.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: چین ۹ میلیارد دلار در روس نفت روسیه سرمایه گذاری می کند ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: چین ۹ میلیارد دلار در روس نفت روسیه سرمایه گذاری می کند ::.
كد خبر: MN-372445 تاریخ : 19 /6 /1396 ساعت : 8:41 نسخه چاپي ارسال به دوست
چین ۹ میلیارد دلار در روس نفت روسیه سرمایه گذاری می کند

چین دومین قرار داد نجومی خود در حوزه نفت وگاز را با «روس نفت» روسیه به امضاء می رساند.


روسنفت

چین دومین قرار داد نجومی خود در حوزه نفت وگاز را با «روس نفت» روسیه به امضاء می رساند.

به گزارش  رویترز، مجتمع نفتی «سی ایی اف سی» (CEFC) چین قرار است ۱۴.۶ درصد از سهام «روس نفت» روسیه را به ارزش ۹ میلیارد و یکصد میلیون دلار از کنسرسیوم «گلنکور» و «مرجع سرمایه گذاری قطر» خریداری کند تا بدین منظور همکاری روسیه-چین در حوزه انرژی میان دو کشور مستحکم شود.

در همین حال این مجتمع نفتی چینی طی سال های اخیر از جایگاه بالایی در تجارت نفت برخوردار شده است و خرید سهام روس نفت می تواند همکاری «سی ایی اف اسی» را با بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان گسترش دهد.

همچنین این قرار داد به دنبال تحریم جدید اقتصادی روسیه از سوی آمریکا به میان آمده که به موجب آن شرایط همکاری شرکت های بزرگ غربی از جمله «گلنکور» را بمنظور توسعه همکاری ها و افزایش مناسبات با شرکت های دولتی روسی از جمله «روس نفت» را مشکل کرده است.

در همین حال مجموع سهام «روس نفت» ۵۷ میلیارد دلار است که این قرار داد بعنوان یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری هایی است که تا کنون توسط چین در روسیه انجام گرفته است.

بر همین اساس در حال حاضر «گلنکور» و مرجع سرمایه گذاری قطر هر کدام به ترتیب ۵ دهم درصد و ۴.۷ درصد سهام خود را در «روس نفت» نگه داشته اند.

بر پایه این گزارش، مجتمع نفتی «سی ایی اف سی» چین اعلام کرد در راستای این قرار داد هر سال در حدود ۴۲ میلیون تن نفت معادل ۸۴۰ هزار بشکه نفت در روز نصیب چین می شود؛ ضمن اینکه دسترسی چین به ذخایر نفت و گاز به ۲۰ میلیارد بشکه می رسد.
همچنین این قرار داد بعنوان دومین قرار داد بزرگ نفت و گاز چین بعداز خرید ۱۵.۱ میلیارد دلاری سهام شرکت کانادایی «نکسن» توسط شرکت «سی ان او او سی» CNOOC چین در سال ۲۰۱۳ میلای است. البته در اوایل دهه جاری میلادی، چین ۲۵ میلیارد دلار به روسیه برای کمک به احداث خط لوله از سیبری وام اعطاء کرده است.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد