.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: اسفند 97، زمان پایان توسعه فازهای پارس جنوبی ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: اسفند 97، زمان پایان توسعه فازهای پارس جنوبی ::.
كد خبر: MN-373761 تاریخ : 3 /8 /1396 ساعت : 13:43 نسخه چاپي ارسال به دوست
اسفند 97، زمان پایان توسعه فازهای پارس جنوبی

روند توسعه بزرگ ترین میدان گازی دنیا که پس از استقرار دولت یازدهم شتاب گرفت و اسفند سال آینده با تکمیل توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی (بجز فاز11) به پایان می رسد.

اولویت بندی فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم، سبب تسریع در روند اجرای طرح های در دست اجرا در میدان عظیم گازی پارس جنوبی شد.
با تصمیم وزارت نفت در سال 1392، پنج فاز 12، 15، 16، 17 و 18 که نسبت به سایر فازها پیشرفت بیشتری داشتند در اولویت اصلی و سایر فازها در اولویت بعدی قرار گرفتند.
در نتیجه این تصمیم، توسعه فازهای پارس جنوبی تسریع و فازهای مختلف این میدان برگ گازی، یکی پس از دیگری تکمیل شد و به بهره برداری رسید؛ پس از آن، توجه برای تکمیل سایر فازهای باقیمانده معطوف شد.
تخمین زده می شود با توسعه کامل فازهای پارس جنوبی ضمن تامین پایدار نیاز کشور به انرژی، سالیانه ١١٢ میلیارد دلار درآمد عاید کشور شود.
میدان گازی پارس جنوبی، یکی از بزرگ ترین منابع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران قرار دارد؛ مساحت این میدان 9700 کیلومتر مربع است که بخش متعلق به ایران 3700 کیلومتر مربع وسعت دارد. 
ذخیره گاز این بخش از میدان 14 تریلیون مترمکعب به همراه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی است که حدود هشت درصد از کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

**تکمیل فازهای باقیمانده؛ تا پایان سال آینده
 معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت از هدف‎گذاری سه مرحله ای تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی تا پایان سال 1397 خبر داد و گفت: بر اساس نرخ‌های متوسط رو به پایین، تولید گاز از هر فاز پارس جنوبی، روزانه معادل پنج میلیون دلار برای کشور درآمد مستقیم دارد.
غلامرضا منوچهری افزود: تاخیر در بهره‌برداری از 2 طرح فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی روزانه 40 میلیون دلار به اقتصاد کشور زیان وارد خواهد کرد.
وی دستیابی به اهداف مورد نظر را مستلزم هدف‎گذاری سه مرحله‌ای در اجرای فازهای 13 و 22 تا 24 عنوان کرد و افزود: در مرحله نخست باید حداکثر تا پایان امسال، عملیات تصفیه گاز ترش پالایشگاه از فازهای 6 تا 8 صورت پذیرد که هم به عنوان تاسیسات پشتیبان عمل کرده و هم سبب شتاب در راه‌اندازی پالایشگاه‌ها می‌شود.
منوچهری به تامین گاز در روزهای سرد سال اشاره کرد و ادامه داد: در مرحله دوم باید تا پیش از مهرماه سال 1397 اولین ردیف هر فاز از گاز دریای همان طرح، در خط تولید قرار گیرد که به دلیل ورود به فصل سرما اهمیت دوچندان دارد.
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران بر لزوم تکمیل فرایند و ظرفیت فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی تا پایان سال 1397 تاکید کرد. 
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز تاکید کرد روند پیشرفت طرح‌های توسعه ای پارس جنوبی مطابق با برنامه زمانبندی پیش می‌رود.
محمد مشکین فام افزود: بر اساس برنامه تکلیفی وزارت نفت، برداشت روزانه 84 میلیون مترمکعب گاز ترش (سه میلیارد فوت مکعب) تا پایان سال 1397 در دستور کار قرار گرفته که از این مقدار، سهم هر کدام از فازهای 22 تا 24 و همچنین 13 و 14، 28 میلیون مترمکعب در روز است.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد