اوجی: فاز ۱۱ پارس جنوبی به زودی با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد |  خبرگزاری فارس

وزیر نفت از آغاز پرداخت ۳۸۰۰ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی به مشترکان کم‌مصرف گاز خبر داد.

به گزارش مشعل نیوز، جواد اوجی در حاشیه جلسه  هیأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۳۸۰۰ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی مشترکان گاز است که از روز گذشته در حال پرداخت است.

وزیر نفت افزود: بحث ناترازی گاز و افزایش شدت مصرف انرژی را داشتیم که دو اقدام اساسی برای حل این موضوع انجام دادیم. یکی افزایش تولید برای کاهش ناترازی و یکی هم بهینه‌سازی مصرف سوخت.

اوجی یادآور شد: ما ۲۵ میلیون مشترک گاز داریم. در محاسبات، براساس آیین‌نامه دولت ۱۷ میلیون مشترک مصرف‌کننده گاز پاداش صرفه‌جویی می‌گیرند.

وزیر نفت تاکید کرد: نزدیک بیش از ۶۰ درصد مشترکان گاز که سال ۱۴۰۲ مصرف گاز را مدیریت کردند و نسبت به سال قبل میزان مصرف را کاهش داده‌اند شناسایی شدند و از دیروز به پرداخت روی آورده‌ایم که یا به حساب پرداخت می‌شود یا کالای خانگی دریافت می‌کنند یا در قبوض ماه آینده بستانکار می‌شوند.

اوجی ادامه داد: برای آن دسته از واحدهای صنعتی، تجاری، اداری و مسکونی شخصی که صرفه‌جویی مصرف داشتند هم مجوز ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز در قالب گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی بعد از ۴۴ سال رقم خورده است. هر سرمایه‌گذار و فردی که در زمینه صرفه‌جویی عمل کرده، شرکت ملی گاز گواهی صرفه‌جویی را برحسب مثلا ۲ میلیون مترمکعب یا امثال آن، تا سقف ۱۵۰ میلیون مترمکعب که فعلاً مجوز آن اخذ شده است، صادر می‌کند و دیروز هم این امر در بورس انرژی اعلام شد و بسیاری از واحدهای صنعتی این گواهی را خریداری کردند. شرکت گاز هم مکلف و موظف است هر وقت صاحب این گواهی صرفه‌جویی اراده کند، گاز را تحویل دهد.

نظرات