.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: قراردادهای جدید نفتی، فرصتی برای رشد شرکت های داخلی است ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: قراردادهای جدید نفتی، فرصتی برای رشد شرکت های داخلی است ::.
كد خبر: MN-369510 تاریخ : 16 /4 /1396 ساعت : 10:0 نسخه چاپي ارسال به دوست
قراردادهای جدید نفتی، فرصتی برای رشد شرکت های داخلی است

رضا خیامیان»: اگر با شرکت های خارجی، تعامل نداشته و بی رقیب باشیم، کیفیت خدمات و فعالیت های ما بالا نمی رود

 رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تاکید کرد اجرای قراردادهای جدید نفتی و ورود شرکت های بین المللی به کشور به زیان سازندگان و پیمانکاران ایرانی نیست، بلکه بهترین فرصت برای سازندگان داخلی برای ایجاد شرکت های مشترک با خارجی ها و ارتقای توان مدیریتی و مالی آنهاست.

«رضا خیامیان» افزود: قراردادهای جدید نفتی، باعث ایجاد فرصت های کاری جدید و اشتغال در کشور می شود.
وی با بیان اینکه در تدوین قراردادهای جدید نفتی به سهم ساخت داخل در این قراردادها توجه شده است، افزود: در قراردادهای جدید، اگر طرف خارجی بیش از میزان تعیین شده، از توان سازندگان داخلی استفاده کند، تشویق و اگر کمتر استفاده کند جریمه می شود.
وی تاکید کرد، برای نخستین بار در قرارداد با خارجی ها قرار است به موضوع حفظ سهم سازندگان داخلی، توجه شود.
رئس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت افزود: اگر با شرکت های خارجی، تعامل نداشته و بی رقیب باشیم، کیفیت خدمات و فعالیت های ما بالا نمی رود.
خیامیان گفت: همچنین از طریق همکاری با شرکت های بین المللی می توان زمینه صادرات بیشتر تجهیزات صنعت نفت را به بازارهای بین المللی فراهم کرد. 

براساس اين گزارش؛ در سال های تحریم ایران، کشورهای همسایه با استفاده از منابع مالی شرکت های چندملیتی، از میدان های نفت و گاز مشترک بهره برداری کردند و سود سرشاری به دست آوردند.
همچنین به دلیل کمبود منابع مالی و سوءمدیریت در دولت های نهم و دهم، ایران نتوانست این میدان ها را توسعه دهد و در نتیجه همسایگان، بیشترین بهره را از غفلت مسئولان پیشین بردند.
بر این اساس، دولت یازدهم تلاش کرد توسعه میدان های مشترک را در اولویت قرار داده و با ارایه مدل جدید قراردادهای نفتی که مدل تکامل یافته قراردادهای بیع متقابل است، کاستی های گذشته را جبران کرده و توسعه میدان های مشترک را شتاب دهد.
هدف اصلی وزارت نفت از ارایه مدل جدید قراردادهای نفتی، جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری های جدید به کشور اعلام شده است.
پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و لغو تحریم ها (از بیست و ششم دی ماه 1394)، شرکت های نفتی بین المللی برای حضور در صنعت نفت ایران مذاکراتی را آغاز کردند که در برخی موارد به امضای تفاهمنامه یا توافقنامه اصولی منجر شده است.
طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی و فاز دوم میدان نفتی آزادگان از نخستین طرح های بخش بالادستی صنعت نفت است که برای توسعه آنها با شرکت های معتبر بین المللی، قرارداد نهایی امضا می شود.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد