.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: بازار جهانی نفت نباید سیاسی شود ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: بازار جهانی نفت نباید سیاسی شود ::.
كد خبر: MN-378033 تاریخ : 28 /1 /1397 ساعت : 8:41 نسخه چاپي ارسال به دوست
بازار جهانی نفت نباید سیاسی شود

زنگنه خاطر نشان کرد که در دیدار با پرادان ، از شرکت های هندی و ایرانی درخواست کرده است مسائل اصلی و مهم پیرامون میدان گازی فرزاد ب را تا دو ماه نهایی کنند.

 بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در حاشیه شانزدهمین اجلاس مجمع جهانی انرژی در پایتخت هند با اشاره به شرایط جدید جغرافیای سیاسی منطقه گفت: سیاسی شدن بازار نفت سبب آسیب به مصرف کنندگان و همچنین تولید کنندگان این محصول راهبردی خواهد شد.

Image result for ‫اجلاس مجمع جهانی انرژی هند‬‎

به گزارش پايگاه خبري مشعل؛ زنگنه در مصاحبه با خبرنگاران ایرانی در دهلی نو، افزود: نشست دهلي بر چالش های پیشروی عرضه نفت و گاز در جهان تمرکز داشت.
وی تصریح کرد: نظر ایران بر آن است که اگر چه نقش نفت در آینده کمرنگ تر خواهد شد اما این محصول همچنان به ایفای نقش خود در بازارهای جهانی ادامه خواهد داد و کشورهای جهان حداقل تا سال 2040 به نفت احتیاج خواهند داشت بنابراین در این حوزه هنوز احتیاج به سرمایه گذاری حس می شود. 
وزیر نفت ایران درباره اوضاع فعلی حوزه انرژی در جهان تاکید کرد: بازار نفت باید غیر سیاسی باشد و به گاز نیز در بازار های جهانی اهمیت داده شود. سیاسی شدن بازار نفت سبب آسیب به مصرف کنندگان و همچنین تولید کنندگان نفت خواهد شد چون این بازار، یک مجموعه به هم پیوسته است و آسیب به یک کشور سبب آسیب به سایر کشورها خواهد شد.
زنگنه در خصوص روابط هند و ایران درحوزه انرژی و مسایل موجود بین دو کشور درباره میدان گازی «فرزاد ب» گفت: پس از سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به هند، روابط دو کشور هر روز بهبود پیدا کرده است.
وی با اشاره به دیدار با «دارمندرا پرادان» همتای هندی خود و دیگر سران نفتی این کشور قبل از مراسم افتتاحیه اجلاس تصریح کرد: چشم انداز همکاری های ایران و هند در زمینه انرژی بسیار مثبت است و دو کشور در زمینه میدان گازی فرزاد ب نیز پیشرفت های بسیار خوبی بدست آورده اند.
او خاطرنشان کرد که در دیدار با پرادان ، از شرکت های هندی و ایرانی درخواست کرده است مسائل اصلی و مهم پیرامون میدان گازی فرزاد ب را تا دو ماه نهایی کنند.
زنگنه گفت این مسائل مهم شامل طرح جامع توسعه میدان گازی فرزاد ب و زمان بندی این پروژه است که باید میان دو کشور نهایی شده و سپس برای اجرایی کردن این توافق 400 صفحه ای همکاری نزدیکی بین آنها آغاز شود. 
شانزدهمین اجلاس وزیران مجمع جهانی انرژی روز چهارشنبه به میزبانی هند و با همکاری چین و کره جنوبی با شرکت وزیران نفت کشورهای عضو، رهبران حوزه صنعت و رئیسان سازمان های بین المللی کلیدی برای بحث درباره 'آینده امنیت جهانی انرژی' در دهلی نو آغاز به کار کرد.
نارندرا مودی نخست وزیر هند در مراسم افتتاحیه این اجلاس سخنرانی کرد. سوشما سواراج وزیر امورخارجه این کشور نیز سخنران مراسم اختتامیه این رویداد مهم بین المللی خواهد بود.
محورهای مورد بحث در این اجلاس، تغییرات بازار جهانی، سیاست های انتقالی و فناوری های جدید است که بر ثبات و آینده سرمایه گذاری و الگوهای تجاری در بخش انرژی تاثیر می گذارند.
ارکان مجمع بین المللی انرژی مشتمل بر اجلاس وزارتی، هیات اجرایی و دبیرخانه به همراه کمیته مشاوره صنعتی و گروه حمایتی بین المللی است؛ اجلاس وزارتی مجمع، هر دو سال یک بار وهیات اجرایی آن حداقل سالی دو بار تشکیل می‌هد. اجلاس وزارتی با دریافت گزارش جمع بندی از هیات اجرایی، تصمیم‌گیری می‌کند.
در هیات اجرایی مجمع جهانی انرژی 13 کشور عضو هستند که دو سازمان بین المللی یعنی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و آژانس بین المللی انرژی نیز به عنوان ناظر و بدون حق رای، در این مجمع جهانی فعالیت می کنند.
مجمع بین‌المللی انرژی یا 'آی‌ای‌اف' بزرگترین محل گردهم‌آیی وزیران انرژی کشورهاست. این مجمع از این نظر که شرکت کنندگان آن شامل اعضای آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک وهمچنین کشورهایی چون برزیل، چین، هند، مکزیک، روسیه و آفریقای جنوبی می‌شود در نوع خود بی‌همتاست. 90درصد عرضه و تقاضای نفت و گاز جهانی در کشورهای عضو این مجمع انجام می‌شود.
این مجمع همایش‌هایی دوسالانه برگزار می‌کند که طی آن چهارچوب مذاکرات غیررسمی بین کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت و گاز درباره موضوعات و مسائل تأثیرگذار برکل بازار جهانی انرژی مشخص می‌شود.
ایران یکی از اعضای فعال 'آی‌ای‌اف' است و در تمامی نشست های این سازمان بین المللی مشارکت فعال داشته و در سال 2003 نیز در شهر اصفهان میزبان سومین جلسه هیات اجرایی بود.
اجلاس قبلی در سال 2016 در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شد.
هند به نوعی در میدان گازی فرزاد خود را سهیم می‌داند چون مدعی است حدود 11سال پیش این میدان توسط کنسرسیومی با مدیریت این کشور کشف شد.
مقامات این کشور تهدید کرده بودند در صورتی که توسعه میدان گازی «فرزاد ب» به کنسوسیوم این کشور داده نشود پالایشگاه های دولتی شامل هندوستان پترولیوم،بهارات پترولیوم،پالایشگاه و پتروشیمی مانگلور و شرکت هند دستور می دهد خرید نفت از ایران را کاهش دهند. 
میدان گازی «فرزاد ب» سال هاست چشم انتظار مذاکرات ایران و هند نشسته تا شاید این مذاکرات به نتیجه برسد و این میدان هم طعم شیرین توسعه را بچشد، مذاکراتی که گویا پشت سد مباحث مالی گرفتار شده است.
قرار بود طرح جامع توسعه میدان گازی «فرزاد ب» تا پایان سال 1387 امضا شود، اما این اتفاق محقق نشد تا اینکه در مرداد ماه سال 1388، منابع خبری از تصمیم ایران برای مذاکره با هند درباره میدان گازی «فرزاد ب» خبر دادند. 
اما از سال 1388 که خبر حضور هندی ها در «فرزاد ب» قطعی شد تاکنون همچنان توسعه این میدان گازی، منتظر نهایی شدن مذاکرات شرکت ملی نفت ایران با یک کنسرسیوم هندی بود. مذاکره ای که حتی دو سال بعد از آن هم نهایی نشد و حالا وزیر نفت ایران اعلام کرد که اختلافات برطرف شده است.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد