قدم محکم ایران برای تبدیل شدن به هاب گازی برداشته شد

یک کارشناس انرژی گفت: در شرایط فعلی برای هاب گازی شدن ابتدا باید ظرفیت انتقال و سوآپ گاز را فعال کنیم .

به گزارش مشعل نیوز؛ محمد صادق مهرجو کارشناس انرژی با اشاره به اینکه امضای تفاهم نامه واردات گاز از روسیه نشان از قدرت بالای دیپلماسی انرژی ایران است گفت: ایران اگر چه به عنوان دومین دارنده ذخایر گازی جهان شناخته می‌شود اما این مسئله موجب نشده است تا ناترازی در مصرف گاز کشور برطرف شود. به عبارتی روزانه نزدیک به ۳۰۰ میلیون متر مکعب ناترازی گاز وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ما نیاز به تزریق گاز در مخازن نفتی داریم تا افت فشار نداشته باشیم، خاطر نشان کرد: اساساً درآمد کشور از صادرات نفت خام می‌گذرد، یکی نفت خام است و دیگری پتروشیمی اگرچه گاز جز اقلام پردرامد صادراتی کشور نیست اما نفت خام از اهمیت به سزایی برخوردار است و ۷۵ درصد توان تولیدی کشور در جنوب غرب کشور واقع شده است برای همین تزریق گاز در میادین بسیار حیاتی و مهم است.

این کارشناس انرژی خاطر نشان کرد: متأسفانه به دلیل ناترازی های موجود چندین سال است که که تزریق گاز به میادین نفتی بسیار کاهش پیدا کرده است و از طرفی ناترازی در فرآورده منجر به واردات شده به طوری که سال گذشته نزدیک به ۹۰۰ میلیون دلار گازوئیل واردات به عنوان سوخت دوم برای زمستان در نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

مهرجو با اشاره به اینکه ما این امکان را داریم که افزایش ظرفیت در ذخیره گاز طبیعی داشته باشیم و از طرفی مدیریت مصرف بهتری در زمستان داشته باشیم خاطر نشان کرد: زمانیکه در تابستان ناترازی داریم و با توجه رقم مورد نیاز در تابستان هم نمی‌توانیم تزریق گاز داشته باشیم در این شرایط ذخایر ثانویه به خطر می‌افتد در این شرایط عاقلانه است که واردات گاز داشته باشیم و به جای انکه گازوئیل خریداری کنیم گاز خریداری کنیم. زیرا ارزش هر لیتر گازوئیل خریداری شده ۶۰ سنت است یعنی ارزان‌ترین گازوئیل خریداری شده است اما گاز وارداتی می‌تواند هر متر مکعب به اندازه به میزان فروش گاز به اروپا باشد یعنی ۲۲ سنت و در این شرایط واردات گاز مقرون به صرفه تر است.

این کارشناس انرژی با اشاره به تعهدات گازی ایران به سایر کشورها، یاد آورشد: با توجه به اینکه بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون مترمکعب تعهدات صادراتی داریم و اکنون می‌خواهیم خط لوله صلح را به سمت پاکستان و هند فعال کنیم اما با کدام گاز؟ هر چقدر پایداری شبکه در فصل سرد سال بیشتر باشد بیشتر می‌توان به عنوان مبدا و مرجع صادرات گاز به همسایه‌ها مطرح شد کشور ما از موقعیت استراتژیکی برخوردار است و چرا این موقعیت را به ترک‌ها قرار دهیم.

وی ادامه داد: رقابت بسیار بسیار نزدیکی داریم و می‌توانیم با ذخیره سازی گاز آن را به عراق و ترکیه صادر کنیم اینکه ما فکر کنیم چون دومین دارنده هستیم گاز وارد نکنیم منطق درستی نیست. گازکشی به اقصی نقاط کشور داشته باشیم بسیار فاجعه بار است زیرا در هیچ کشوری دو حامل ارزان انرژی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با منطق حکمرانی انرژی همخوانی ندارد

مهرجو در خاتمه یادآور شد: در شرایط فعلی برای هاب گازی شدن می‌توان محل انتقال گاز شد به عبارتی روسیه به دریای گرم دسترسی ندارد و ما در کنار دریای عمان و خلیج فارس واقع شده‌ایم و می‌توانیم ظرفیت چابهار را فعال کرده و گاز را سوآپ کنیم و فعال شدن امکانات ال ان جی را در دستور کار قرار دهیم ما باید جز ۱۰ کشور اول صادرکننده گاز باشیم و چرا از موقعیتی که داریم استفاده نکنیم.

نظرات