وزیر نفت گفت: قرارداد توسعه فاز ۱۱ با توتال و کنسرسیوم شرکت‌های خارجی در دولت قبل ۴.۹ میلیارد دلار ارزش داشت و آنها این قرارداد را به شرکت‌های ایرانی باختند.

وزیر نفت: ‌«توتال» در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به متخصصان ایرانی باخت

‌به گزارش مشعل نیوز، جواد اوجی‌ در مراسم نصب‌ سکوی فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی که با موفقیت توسط متخصصان داخلی انجام شد، عنوان کرد: شرکت‌های خارجی از جمله توتال از ۲۰ سال پیش قرار بود توسعه فاز ۱۱ را انجام دهند ولی آن را معطل نگه‌ داشتند، فاز ۱۱ مرزی‌ترین فاز پارس جنوبی است و هر روز دیرتر از این فاز‌ تولید گاز کنیم، به کشور آسیب بیشتری می‌رسد.

وی افزود: با ابتکاری که داشتیم، تولید گاز از این فاز ۳ سال زودتر انجام می‌شود و دیگر نیازی به ساخت یک سکوی جدید نیست بلکه با تدبیری که اندیشیده شد سکوی ۱۲c که بهره‌وری پایینی داشت به فاز ۱۱ منتقل شد.

اوجی اظهار داشت: جابه‌جایی سکو به وزن ۳۲۰۰ تن نیازمند لجستیک قوی‌ای است و به همین دلیل کشتی اوشنیک را از آب‌های روسیه آوردیم.

وزیر نفت ادامه داد: نصب چنین سازه سنگینی نیازمند یک کار مهندسی پیچیده و دقیق است و همه این اتفاقات برای تولید گاز از فاز ۱۱ در دولت سیزدهم رخ داد.

وی تاکید کرد: در هفته‌های آینده تولید گاز از این فاز با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد و رقم تولید با حفاری ۴ حلقه چاه حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیون متر مکعب در روز است.

اوجی گفت: برای تولید از این فاز، ما منتظر رفع تحریم و حضور شرکت‌های خارجی نماندیم و الان شرکت‌های توتال و شل، انگشت به دهان مانده‌اند که چگونه این کار را ظرف ۲۰ ماه انجام دادیم.

وزیر نفت اشاره کرد: امروز پرونده تولید از آخرین فاز پارس جنوبی بسته شد و حال تمرکز ما بر افزایش تولید و فشارافزایی فازهای فعلی است.

وی عنوان کرد: قرارداد توسعه فاز ۱۱ با توتال و کنسرسیوم شرکت‌های خارجی در دولت قبل ۴.۹ میلیارد دلار ارزش داشت و آنها این قرارداد را به شرکت‌های ایرانی باختند چرا که صفر تا صد این پروژه توسط متخصصان ایرانی انجام شد.

نظرات