.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: وزیر نفت از بخش خصوصی حمایت میکند/از حمایت‌ها و پشتيبانی‌های لازم دولت بهره‌مند بوده‌اي ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: وزیر نفت از بخش خصوصی حمایت میکند/از حمایت‌ها و پشتيبانی‌های لازم دولت بهره‌مند بوده‌اي ::.
كد خبر: MN-353209 تاریخ : 5 /12 /1393 ساعت : 12:30 نسخه چاپي ارسال به دوست
وزیر نفت از بخش خصوصی حمایت میکند/از حمایت‌ها و پشتيبانی‌های لازم دولت بهره‌مند بوده‌اي


h109765_DSC03273.jpg

  مشعل نیوز- احمدی: «محسن نوری»،مدیرعامل شرکت راهبردهای هوشمند و یکی از پیمانکاران فعال در عرصه ساخت سازه‌های دریایی و سکوهای نفتی حاضردر کشور است. وی طی گفتگوی تفصیلی با خبرنگار مشعل‌ نیوزبه بیان نقطه‌نظرات و چشم‌انداز آینده بخش خصوصی کشور در ساخت و راه‌اندازی پروژه‌های سکوهای نفتی پرداخته‌ است.

به‌گزارش اختصاصی مشعل‌ نیوز؛ گزیده‌ای ازاین گفتگوی تفصیلی که درآن به موضوعاتی نظیرمشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در راه‌اندازی پروژه‌های سکوهای نفتی، مشکلات داخلی و خارجی بخش خصوص یدر اين پروژه‌ها و... پرداخته شده است،درادامه می‌آید:

·       به‌عنوان يک شرکت خصوصی با علم به ریسک‌ در این زمینه تلاش کرده تا بتواند بخشی ازاین نياز را پرکند.

·       با توجه به تحریم‌ها، این شرکت تلاش کرده تا با اتخاذ سیاست‌ خلق فضای مونتاژ قطعات در داخل کشور بتواند مشکلات ناشی از اعمال این تحریم‌ها را اندکی تعدیل نمايد.

·       در این پروژه به‌ ازای هر 6 هزار تن چیزی بالغ بر 300 نفردرگیر کار می‌شوند که شامل 50 نفر نیروی ستادی و 250 نفر نیروی کار منطقه است.

·       در حال حاضر مجبوریم به دلیل تحریم‌ها از واسطه‌ها استفاده کنیم و به طور طبیعی اين امر باعث افزايش زمان و هزينه پروژه‌ها گرديد به‌ طوری‌که در اجرای برخی از پروژه‌ها به ‌دلیل تحریم‌ها توقف کامل پروژه را داشتیم.

به نظرشما چقدررانت‌های اقتصادی می‌توانددررشد بخش خصوصی فعال در عرصه نفت تاثیرگذار و تهدیدکننده بوده و چشم‌آنداز آینده را به خطر بیاندازد؟

با توجه به این‌که بیشترین بودجه کشور ازراه نفت تأمین می‌شود اين امری طبيعی است ونقش مخرب آن بر هيچکس پوشيده نيست.86069_77.jpg

متن کامل گفتگوی خبرنگارمشعل‌ نیوزا با مهندس محسن نوری درادامه بخوانید:

شرکت راهبردهای هوشمند از چه سالی فعالیت خود را در زمینه راه‌اندازی و اجرای پروژه‌های نفتی آغازکرد؟

شرکت راهبردهای هوشمند به‌‌عنوان شرکت خصوصی فعال در زمینه سازه‌های دریایی و سکوهای نفتی، فعالیت خود رااز سال1370 جهت ارتقای دانش فنی و انتقال تکنولوژی در پروژه‌های وزارت نیرو(سازمان آب) آغاز کردو با رشد شرکت توانست در سال 1379 در پروژه‌های نفتی در جزایرسیری، بهرگان، لاوان و هنگام فعاليت خود را با همکاری شرکت‌های صاحب‌نام بين‌المللی ادامه دهد واکنون دارای رتبه 2 نفت و گاز از دفترنظارت راهبردی رياست جمهوری مي‌ باشد.

باتوجه به ریسک‌ پذیری بالای سرمایه‌گذاری خصوصی در سکوهای نفتی چگونه شرکت راهبردهای هوشمند به چنین سرمایه‌گذاری دست زد؟

شرکت سرمایه‌گذار هوشمند از یک‌ سو با در نظر گرفتن چشم‌اندازهای کاری و برنامه‌های توسعه‌ای کشور در زمینه سرمایه‌گذاری برروی طرح‌های ملی و پروژه‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع مرتبط، زیرساخت‌های مهندسی و ساخت تجهیزات پروژه‌های مذکوربه‌ منظور افزایش توان و ظرفیت‌های تولید داخلی و همچنین کاهش هزینه‌ های ارزی تصمیمبر مشارکت در اجرای پروژه‌ها و سرمایه‌گذاري‌های‌ لازم بر روی آنان را گرفت.

ازسوی دیگر رویکرد مقامات عالی وزارت نفت، شخص مهندس زنگنه وزیر محترم نفت و دیگر مدیران این وزارتخانه مبنی بر حمایت وجذب بخش خصوصی موجب شد تا این نیاز احساس شود که با در نظر گرفتن فرصت‌های خوب موجود در منطقه ویژه پارس‌ جنوبی و امکانات بالقوه در ساخت و سازهای دریایی باامکان‌سنجی و ارزیابی ریسک سرمایه‌گذاری در منطقه شرکت اقدام به سرمایه‌گذاری کند.

به‌عنوان يک شرکت خصوصی حوزه سکوهای نقتی برنامه‌های آتی این شرکت چیست؟


شرکت راهبردهای هوشمند، به‌عنوانيک شرکت خصوصی با علم به ریسک‌ در این زمینه پابراین عرصه گذاشته تا بتواند بخشی ازاین نيازرا پرکرده و سهم کوچکی در راستای نيل به اهداف مذکور را داشته باشد.بنابراین با احداث کارخانه ساخت سازهای مذکور تقریباً 10 هزار تن در سال فعالیت خود راآغازکرده و تصمیم دارد تا ظرف مدت 4 سال ظرفیت آن‌را به واسطه ارتقاء و بهینه‌ سازی روش‌های تولید وهمچنین افزایش تجهیزات وماشین آلات به20 هزارتن برساند.

همچنین ساخت یک اسکله دیواره‌ای باظرفیت 3000 تن جهت پهلوگیری بارج7000 تنی وحمل سازه‌های تولیدشده در دستور کار پروژه مي‌باشد که دراین‌صورت با توجه به تخصص‌های مورد نياز اين پروژها برای حدود 700 نفرنيروی بومی اشتغال‌ زایی خواهیم داشت.

شرکت راهبردهای هوشمند با چه نیروی متخصصی آغاز به‌کار کرد؟

کليه اعضای هئیت مؤسس و مدیران شرکت در این زمینه متخصص و دارای تجربیات خوبی هستند ودرکنار آنان نیز با به‌کارگيری و استفاده از مشاوران و متخصصان با تجربه در پروژه‌های نفتی در هر حوزه توانسته‌ایم کار را آغاز کرده و در این زمینه به رشد مطلوبی برسيم.

اولویت کاری شرکت راهبردهای هوشمند کاربر روی پروژه‌های مناطق ویژه اقتصادی است یا اجرای پروژه‌ها در نقاط دیگر کشور را نیز در نظر دارد؟

شرکت راهبردهای هوشمند به‌‌عنوان یکی از پیمانکاران شرکت نفت فلات قاره ايران و شرکت نفت پارس و پروژه‌های در دست اجرای این شرکت‌ها و همچنین با در نظر گرفتن موقعیت استراتژیک منطقه، اولویت‌کاری خود را بر روی نقاط نزدیک به مناطق دریایی جنوب کشورقرار داده است اما محدوديتی نیز در اجرای پروژهای مشابه در مناطق ديگر را ندارد. به‌عنوان مثال با توجه به تحریم‌ها، این شرکت تلاش کرده تا با اتخاذ سیاست‌ خلق فضای مونتاژقطعات، در داخل کشور بتواند مشکلات ناشی از اعمال این تحریم‌ها را اندکی تعدیل نمايد.

اجرا و راه اندازی پروژه‌های سکوهای نفتی چه تغییراتی بر روی اقتصاد کشور دارد؟

باتوجه به جذب بيشترين درآمد کشور از طريق صنايع نفت، گاز و پتروشيمی، به‌ نظر مي‌رسداين رويکرد بتواند به توسعه پروژه‌ها در کشور کمک کرده و ساخت و سازها را به داخل کشور هدايت کند که اين خود مانع خروج ارز از کشور شده و ارتقای سطح دانش فنی داخلی و اشتغال‌ زائی را به همراه می‌آورد

.در سال‌های اخير بیشترین ساخت و سازهای صنعت نفت و پتروشیمی جذب کارگاه‌های خارجی می‌شد که با افزايش تحریم‌ها، بیشتر این پروژه‌ه اناتمام ماندند؛ لذا پروژه ساخت کارخانه ساخت سازهای سکوهای نفتی می‌تواند به توسعه پروژه‌ها در منطقه کمک کرده و آنهارا به داخل کشورهدایت کند. با بررسی‌های انجام شده در این پروژه به‌ازای هر 6 هزار تن چیزی بالغ بر 300 نفر درگیر کار می‌شوند که شامل 50 نفر نیروی ستادی و 250 نفر نیروی کار منطقه است.

آیا شرکت در اجرای پروژه از نیروهای متخصص خارجی نیز استفاده می‌کند؟


هدف شرکت این است که به پشتوانه دانش روز و فناوری جدید پروژه‌ها را راهبری نموده و با این رویکرد از تجارب شرکای خارجی و امکانات فنی آنان استفاده مي‌شود.

به‌عنوان نمونه در مباحث سیستم جمع‌آوری اطلاعات و کنترل سکوهای اقماری بدون راهبری نیروی انسانی (اسکادا) ما با شرکت «ماتریکون» کانادا همکاری داشتيم که یکی از شرکت‌های بزرگ وصاحب‌نام دنیا است و در حال حاضر نیز از تجارب خوب متخصصان مجرب شرکت‌های کره‌ای: «دوو» و«هیوندایی» و غيره در زمینه سازه‌های دریایی و دیگر پروژه‌های در دست اقدام خود بهره‌مند هستیم.

رویکرددولت در زمینه حمایت از بخش خصوصی در این بخش چگونه است؟

باتوجه به رکود و تورم اقتصادی در کشور و نیاز مبرم به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، خوشبختانه تا اين مرحله از حمایت‌ها و پشتيبانی‌های لازم دولت در این زمینه بهره‌مند بوده‌ايم و جای بسی تقدير است که با همکاری منطقه و در اختيار گذاشتن امکانات لازم از جمله صدورمجوزهای لازم و ساخت وسازها تاکنون مشکلی در پيشرفت پروژه نداشته‌ايم.

شرکت راهبردهای هوشمند چه مشکلاتی در زمینه تحریم‌ها دارد؟

اين شرکت تاکنون مشکل خاصی در اين زمينه نداشته چرا که به واسطه سرمايه‌گذاری در کشورهای واسطه و ثبت شرکت در اين کشورها توانسته است مشکلات خود را تا حدودی حل کند. این بدین معناست که در حال حاضر مجبوریم از واسطه‌ها استفاده کنیم و به طور طبیعی اين امرباعث افزايش زمان و هزينه پروژه‌ها گرديد به‌ طوری‌که در اجرای برخی از پروژه‌هابه‌ دلیل تحریم‌ها توقف کامل پروژه را داشتیم.

اتکا به نیروی انسانی و تأمین امنیت مادی و معنوی آنان تا چه اندازه می‌تواند بر روندکار پروژه تأثیرگذار باشد؟


همانطورکه مستحضريد پروژه بر پايه عوامل آن يعنی نيروهای انسانی استوار است و اين شرکت همواره در تأمين منافع مالی و شغلی پرسنل خود تأکيد داشته است. شرکت در شرايط کنونی رکود اقتصادی سعی نموده حتی از طريق دريافت اعتبارات بانکی خللی در اجرای پروژه‌ها و پرداخت‌های حقوق و دستمزد خود نداشته باشد و مانع هرگونه توقف در روند پيشرفت پروژه‌های خود شود.

شرکت درزمینه بهداشت وایمنی کارچه اقداماتی انجام داده است؟

شرکت راهبردهای هوشمند، بادارا بودن گواهینامه‌های صلاحیت عوامل نظام فنی اجرائی درامورپیمانکاری از نظامنامه ايمنی و بهداشت داخلی برخورداراست و در اجرای مباحث مربوط به  HSEنیروهای داخلی این شرکت بابهره‌گیری ازاستانداردهای روزدنیا،هم‌ زمان کنترل داخل سایت‌ها رابرعهده دارند.

لذا با اطمينان می‌توانم بگویم که اين شرکت در خلال اجرای پروژه‌های خود تاکنون گزارش هیچ حادثه‌ای نداشته و سعی شده تا با رعايت کامل اصول ایمنی و حضور افسر ایمنی در کليه مراحل انجام کار و صرف نگهداشت و ایمنی در کار مانع بروز حوادث گردد که از اهدف اصلی شرکت مي‌باشد.
اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد