تأمین مالی یک شرکت ترکیه‌ای با ضمانت پرداخت دولت ایران/ تصریح قانون بر  اولویت سرمایه‌گذار ایرانی - قدس آنلاین

 معاون سرمایه‌گذاری و تأمین مالی صندوق توسعه ملی در واکنش به انتقاد وزیر نیرو از عملکرد این صندوق در تأمین مالی نیروگاه‌ها گفت: صندوق توسعه ملی آمادگی کامل برای تأمین مالی نیروگاه‌ها را دارد.

به گزارش مشعل نیوز؛ رضا محمدی افزود: با وجود بدهی یک و نیم میلیارد دلاری نیروگاه‌ها به صندوق توسعه ملی و عدم همکاری سایر دستگاه‌ها ازجمله وزارت نیرو در خصوص وصول مطالبات صندوق، این صندوق آمادگی دارد تا در صورت معرفی طرح‌ها نسبت به تأمین مالی نیروگاه‌ها اقدام کند.

وی گفت: هنوز هیچ طرحی از جانب بانک‌های عامل به‌منظور تأمین مالی نیروگاهی به صندوق واصل نشده است. با وجود همه مشکلات موجود صندوق توسعه ملی با ایده‌های نو تأمین مالی چند نیروگاه را دست بررسی دارد و در آخرین اقدام نیروگاه فولاد خوزستان را به‌زودی تأمین مالی خواهد کرد.

وی به قول همکاری وزارت نیرو به‌منظور وصول مطالبات صندوق توسعه ملی اشاره کرد و خواستار آن شد این موضوع هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

معاون سرمایه‌گذاری و تأمین مالی صندوق توسعه ملی بر ضرورت پرداخت مطالبات سرمایه‌گذاران نیروگاهی که این امر سبب شده مطالبات صندوق پرداخت نشود تأکید کرد و گفت: همچنین ضروری است وزارت نیرو در اسرع‌ وقت نسبت به تدوین آیین‌نامه طرح‌هایی که از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر تأمین مالی شده‌اند اقدام لازم را به عمل آورد.

محمدی ضمن تأکید بر این که صندوق توسعه ملی در راستای اهداف توسعه‌ای خود آمادگی کامل به‌منظور تأمین مالی نیروگاه‌ها را دارد گفت: وزارت نیرو طرح‌های نیروگاهی مدنظر را به طور شفاف معرفی کند.

براساس این گزارش، علی‌اکبر محرابیان  در بازدید از کارخانه‌های گروه مپنا ضمن انتقاد از عملکرد صندوق توسعه ملی در تامین مالی طرح‌های نیروگاهی ابراز امیدواری کرد که به‌زودی رویکرد این صندوق تغییر کند.

وی تامین مالی طرح‌های نیروگاهی را بسیار مهم دانست و ادامه داد: نمی‌توان طرح‌های مثل فولاد و سایر صنایع تامین مالی شوند، اما صنعت نیروگاهی که زیرساخت همه این صنایع است تامین مالی نشوند.

وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد با تامین مالی از سوی صندوق توسعه ملی بتوان طرح‌های نیروگاهی را به موقع به بهره‌برداری برسانیم.

محرابیان گفت: متأسفانه صندوق توسعه ملی در این زمینه نقش خود را ایفا نکرده است. می‌بایست منابع کشور در مسیر واقعی توسعه به کار گرفته شود.

نظرات