که این کاهش بر بازار نفت اثرگذار است.

وی با اشاره به اینکه این اقدام روسیه برای فشار بر عرضه نفت و افزایش قیمت در بازار انجام خواهد شد، گفت: با این اقدام روسیه می‌تواند درآمد بیشتری از فروش نفت خام خود با وجود کاهش صادرات به دست آورد.

قربان افزود: پیش از تنش بین روسیه و اوکراین قیمت نفت حدود ۷۰ دلار در هر بشکه بود و اکنون به حدود ۱۲۰ دلار رسیده است؛ بنابراین با وجود کاهش تولید نفت روسیه، این کشور با افزایش قیمت نفت، کسری بودجه نخواهد داشت.

وی درمورد نشست امروز (پنجشنبه) اوپک پلاس گفت: به نظر می‌رسد نشست بیست و نهم اوپک پلاس نیز مانند چند نشست قبلی به سرعت به پایان برسد و موضع‌گیری خاصی نسبت به تحریم روسیه اتفاق نیفتد.

این کارشناس بازار نفت ادامه داد: هیچ کدام از تولیدکنندگان نفت در نشست اوپک تمام کارت‌های خود را رو نمی‌کنند و چانه‌زنی‌های اصلی در این زمینه در پشت پرده انجام خواهد شد.

نظرات