.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: فراز و فرودهاي توليد نفت در زاگرس جنوبي ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: فراز و فرودهاي توليد نفت در زاگرس جنوبي ::.
كد خبر: MN-368402 تاریخ : 20 /3 /1396 ساعت : 19:20 نسخه چاپي ارسال به دوست
فراز و فرودهاي توليد نفت در زاگرس جنوبي


Image result for ‫وليد نفت در زاگرس جنوبي‬‎

ميدان‎هاي سروستان و سعادت آباد که اسفندماه سال 91 با هدف توليد روزانه 15 هزار بشکه نفت به طور رسمي راه اندازي شدند، هم اکنون حدود 6 هزار بشکه در روز نفت توليد مي‎کنند و مطالعات براي افزايش برداشت از اين ميدان‎ها در دستور کار است.

 طرح توسعه ميدان‎هاي 16گانه نفت مرکزي در اوايل دهه 80 و با هدف توسعه ميدان‎هاي پايدار، پايدار غرب، دهلران، دانان، سرکان، ماله کوه، کبود، سروستان، سعادت آباد، دودرو، شوروم، ريگ، خشت، بوشهر، بوشگان و کوه کاکي آغاز شد و به دنبال آن در اواخر سال 85، کلنگ توسعه ميدان‎هاي سروستان و سعادت آباد بر زمين خورد. اين دو ميدان، بهمن ماه سال 91 به طور آزمايشي وارد مدار شدند و هشتم اسفندماه همان سال با حضور رئيس جمهوري وقت به طور رسمي افتتاح شدند؛ کارخانه فرآورش و تزريق گاز شهيد غلامعلي دست بالا نيز همزمان راه اندازي شد.

چندي بعد در ارديبهشت ماه سال 92، کارخانه نمکزدايي ميدان نفتي سروستان با ظرفيت فرآورش روزانه 25 هزار بشکه نفت ميدان‎هاي سروستان و سعادت آباد افتتاح و نفت اين ميدان‎ها به دليل صرفه اقتصادي بيشتر، به جاي نفت خام ميدان گچساران به عنوان تامين کننده بخشي از خوراک پالايشگاه شيراز انتخاب شد.

ناهمخواني عملکرد مخزن با مطالعات اوليه

اما توليد 15 هزار بشکه‎اي از سروستان و سعادت آباد دوام چنداني نداشت؛ به‎طوري‎که خيلي زود شيب نزولي يافت و هم اکنون روزانه حدود 6 هزار بشکه نفت از اين 2 ميدان برداشت مي‎شود. اواخر سال 94 سميناري با هدف بررسي و ارزيابي عملکرد واقعي ميدان‎هاي سروستان و سعادت آباد در مقايسه با طرح جامع توسعه (MDP) اوليه آنها با حضور کارفرماي طرح و مشاوران داخلي و خارجي تهيه MDP برگزار و طي آن اعلام شد، مطالعات حاکي از آن است که ميزان ذخاير و توليد روزانه ميدان‏‌ها نسبت به مقادير اوليه MDP کاهش يافته و عملکرد واقعي دو مخزن با MDP اوليه مطابقت ندارد.

آري. بررسي‎ها نشان مي‎دهد مطالعه اوليه‎اي که توليد 15 هزار بشکه‎اي و افزايش آن تا 25 هزار بشکه را براي ميدان‎هاي سروستان و سعادت آباد هدف‌گذاري کرده بود، بر مبناي داده‎هايي ناقص تهيه شده بوده و تکميل داده‎هاي ميدان‎ها شرايط متفاوتي را براي اين فيلد نفتي رقم زده است. اين موضوع را احمد رجبي، مدير امور فني شرکت نفت مناطق مرکزي مي‎گويد و اضافه مي‎کند: «احتمال وجود ساختمان‎هاي ديگري در ميدان سروستان وجود دارد و به اين منظور، اجراي عمليات لرزه نگاري در برنامه‌هاي آينده قرار گرفته است».

سروستان و سعادت آباد روي ميز شوراي عالي مخازن

اهميت سروستان و سعادت آباد تا جايي است که يکي از جلسات شوراي عالي مخازن شرکت ملي نفت ايران را نيز به خود اختصاص داد. يکصد و سي ‌و هشتمين جلسه شوراي عالي مخازن که در بهمن ماه پارسال برگزار شد، به بررسي طرح جامع مطالعه ميدان‎هاي سروستان و سعادت آباد اختصاص يافت و بر عدم قطعيت بالاي مطالعه ميدان تاکيد شد.

در اين جلسه، اعضاي شوراي عالي مخازن نظرات اصلاحي خود را براي بهبود مديريت اين 2 ميدان ارائه کردند که مهمترين آن، مشخصه سازي و توصيف دقيق‎تر ميدان‎ها و بررسي جامع روش‌هاي بهبود و ازدياد برداشت بود.

اين در حالي است که حتي رفتار و عملکرد مشابه مخزن در اين ميدان‎ها، احتمال يکي بودن دو ميدان را نيز مطرح کرده و مقرر شده است با حفاري ميان اين دو ميدان، ميزان قطعيت اين احتمال مشخص شود.

اميد به افزايش توليد نفت در استان فارس

ميدان نفتي سروستان در 110 کيلومتري جنوب شرقي شيراز و ميدان نفتي سعادت آباد در 20 کيلومتري شمال ميدان سروستان واقع شده است. منطقه عملياتي سروستان و سعادت آباد، يکي از پنج منطقه عملياتي شرکت بهره برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي و تنها منطقه عملياتي نفتي اين شرکت به شمار مي‎رود.

غلامحسين منتظري، مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي درباره مسئوليت اين شرکت در ميدان‌هاي نامبرده، به نگهداشت توليد اشاره مي‎کند و مي‎گويد: «البته مطالعه اين ميدان‎ها در دستور کار است و اميدواريم بتوان بر مبناي نتايج مطالعات، در آينده توليد بيشتري را از اين ميدان‎ها شاهد بود».

منتظري ابراز اميدواري مي‎کند شرايط براي توسعه ميدان‏‎هاي غيرمشترک اين شرکت مانند دي، سفيدزاخور، هالگان، سپيدباغون و ... نيز مساعد شود و ادامه مي‎دهد: «توسعه ميدان‎ها، ضامن اشتغال‌زايي، رونق اقتصادي و افزايش ضريب امنيت اجتماعي خواهد بود».

هم اکنون حدود 350 نفر در منطقه عملياتي سروستان و سعادت آباد مشغول فعاليتند؛ ميدان‎هايي که در صورت ثمربخشي نتايج مطالعات آنها و همچنين در مدار توليد قرار گرفتن ميدان نفتي خشت، شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبي به عنوان تامين کننده حدود 30 درصد از گاز مصرفي کشور مي‎تواند در حوزه نفت هم حرف‌هاي زيادي براي گفتن داشته باشد.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد