پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان)
شماره : 374099
4/9/1396   ساعت : 19:14
دومین دستگاه حفاری برای مهار آتش چاه ۱۴۷ رگ سفید عملیاتی شد

سپهری: عملیات مهار فوران چاه‌های نفت و گاز یکی از پیچیده ترین عملیات تخصصی صنعت نفت و گاز در جهان است.


مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: با نصب و اثباد (Spud) دکل ۹۴ فتح، دومین دستگاه حفاری ناوگان این شرکت برای حفر چاه های امدادی در موقعیت چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در مدار عملیات قرار گرفت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مشعل؛ سپهر سپهری به هنگام آغاز به کار دستگاه ۹۴ فتح در منطقه عملیاتی رگ سفید -۲ ، افزود: این دستگاه، حفاری یک حلقه چاه جهت دار به متراژ حدود دو هزار و ۵۰۰ متر را برعهده دارد. 
 
وی با اشاره به در مدار قرار گرفتن دستگاه حفاری ۹۳ فتح در شامگاه سه‌شنبه، تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده با کاربست این دکل‌ها دو چاه امدادی به صورت همزمان برای کشتن چاه از عمق (BOTTOM KILL) حفر خواهد شد. 
 
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان این‌که از نخستین روزهای وقوع این حادثه کار پاکسازی و خارج کردن تجهیزات و ادوات مربوط به دکل حفاری ۹۵ فتح از محوطه چاه با همت و پشتکار مهارگران آغاز و تاکنون ادامه دارد، گفت: با دسترسی به دهانه چاه، روش بستن آن از سطح موسوم به (TOP KILL) نیز اجرا خواهد شد. 
 
سپهری به تلاش‌های به عمل آمده از سوی متخصصان، کارشناسان و تیم‌های عملیاتی، تخصصی، مهندسی، فنی و پشتیبانی این شرکت و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، اشاره و افزود: در نتیجه همکاری مستمر و خردجمعی، عملیات سنگین مهار و ایمن‌سازی چاه ۱۴۷ براساس برنامه دنبال می‌شود. 
 
وی یادآور شد: بر اساس محاسبات کارشناسی زمان بسیج امکانات فنی، تخصصی و لجستیکی، ایجاد زیرساخت‌های نظیر راه‌های دسترسی به محوطه چاه، ساخت استخرهای ذخیره آب، نصب و راه اندازی سامانه خنک سازی محوطه چاه و دیگر مقدمات اجرایی به صورت ضربتی انجام تا کنترل فوران و آتش سوزی چاه در نزدیکترین زمان ممکن به نتیجه برسد. 
 
سپهری ایجاد دو لوکیشن A  و C برای نصب و برپایی دستگاه‌های حفاری و سرعت عمل گروه های عملیاتی، جابجایی دکل‌ها، فنی و تخصصی از بخش‌های مختلف شرکت در قرار دادن دستگاه حفاری روی لوکیشن را ستودنی دانست و یادآور شد: زمان انجام این اقدامات در قیاس با عرف معمول کار حدود ۵۰ درصد کاهش نشان می دهد که بیانگر پشتکار کارکنان سختکوش شرکت ملی حفاری برای شتاب بخشیدن به عملیات مهار چاه است. 
 
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به این این‌که مقام عالی وزارت نفت، مدیرعامل محترم شرکت ملی نفت ایران و معاون محترم مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید به صورت مستمر پیگیر کار هستند، گفت: رعایت اصول و مقررات ایمنی و نکات مورد اهتمام HSE به طور جد در عملیات مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید اعمال می‌شود، زیرا هدف انجام کار در کوتاهترین زمان ممکن با حفظ سلامت کامل افراد است.
 
وی تصریح کرد: عملیات مهار فوران چاه‌های نفت و گاز یکی از پیچیده ترین عملیات تخصصی صنعت نفت و گاز در جهان است که دانش و تخصص آن به همراه امکانات سخت افزاری در شرکت ملی نفت ایران و به‌ویژه شرکت ملی حفاری وجود دارد و متخصصان مربوطه با به‌کارگیری آخرین روش های روز جهان ، عملیات کنترل و مهار فوران را انجام می‌دهند. 
 
سپهری در باره با این مطلب افزود: فوران چاه‌های نفت و گاز با توجه به نوع مخزن، فشار سیال، میزان گاز همراه/گنبدی، عمق حفاری و شرایط جغرافیایی منطقه متفاوت بوده و به تقریب هر فورانی روش کنترل و مهار منحصر به‌فرد خود را دارد. 
 
چاه ۱۴۷ رگ سفید – ۲ در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران هفتم آبان ماه گذشته در حین حفاری به‌وسیله دستگاه حفاری ۹۵ فتح ملی حفاری دچار فوران گاز و آتش سوزی شد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد