.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: صدور 5.4 میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه در نیمه نخست امسال ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: صدور 5.4 میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه در نیمه نخست امسال ::.
كد خبر: MN-374021 تاریخ : 1 /9 /1396 ساعت : 15:24 نسخه چاپي ارسال به دوست
صدور 5.4 میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه در نیمه نخست امسال

واردات گاز ترکیه از ایران دهم دسامبر سال 2011 میلادی آغاز شد.

 مدیرعامل شرکت انتقال گاز گفت: ایران در نیمه نخست امسال در مجموع پنج میلیارد و 400 میلیون مترمکعب گاز از مرز بازرگان به ترکیه صادر کرد.

نتیجه تصویری برای گاز ايران و تركيه

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مشعل؛ سعید توکلی افزود: پارسال حجم صادرات به ترکیه هشت میلیارد مترمکعب بود و اکنون ایران به طور میانگین روزانه حدود 30 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه گاز صادر می‌کند.
وی افزود: قرارداد ما با ترکیه سالانه است که بر اساس آن باید در طول یکسال حجم مشخصی را به ترکیه تحویل دهیم، بر این اساس زمانی که مصرف داخلی زیاد می‌شود مانند زمان اوج مصرف در زمستان، حجم صادرات به ترکیه را کاهش می‌دهیم و از این بخش قرارداد استفاده می‌کنیم. 
مدیرعامل شرکت انتقال گاز تصریح کرد: شبکه انتقال گاز ایران یک شبکه انحصاری نیست به عنوان مثال فقط یک خط لوله انحصاری برای صادرات گاز به ترکیه در نظر گرفته نمی شود؛ زیرا به سبب پایداری و انعطاف عملیاتی که در کشور ما وجود دارد این قابلیت را داریم که هر مسیری را از بخش‌های مختلف تامین کنیم تا در مواقع بحرانی دچار مشکل نشویم.
توکلی اظهار کرد: خط صادراتی به ترکیه که از قزوین منشعب می‌شود و تا منطقه آذربایجان ادامه دارد 48 اینچ است و از تبریز تا بازرگان نیز قطر آن 40 اینچ می‌شود که افزون بر تامین بخشی از مصارف داخلی آذربایجان، در انتها گاز را تحویل مرز صادراتی می دهد؛ ایستگاه‌های قزوین، خرمدره، زنجان، هشترود، تبریز و مرند به وسعت 696 کیلومتر روی این خط قرار دارند که در مجموع خط دوم آذربایجان نامیده می‌شود.
بر اساس اين گزارش؛  ایران و ترکیه هشتم اوت سال 1996 میلادی در جریان سفر «نجم الدین اربکان» نخست وزیر وقت این کشور به تهران قراردادی 25 ساله برای تجارت گاز امضا کردند. 
واردات گاز ترکیه از ایران دهم دسامبر سال 2011 میلادی آغاز شد.
بر اساس، قرارداد مشترک گازی تهران – آنکارا سالیانه حدود 10 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ایران به این کشور همسایه صادر می شود.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد