.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: سرمایه گذاری بزرگ توتال در میدان گازی پارس جنوبی ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: سرمایه گذاری بزرگ توتال در میدان گازی پارس جنوبی ::.
كد خبر: MN-369514 تاریخ : 16 /4 /1396 ساعت : 10:20 نسخه چاپي ارسال به دوست
سرمایه گذاری بزرگ توتال در میدان گازی پارس جنوبی

توتال اولین شرکت انرژی غربی است که از زمان امضاء توافق هسته ای در یک پروژه زیرساختی بزرگ در ایران سرمایه گذاری می کند

 روزنامه فرانسوی لزاکو در گزارشی درباره حضور شرکت توتال در میدان گازی پارس جنوبی نوشت: شرکت بزرگ توتال سهم پنجاه درصدی با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری درمرحله اول در پروژه توسعه فاز یازده میدان گازی پارس جنوبی را عهده دار می شود.

درگزارش این روزنامه اقتصادی آمده است: شرکت توتال که از آن با نام غول انرژی فرانسه نیز یاد می شود، امروز (دوشنبه) با انعقاد قرارداد بزرگی با یک کنسرسیوم گازی متشکل از شرکت های چینی و ایرانی، با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه یک میدان گازی عظیم در ایران موافقت کرد.
در واقع باید گفت که امضای این قرارداد بزرگ ترین قرارداد یک شرکت انرژی غربی در ایران از زمان توافق هسته ای سال 2015 محسوب می شود. 
شرکت توتال قرار بود این توافق را در ماه فوریه امضا کند، اما به گفته مدیر عامل این شرکت، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به تبع آن نبود شفافیت در سیاست های کاخ سفید، امضای این قرارداد را به تاخیر انداخت.
به نوشته لزاکو، ترامپ آشکارا با توافق چند جانبه هسته ای مخالفت کرده و ضدیت وی با این توافق و صحبت هایش درباره اعمال تحریم های بیشتر، نگرانی هایی را در میان شرکت های انرژی خارجی که خواستار سرمایه گذاری در این کشور هستند، ایجاد کرده است. 
این روزنامه فرانسوی افزود: از جمله بخش هایی که هم اکنون نیز از نبود سیاست های شفاف ترامپ در باره ایران رنج می برد، صنعت بانکداری ایران است که این روزها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند. 
اما دولت آمریکا استثنائاتی را در تحریم های خود در نظر گرفته است که امضاء برخی قراردادها را تحت توافق هسته ای امکان پذیر می کند.
در ادامه این گزارش آمده است: شرکت توتال پنجاه درصد از سهم توسعه فاز یازده میدان گازی پارس جنوبی را بر عهده خواهد گرفت و یک میلیارد دلار در این پروژه که 8 میلیارد و 800 میلیون دلار هزینه دارد، سرمایه گذاری خواهد کرد. شرکت ملی نفت چین و شرکت ایرانی پتروپارس نیز از دیگر شرکای این پروژه هستند.
بهره برداری مشترک ایران و قطر از میدان گازی پارس جنوبی از سال ها پیش آغاز شده است. 
قرارداد میان شرکت توتال، چین و ایران، بیست ساله است که می تواند تا بیست و پنج سال تمدید شود. 
توتال اولین شرکت انرژی غربی است که از زمان امضاء توافق هسته ای در یک پروژه زیرساختی بزرگ در ایران سرمایه گذاری می کند و تحلیلگران پیش بینی می کنند دیگر شرکت های اروپایی نیز به دنبال آن وارد میدان شوند. 
سخنگوی توتال از اینکه این شرکت فرانسوی، نخستین شرکت نفتی است که بعد از لغو تحریم های بین المللی با تهران قرارداد امضا کرده است، ابراز افتخار کرد.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد