.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: افزایش قیمت دلار، چرا تعجب؟ ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: افزایش قیمت دلار، چرا تعجب؟ ::.
كد خبر: MN-375708 تاریخ : 29 /11 /1396 ساعت : 15:36 نسخه چاپي ارسال به دوست
افزایش قیمت دلار، چرا تعجب؟


Image result for ‫افزايش دلار‬‎

دکتر علی تابش
*

 افزایش ٣٣ درصدی قیمت دلار نسبت به ٥ سال پیش تعجب ها را برانگیخته در حالی که برای تصحیح مسیر اقتصاد به سمت اشتغال زایی و کارآفرینی راهی جز افزایش قیمت دلار وجود ندارد.

آیا فکر کرده ایم که نرخ سود سپرده ها می تواند نزدیک به ٢٠ درصد در سال و تورم همچنان دو رقمی باشد و ارزش پولمان در مقابل دلار ثابت بماند؟ آیا اساساً با توجه به نرخ های بالای بهره و تورم صلاح مملکت هست که قیمت دلار ثابت بماند؟ آیا با وجود پرداخت سودهای نجومی با ثابت نگهداشتن قیمت دلار سوراخ گشادی برای فرار ارز از کشور فراهم نمی شود و منابع ارزی کشور توسط سپرده گذاران کلان به یغما نمی رود؟
آیا فکر کرده ایم که با انکار واقعیت های اقتصادی می توانیم در مقابل انعکاس های ناشی از این انکار بایستیم و هزینه های سنگینی از این بابت نپردازیم؟
پایین نگه داشتن قیمت دلار با توجه به نرخ های بالای بهره و تورم طی سالیان گذشته بزرگترین اشتباه ما در عرصه سیاستگذاری های اقتصاد کلان بوده است و مصائب بیکاری و رکود تولید و افزایش اختلاف طبقاتی که امروزه دست بگریبان آنیم همه ناشی از این اشتباه بوده است. سرمایه گذاری که بتواند با سپرده کردن پولش در بانک ٢٠ درصد در سال سود بگیرد و ارزش دلاری پولش حفظ شود آیا رغبتی برای سرمایه گذاری در امر تولید خواهد داشت؟ تولید کننده بیچاره ای که با وجود تورم دو رقمی مرتباً هزینه های تولیدش افزایش می یابد اما بخاطر ثابت نگهداشتن قیمت دلار ارزش دلاری محصول تولیدیش ثابت می ماند آیا یارای رقابت در بازار جهانی را خواهد داشت؟
چرا کاری ریشه ای نمی کنیم و اجازه نمی دهیم قیمت دلار به قیمت واقعی خود برسد و نرخ بهره به کمتر از ٥ درصد در سال کاهش یابد تا ریشه های بحران اقتصادی کنونی بخشکد و کشور در مسیر رشد و شکوفائی و رونق بازار کار و کارآفرینی قرار گیرد.
بهتر است بجای انکار واقعیات با مردم صادق باشیم و به روشنگری در بین آنان بپردازیم و توضیح دهیم که افزایش قیمت دلار تنها خبری بد برای وارداتچی ها و صاحبان سرمایه های راکد و خبری خوب برای تولید کنندگان و کار آفرینان است. توضیح دهیم که افزایش قیمت دلار و رساندن آن به قیمت واقعی محرک ایجاد هزاران فرصت شغلی و گامی بزرگ برای تصحیح مسیر اقتصاد از رکود و بیکاری و نرخ های نجومی بهره به سمت رونق و اشتغالزائی و ربا زادائی از جامعه است. توضیح دهیم که اگر جوانان تحصیل کرده ما بیکارند و اگر امید به آینده در ذهن آنان به کمترین درجه ها رسیده همه ناشی از اصالتی است که به سرمایه راکد داده ایم و طی ٢٠ سال گذشته با پرداخت سود های کلان به آن و جلوگیری از کاهش ارزش ارزیش آنرا تکریم کرده ایم. اکنون زمان آن است که اصالت را به کار و کارآفرینی بدهیم و پایه های تکریم سرمایه راکد را متزلزل کنیم.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد