.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: ظرفیت تولید نفت میدان های مشترک با عراق به روزانه 300 هزار بشکه رسید ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: ظرفیت تولید نفت میدان های مشترک با عراق به روزانه 300 هزار بشکه رسید ::.
كد خبر: MN-375751 تاریخ : 30 /11 /1396 ساعت : 16:4 نسخه چاپي ارسال به دوست
ظرفیت تولید نفت میدان های مشترک با عراق به روزانه 300 هزار بشکه رسید

تولید مجموعه میدان های غرب کارون که حدود 70 هزار بشکه در روز بود اکنون به بیش از 300 هزار بشکه رسیده است.


مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: طبق برنامه، ظرفیت تولید نفت در میدان‎های مشترک غرب کارون که اکنون روزانه 300 هزار بشکه است، تا پایان امسال به حدود 350 هزار بشکه در روز می‎رسد.

به گزارش مشعل؛ توسعه میدان های مشترک غرب کارون که جزو بزرگ ترین ذخایر نفتی کشور بودند، پس از استقرار دولت یازدهم با سرعت دنبال شد.
وزارت نفت، توسعه میدان های غرب کارون (شامل آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، یاران جنوبی و یاران شمالی) را که با عراق مشترک است، در اولویت قرار داد و همپای میدان گازی پارس جنوبی، به توسعه آن پرداخت.
در نتیجه این اقدام ها، تولید مجموعه میدان های غرب کارون که حدود 70 هزار بشکه در روز بود اکنون به بیش از 300 هزار بشکه رسیده است.
به گزارش پايگاه خبري مشعل؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت درباره آخرین وضعیت توسعه این میدان ها گفت: هم‎اکنون بیش از 300 هزار بشکه نفت از این میدان‌ها برداشت می‎شود و روند افزایش ظرفیت تولید با جدیت ادامه دارد. 
نورالدین شهنازی‎زاده به طرح احداث خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام غرب کارون که در آستانه بهره‎برداری رسمی قرار دارد، اشاره کرد و افزود: این طرح، امکان ارسال مجزای نفت سبک و سنگین غرب کارون را به مبادی صادراتی فراهم می‎کند.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: ظرفیت این طرح، انتقال 550 هزار بشکه نفت سبک و سنگین در مرحله نخست است که این رقم در مرحله دوم به بیش از یک میلیون بشکه می‎رسد.
وی درباره افزایش ظرفیت تولید نفت در میدان آزادگان به حدود 110 هزار بشکه گفت: اکنون برای فرآورش این نفت از ظرفیت خالی واحد فرآورش «جفیر» استفاده می‎شود، قرارداد ساخت واحد فرآورش مرکزی این میدان امضا و ابلاغ شده و به موازات آن، قراردادی نیز به منظور تامین دستگاه‎های فرآورش سیار با ظرفیت 50 هزار بشکه در روز امضا شده است.

**آمادگی زیرساخت‎ها برای افزایش تولید نفت در یاران جنوبی
شهنازی‎زاده درباره میدان یاران جنوبی عنوان کرد: این میدان با ظرفیت تولید روزانه 10 هزار بشکه نفت در مدار قرار دارد و حدود 70 درصد زیرساخت‎های عملیاتی به منظور افزایش تولید میدان به 25 هزار بشکه نیز آماده است.
به گفته وی، در مجموع بر اساس طرح اولیه توسعه میدان یاران جنوبی، باید 18 حلقه چاه حفاری شود که حفاری‎ها به طور کامل انجام و بسیاری از چاه‎ها تجهیز نیز شده‎ است. منیفولد (واحد جمع‌آوری مرکزی یا چندراهه) نیز آماده است و با تامین تلمبه‎ها به منظور افزایش ظرفیت انتقال نفت، ظرفیت تولید این میدان افزایش می‎یابد.
شهنازی‎زاده خبر داد میدان یادآوران نیز در برنامه افزایش ظرفیت تولید نفت غرب کارون تا پایان امسال سهمی خواهد داشت و ابراز امیدواری کرد قرارداد الحاقیه توسعه این میدان در فاز دوم توسعه حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال 1397 با ساینوپک چین امضا شود.
به گفته وی، توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید نفتی طبق روال پیگیری می‎شود. 
«آنچه در درجه نخست، امضای قرارداد جدید نفتی را در میدانی مانند یادآوران برای ما حائز اهمیت می‎کند، افزایش تولید میدان نیست، بلکه انتقال فناوری و افزایش ضریب بازیافت است که این مهم در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی دنبال خواهد شد».
این مسوول درباره میدان آذر گفت: این میدان مشترک همچنان با تولید روزانه بیش از 30 هزار بشکه نفت در مدار است و امیدواریم با ادامه این روند، بزودی شاهد تکمیل مرحله نخست توسعه آن با تولید 65 هزار بشکه نفت در روز باشیم
.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد