مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز عملیات اجرایی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی ظرف چند ماه آینده خبر داد و گفت: شرکت بزرگ ساخت تجهیزات پالایشی به‌منظور تامین تجهیزات موردنیاز این پروژه و دیگر پروژه‌های پالایشی، متشکل از ظرفیت سه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، نفت بندرعباس و پتروپالایشگاه شهید سلیمانی شکل خواهد گرفت.

۶.۵ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور اضافه می‌شود

به گزارش مشعل نیوز، جلیل سالاری در مراسم امضای قرارداد واگذاری ۴۵۰ هکتار از اراضی منطقه ویژه اقتصادی به‌ پتروپالایشگاه شهید سلیمانی با بیان اینکه پیشنهاد ساخت این پتروپالایشگاه در سال ۱۴۰۱ ارائه شد و پس از آن در قانون بودجه تکلیف ایجاد شد و مطالعات امکان‌سنجی آن انجام شد، اظهار داشت: هدف از این پروژه استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی بود؛ تفاهم‌نامه آن در مردادماه امسال بین سهامداران در حضور رئیس‌جمهوری انجام شد و پس از آن مجوز شورای اقتصاد اخذ در آبان ماه اخذ شد.

وی افزود: همچنین ضرورت داشت مجوزهای پدافند غیرعامل و آمایش سرزمینی و محیط زیستی نیز دریافت شود که همه اینها زمان‌بر بود. مطالعات بخشی از طراحی و فازبندی آن از سوی شرکت ملی مهندسی به‌عنوان مشاور پروژه انجام شود، این پروژه یک پتروپالایشگاه است که با توجه به حجم سرمایه‌گذاری، در سه فاز تقسیم شده و باید براساس آن، جانمایی واحدها و طراحی بنیادی انجام شود که بتوانیم چینش واحدها را انجام دهیم.

مدیر عامل شرکت پالایش و‌ پخش فراورده های نفتی تاکید کرد: ۴۵۰ هکتار از منطقه ویژه اقتصادی به‌عنوان جانمایی واحدهای فرآیندی اختصاص داده شده و ۴۵۰ هکتار دیگر در جوار همین مجموعه اختصاص خواهد یافت؛ کمپ کارگری و تجهیز کارگاه طرح نیز انجام شده است تا در صورت آغاز عملیات اجرایی، کمبودی به لحاظ استقرار پیمانکار وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مطالعات و ارزیابی پروژه احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران انجام می‌شود، گفت: امیدواریم تا چند ماه آینده و پس از جانمایی، عملیات اجرایی را آغاز کنیم؛ در این مجموعه ۲۵ درصد ظرفیت تولید به محصولات پتروشیمی اختصاص داده شده است و تمرکز بر حداکثر تکمیل زنجیره ارزش افزوده در دستور کار قرار دارد؛ لذا حجم محدودی بنزین حدود ۶.۵ میلیون لیتر بنزین در این پروژه اختصاص داده شده است و این انعطاف‌پذیری در پروژه وجود دارد تا در زمان نیاز به بنزین، محصول بنزین و در زمان نیاز به محصولات پتروشیمی، این محصولات تولید شود.

سالاری ابراز امیدواری کرد که با زیرساختی که ایجاد شده است و خط لوله ۲۶ اینچ بندرعباس - سیرجان - رفسنجان که در ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد، شرایطی ایجاد شود که از ظرفیت این خط برای انتقال فرآورده این پالایشگاه در آینده همچنین از ظرفیت مخازن و دو اسکله در این منطقه برای صادرات محصولات استفاده شود.

وی بیان کرد: زیرساخت‌هایی نیز از جمله آبگیر در منطقه وجود دارد که از یک سوم ظرفیت این آبگیر برای این پروژه استفاده خواهد شد و با توجه به وجود زیرساخت‌ها امیدواریم پروژه روند پرشتابی داشته باشد و سریعا کارهای اجرایی آغاز شود. در بخش نفت خام نیز امیدواریم بتوانیم با مجوزهای اخذ شده دسترسی به خوراک پالایشگاه را نیز فراهم کنیم. در بخش تامین آب و گاز پالایشگاه نیز مذاکراتی با شرکت ملی گاز انجام شده است.

سالاری افزود: در زمینه استفاده از دانش فنی، پیش از این از ظرفیت شرکت‌های داخلی استفاده شده و از ظرفیت پژوهشگاه صنعت نفت استفاده کردیم و در گذشته این واحدها فرآیندی در کشور ساخته شده است که البته برای این طرح از ظرفیت حوزه پژوهش فناوری شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین از شکل‌گیری یک شرکت بزرگ تولیدکننده کالا و تجهیزات پالایشی خبر داد و گفت: در زمینه کالا و ساخت تجهیزات نیز مجموعه‌ای متشکل از سه پالایشگاه شهید سلیمانی، ستاره خلیج فارس و بندرعباس شکل خواهد گرفت که بخشی از کالا و تجهیزات را در قالب یک زنجیره تولید کرده و امیدواریم این شرکت به یک شرکت برند و مهم در زمینه تولید تجهیزات پالایشی تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: از ظرفیت همه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه تولید کالاهای صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی استفاده خواهیم کرد.

براساس این گزارش، افزایش ظرفیت پالایشی و تامین فراورده های سوختی، فراورده های تولیدی با ترکیب ۸۰ درصد فراورده های نفتی و ۲۰ درصد فراورده های پتروشیمی ، تکمیل زنجیره ارزش ‌و تولید با ارزش افزوده بیشتر از جمله اهداف اجرای طرح ‌این پتروپالایشگاه و تولید بیش از ۶.۵ میلیون لیتر بنزین در روز، تولید ۵.۵ میلیون لیتر نفت سفید، تولید ۱۸ میلیون لیتر نفت گاز در روز و تولید محصولات پتروشیمی با عنوان محصول نهایی یا خوراک واحدهای پتروشیمی از جمله اهداف آن است.

همچنین ایجاد ظرفیت فراورده های نفتی به ارزش ۷.۴میلیارد دلار در سال بر اساس الگوی E، جلوگیری از خام فروشی و تحقق اهداف سند تحول و افزایش ظرفیت پالایش و فراورده های نفتی و پتروشیمیایی کشور، اشتغالزایی، بکارگیری حداکثری توانایی شرکتهای داخلی ، ظرفیت دانش بنیان ها، مقابله با تحریم ها و جلوگیری ار تحریم پذیری، هدایت نقدینگی به سمت سرمایه گذاری مولد، عبور از پالایشگاه سازی ‌حرکت به سمت پتروپالایشگاهها و بکارگیری راهکارهای نوین مالی در طرح های بسیار بزرگ از دستاوردهای این طرح پتروپالایشی عنوان شده که طی مدت ۶ سال به اجرا خواهد رسید.

نظرات