.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: اولتیماتوم ٨ ماهه زنگنه ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: اولتیماتوم ٨ ماهه زنگنه ::.
كد خبر: MN-372261 تاریخ : 4 /6 /1396 ساعت : 21:41 نسخه چاپي ارسال به دوست
اولتیماتوم ٨ ماهه زنگنه

Image result for ‫بیژن نامدار زنگنه در نشست با فعالان اقتصادی خوزستان‬‎

زنگنه بنا بر وعده‌اي كه داده بود، باز هم تأكيد كرده توتال فقط مديريت كار و مهندسي مخزن را در فاز ١١ پارس جنوبي بر عهده خواهد گرفت و باقي كار به پيمانكاران واگذار خواهد شد. همان‌طور كه پيش‌تر در توافق وزارت نفت و توتال آمده بود، توتال اعلام كرد از شركت‌هاي ايراني در استانداردهاي بين‌المللي در اين پروژه استفاده خواهد كرد. حالا وزير نفت براي بار چندم با حضور در جمع فعالان اقتصادي خوزستان، روي اين نكته تأكيد كرده و از شركت‌هاي ايراني خواسته توان خود را در حد استانداردهاي بين‌المللي بالا ببرند تا توتال از آنها در اين پروژه استفاده كند. وزیر نفت با بیان اینکه قراردادهای IPC فرصت بسیار خوبی برای زنجیره تولیدکنندگان در بخش نفت است، گفت: توتال در قرارداد منعقدشده جز مدیریت کار و مهندسی مخزن، هیچ کار دیگری را خود انجام نمی‌دهد.
به گزارش ایسنا، بیژن نامدارزنگنه در نشست با فعالان اقتصادی خوزستان که در محل استانداری در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در قراردادهایی که فاینانس می‌شوند، کشور خارجی کاری نمی‌کند تا در داخل کشور طرف قرارداد اشتغال ایجاد شود، بلکه دنبال آن است تا اشتغال و کار در کشور خودش ایجاد شود. در قراردادهایی که به صورت فاینانس انجام می‌شوند، حدود ۷۵ درصد کار در کشور فاینانس‌کننده انجام می‌شود و باقی آن در داخل ایران است.
‌توتال فقط مدیریت کار و مهندسی مخزن را برعهده دارد
وزیر نفت تصریح کرد: ساخت بخش کمی از تجهیزات در بحث قراردادهای فاینانس با چانه‌زنی‌های فراوان در اختیار ایران قرار می‌گیرد و عمدتا کارهای ساخت ساختمان و عمرانی درون کشور انجام می‌شود. در این زمینه چاره‌ای نداریم و به دلیل اینکه پولی برای انجام کارها نداریم، مجبور هستیم بسیاری از کارها را با فاینانس انجام دهیم. این مسئله باعث می‌شود تولیدی در کشور صورت نگیرد یا اگر تولیدی نیز انجام می‌شود، با چنین شرایطی باشد.زنگنه با اشاره به اینکه قراردادهای IPC در وزارت نفت امضا می‌شوند و پولی که می‌دهند پول آزاد و دلار نیست، عنوان کرد: توتال در قرارداد منعقدشده، جز مدیریت کار و مهندسی مخزن هیچ کار دیگری را خود انجام نمی‌دهد. توتال در این قرارداد نه حفاری می‌کند و نه لوله می‌سازد و باید سایر کارها را به صورت مناقصه در اختیار فهرست شرکت‌هایی که وزارت نفت تأیید می‌کند، قرار دهد.
‌محدوديتي براي شركت‌هاي ايراني وجود ندارد
او ادامه داد: در این مناقصات، اگر صددرصد کار را شرکت‌های ایرانی برنده شوند نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد و تمام پنج میلیارد دلار در بحث قرارداد توتال، می‌تواند در اختیار شرکت‌های داخلی قرار بگیرد. در این زمینه، تنها یک شرط وجود دارد که باید شرکت‌های ایرانی دارای صلاحیت باشند. این صلاحیت، صلاحیت عبادی و سیاسی نیست، بلکه شرکت‌ها باید دارای صلاحیت فنی باشند.
‌خطر در كمين شركت‌هاي ايراني كم‌توان در امور فني
وزیر نفت اظهار کرد: ایرانی‌ها معمولا در کارهای فنی گیر می‌کنند و حتی در بحث قراردادها هم گاهی خطر اینکه شرکت‌های ایرانی از فهرست مناقصه‌ها حذف شوند، وجود دارد. برخی از شرکت‌های داخلی در ایران، به حادثه افتخار می‌کنند؛ اما در دنیا دنبال آن هستند تا کارها بدون حادثه انجام شوند؛ اما برخی از شرکت‌های داخلی به اینکه در کارهایشان کشته می‌دهند، افتخار می‌کنند.
‌هشت ماه فرصت براي شركت‌هاي ايراني
زنگنه عنوان کرد: شرکت‌های داخلی باید یاد بگیرند در کلاس بین‌المللی کار کنند. در این زمینه در بحث قرارداد توتال، اعلام کرده‌ایم برای شرکت‌های داخلی کارگاه آموزشی برگزار شود. همچنین توتال شرایط تأیید صلاحیت شرکت‌ها را برای شرکت‌های داخلی شرح دهد. تا‌زمانی‌که توتال بخواهد از شرکت‌ها برای بحث مناقصه‌ها دعوت کند، حدود شش تا هشت ماه فرصت باقی مانده و در این زمینه شرکت‌ها می‌توانند خود را با شرایط تطبیق دهند و آماده کنند. او ادامه داد: شرکت‌های داخلی اگر در بخشی ضعف دارند، با شریک خارجی خود را تقویت کنند و باهم در مناقصات شرکت کرده و پیروز شوند. در قرارداد توتال، اگر ساخت داخل تا ۱۰درصد گران‌تر باشد، به شرکت داخلی کار واگذار می‌شود و این مسئله در اسناد قرارداد آورده شده است.
‌توتال، شركت‌هاي ایرانی معتبر را ارزيابي مي‌كند
وزیر نفت با بیان اینکه اولویت در ادبیات حقوقی معنا ندارد، اظهار کرد: تمام شرکت‌های ایرانی معتبر را توتال ارزیابی کرده است و توان و مشکلات آنها را به‌طور کامل بررسی کرده است. زنگنه عنوان کرد: قرارداد توتال برعکس قراردادهای فاینانس که محدودیت سقف بسیار جدی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی دارند، هیچ محدودیتی ندارد و در این زمینه امیدواریم تا حدود ۷۰ درصد از این قرارداد به شرکت‌های ایرانی اختصاص پیدا کند.
‌از شركت‌هاي ايراني طلبكار خواهيم‌ بود
او افزود: اگر این کار انجام نگیرد، از شرکت‌های ایرانی طلبکار خواهیم بود؛ زیرا پنج میلیارد دلار کار برای آنها فراهم شده است و باید بتوانند کار را بگیرند. قرار است همه تجهیزات ساخته شود و نیاز به کارهای فراوانی است که باید شرکت‌های داخلی بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.
وزیر نفت گفت: پول برای اینکه بتوانیم صنعت نفت را با آن تکان دهیم، وجود ندارد. اگر شرکت‌های بزرگ بتوانند برای انجام کارهای خارج از قراردادهای IPC فاینانس پیدا کنند، استقبال بسیاری از آنها خواهیم کرد.
زنگنه اظهار کرد: در خوزستان و مناطق نفت‌خیز بیش از هشت هزار میلیارد دلار ثروت زیر پای مردم است. این پول زیر پای مردم است؛ اما بی‌کار و گرسنه‌اند و به اینکه منابع را نگه داشته‌ایم افتخار می‌کنیم. جوانان بی‌کار و شرکت‌ها با ظرفیت زیر ۱۰ درصد فعالیت می‌کنند و به اینکه کاری انجام نمی‌دهیم افتخار می‌کنیم. وی ادامه داد: این منابع را برای چه روزی نگه داشته‌ایم. چه روزی تنگ‌تر از امروز که جوانان بی‌کار هستند. جوانان همه هستی ما هستند و باید از این ظرفیت‌ها برای توسعه استفاده کنیم. وزیر نفت بیان کرد: معضل کشور اشتغال است و باید اشتغال در کشور ایجاد شود. چیز بعیدی نیست که در خوزستان در مدت شش تا هفت سال، به تولید ۴.۵میلیون بشکه نفت برسیم و این مسئله یعنی حدود ۵۰ تا ۶۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در استان که موجب زیروروشدن خوزستان می‌شود.زنگنه خاطرنشان کرد: منبع اولیه برای آغاز کارها که منبع مالی است باید مهیا شود تا بتوانیم پس از اجرای کار از محل طرح، پول آن را پرداخت کنیم. شرکت‌ها اگر بتوانند تجهیز منابع و پولی را مهیا کنند تا بتوان صنعت نفت و منطقه را توسعه داد، این کار را انجام دهند.
‌نقش جوانان و زنان را بيشتر خواهيم كرد
زنگنه با بیان اینکه برنامه ما در دوره جدید وزارت نفت، ادامه طرح‌ها و برنامه‌های جاری با روحیه جدید است، تأکید کرد: در این دوره نقش جوانان و بانوان در صنعت نفت بیشتر خواهد شد و باید تجربه‌های پیش‌کسوتان به نسل جوان منتقل شود.
وزیر نفت با اشاره به سیاست‌های دولت در حوزه نفت و گاز اظهار کرد: رئیس‌جمهوری بر این تأکید دارند که نفت باید پیشران توسعه و تحرک اقتصاد کشور باشد که در مرحله اجرا بخش مهمی از آن مربوط به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است که آن را انجام دهد. زنگنه گفت: مسئله بی‌کاری جوانان معضل بزرگ کشور است که با افزایش فعالیت‌ها در بخش‌های مختلف صنعت نفت با استفاده از منابع داخلی و خارجی می‌توان فرصت‌های شغلی را فراهم کرد. وی تأکید کرد: انعقاد قراردادهای جدید نفتی از نظر سیاسی، اقتصادی، فنی و امنیت ملی برای ما مهم است و این قراردادها به چند روش در دست انجامند؛ برای بعضی از میدان‌ها نیز روش جدیدی را دنبال می‌کنیم تا تحرکی در اقتصاد کشور ایجاد شود.
زنگنه بیان کرد: مجلس با رأی بالا، اعتماد تاریخی به وزیر نفت داشته و این رأیی است که به شما داده شده است؛ نشانه این رأی حمایت مجلس از وزارت نفت است.
‌بهانه‌اي براي كارنكردن وجود ندارد
وی عنوان کرد: تاکنون هر مجوزی از مجلس و دولت خواسته‌ایم، به وزارت نفت اعطا شده، بنابراين بهانه‌ای برای کارنکردن وجود ندارد و فقط باید کار کرد و توسعه داد و در دل مردم، جوانان و نسل آینده امید ایجاد کرد. وزیر نفت ادامه داد: صنعت نفت جایی است که ظرفیت سرمایه‌گذاری دارد و در مقابل سایر بخش‌ها جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارد. زمانی در عسلویه تحول ایجاد کردیم و اکنون باید در اینجا تحول ایجاد کنیم؛ در مناطق نفت‌خیز جنوب فضایی مناسب و تعاملی خوب با مسئولان استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای کارکردن وجود دارد.
‌انتخاب پيمانكار، برعهده توتال است
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در گفت‌وگو با «شرق» دراين‌باره مي‌گويد: وزير نفت تأكيد دارد تا نزديك به صددرصد كار دست ايراني‌ها بوده و فقط مديريت مهندسي مخزن مستقيما دست توتال باشد. مهدي يوسفي ادامه مي‌دهد: توتال قرار نيست در فاز ١١، به‌اصطلاح بيل و كلنگ در دست بگيرد، حتي در مقياسي كه در فاز ٢ و ٣ سال‌هاي پيش مشغول به كار بود نيز در فاز ١١حضور نخواهد داشت و همه كارها به پيمانكاران واگذار خواهد شد. اين مسئله بستگي به ميزان آمادگي، انعطاف و پذيرش شركت‌هاي ايراني دارد.
او درباره روند كار توضيح مي‌دهد: بخش قابل‌توجهي از كار همان كاري است كه پيش‌تر هم در كشور انجام مي‌شد، با اين تفاوت كه در فاز ١١، عمده كار در درياست و كار خاصي در خشكي وجود ندارد. در فاز‌هاي ١٧ تا ٢١، لوله‌گذاري را شركت‌هاي داخلي انجام داده‌اند. طبيعي است كه اين ظرفيت در فاز ١١ هم وجود دارد و شركت‌هاي ايراني مي‌توانند به‌عنوان پيمانكار توتال در اين فاز مشغول به فعاليت شوند. اين مقام مسئول با بيان اينكه وزارت نفت نمي‌تواند اين حق را از كنسرسيوم بگيرد كه خود دست به انتخاب پيمانكار بزند، مي‌گويد: اين كنسرسيوم همين الان هم ارزيابي شركت‌هاي ايراني را آغاز كرده است. توتال از شركت‌هاي ايراني شناخت داشته و شركت‌هاي فعال در صنعت نفت هم شناخته‌شده هستند و پيداكردن آنها براي توتال كار سختي نيست.
اين كارشناس پارس جنوبي به نگراني‌‌اي كه در اين زمينه در بين مسئولان وجود دارد، اشاره كرده و مي‌گويد: با اطمينان مي‌گويم شركت‌هاي ايراني مي‌توانند در اين پروژه سهم قابل‌توجهي داشته باشند و براي توتال و كنسرسيوم هم به‌صرفه است كه از شركت‌هاي داخلي به سبب آشنايي با كار و نيروي كار آماده و تخصص و تجربه همكاري با وزارت نفت استفاده كنند.
او با اشاره به سخنان وزير نفت مي‌افزايد: زنگنه گفته، اين نيست كه شركت‌هاي ايراني از ما براي عدم به‌كارگيري در فاز ١١ پارس جنوبي، گلايه كنند؛ اين ما هستيم كه اگر اين شركت‌ها در سطح توتال عمل نكنند، از آنها گله خواهيم كرد، زيرا توتال آمادگي دارد كه همه كارها را به داخل واگذار كند و اين شركت‌هاي ايراني هستند كه بايد توانايي خود را نشان دهند و مشاركت داشته باشند.
‌نگراني از دست‌كم‌گرفتن كار از سوي شركت‌هاي ايراني
يوسفي با اشاره به اينكه بعضي از شركت‌هاي ايراني عادت كرده‌اند در فضاي بيمه پيمانكاري كار كنند، تصريح مي‌‌كند: برخي شركت‌ها شخصيت دولتي دارند، اما عملكرد آنها پيمانكاري بوده است. اين مسئله باعث شده در سال‌هاي اخير، به‌خاطر مباحثي مانند تحريم و زمان و تحت فشاربودن دولت براي برداشت از مخازن، با وجود كم‌كاري‌ها و كيفيت پايين عملكرد، دولت با آنها كنار بيايد، اما قطعا توتال اين مسائل را نخواهد پذيرفت و سطح استاندارد بين‌المللي و واقعي را در نظر مي‌گيرد. كساني مي‌توانند با توتال كار كنند كه پيمانكار و عرضه‌كننده واقعي در كف استانداردهاي بين‌المللي باشند.
اين كارشناس انرژي ابراز نگراني مي‌كند و مي‌گويد: اين نگراني وجود دارد كه پيمانكاران داخلي فكر كنند با همان ادبياتي كه با سيستم داخلي داشتند، مي‌توانند در عرصه بين‌المللي كار كنند كه قطعا اين‌گونه نيست. البته اين مسئله مربوط به امروز است و در ١٥ سال گذشته پيمانكاران حرفه‌اي عمل مي‌كردند و به اين مدل كار كه در سال‌هاي تحريم باب شده، عادت نكرده بودند. در اين فضاي جديد، شركت‌هاي ايراني بايد خيلي حرفه‌اي باشند كه بتوانند كار را تحويل بگيرند. 

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد