.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: فرودگاه اهواز، مانع جدی در مسیر توسعه بزرگترین میدان نفتی ایران ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: فرودگاه اهواز، مانع جدی در مسیر توسعه بزرگترین میدان نفتی ایران ::.
كد خبر: MN-373782 تاریخ : 3 /8 /1396 ساعت : 14:38 نسخه چاپي ارسال به دوست
فرودگاه اهواز، مانع جدی در مسیر توسعه بزرگترین میدان نفتی ایران

عالیپور: فرودگاه روی حدود ۲ درصد از روی سطح مخازن میدان اهواز قرار گرفته است.

بیژن عالیپور


مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، فرودگاه اهواز را یکی از موانع توسعه میدان نفتی اهواز خواند و گفت: فرودگاه روی حدود ۲ درصد از روی سطح مخازن میدان اهواز قرار گرفته است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مشعل؛  بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب با بیان اینکه حجم نفت درجای این ناحیه حدود ۱.۳ میلیارد بشکه و ظرفیت تولید قابل انتظار از آن حدود ۱۴ هزار بشکه نفت در روز است، گفت: موقعیت کنونی فرودگاه اهواز، ساخت‎و‎سازهای دهه‎های اخیر در این شهر، وجود اماکن، کارگاه‎ها و ساختمان‎هایی که بدون توجه به حریم میدان و برنامه‎های آتی حفاری احداث شده است، در مجموع باعث شده حدود  ۲۵ درصد از کل سطح‎الارض میدان نفتی اهواز همچنان از دسترس این شرکت خارج باشد.

عالیپور با اشاره به این‎که میدان اهواز بزرگترین میدان نفتی کشور و یکی از ۱۰ میدان بزرگ جهان است، ادامه داد: از زمان کشف این میدان در سال ۱۳۳۸ تاکنون، افزون بر ۵۰۰ حلقه چاه در محدوده‎‏ای به طول ۷۵ و عرض ۸ کیلومتر حفر شده است که عمده آنها در شرق و شمال شرقی شهر اهواز واقع شده‎اند.

وی حجم نفت درجای میدان اهواز را بیش از ۶۵ میلیارد بشکه و گاز موجود در کلاهک آسماری و مخزن خامی را حدود پنج تریلیون فوت مکعب عنوان کرد و گفت: بر اساس مطالعات انجام شده بر روی مخازن آسماری و بنگستان میدان اهواز، امکان افزایش ظرفیت تولید میدان اهواز به حدود ۹۷۰ هزار بشکه در روز تا پایان سال ۹۸ وجود دارد؛ ضمن اینکه دستیابی به ظرفیت بالاتر نیز دور از انتظار نیست.

این مقام مسوول با اشاره به گزینه‎های مختلف فنی برای غلبه بر مشکلات سطح الارضی و موانع حفاری در این میدان، توضیح داد: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای جبران عدم دسترسی به بخش قابل توجهی از سطح‎الارض میدان، اقدام به بکارگیری روش‎های خاص حفاری چاه از جمله حفاری چاه‎های خوشه‎ای (حفاری ۴ تا ۵ حلقه چاه در یک محدوده ی واحد) و حفاری چاه‎های انحرافی و افقی کرده است؛ با این وجود هنوز هم نمی توان همه بخش‎های مخازن این میدان را به صورت متوازن در تولید مشارکت داد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب افزود: به تازگی با توجه به رواج حفاری به روش ERD (یا حفاری با طول بلند Extended Reach Drilling ) ضمن مذاکره با شرکت‎های ارائه دهنده این فناوری، تعدادی محل حفاری برای به‌کارگیری این شیوه نوین هم مشخص شده است که امیدواریم در آینده نزدیک این مهم عملیاتی شده و بخشی از مشکلات سطح الارض میدان مرتفع شود. البته باید توجه داشت که استفاده از این فناوری، هزینه حفاری و تعمیرات آینده چاه‎ها را به شکلی غیر متعارف بالا می‎برد به گونه ای که گاه بخشی از آن بودجه، از ارزش کل تأسیسات و اماکن روی سطح موجود بیشتر است.

به گفته عالیپور، با توجه به مشخصات خاص مخازن این میدان و به‌ویژه مخازن بنگستان و خامی آن، حتی حفاری طول بلند هم نمی تواند همه مشکلات سطح الارضی را مرتفع کند، بنابراین لزوم در اختیار داشتن بخش‌هایی از روی سطح میدان که هم اکنون به دلیل وجود ساخت و سازهای مختلف در دسترس نیست برای بالابردن میزان تولید روزانه و افزایش ضریب بازیافت در یک بازه زمانی که اقتصادی باشد، ضروری است.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۹۰ بر اساس مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب مقرر شد تا زمین‌ها و مستحدثات ایجاد شده از جمله فرودگاه اهواز به طور دقیق مشخص و قیمت‌گذاری شود تا بتوان با کمک ۲ وزارتخانه نفت و راه و شهرسازی برنامه جابجایی فرودگاه اهواز را عملیاتی کرد که با وجود تلاش‎های صورت گرفته، تاکنون پیشرفت محسوسی به صورت عملی در این باره صورت نگرفته است.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد