.:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: ۷۰ درصد قیر پاسارگاد را از انحصار ۲ رانتخوار خارج کردیم ::. .:: پایگاه اطلاع رساني مشعل ( اخبارصنعت نفت ايران وجهان) ::..:: ۷۰ درصد قیر پاسارگاد را از انحصار ۲ رانتخوار خارج کردیم ::.
كد خبر: MN-337253 تاریخ : 13 /2 /1393 ساعت : 12:40 نسخه چاپي ارسال به دوست
۷۰ درصد قیر پاسارگاد را از انحصار ۲ رانتخوار خارج کردیم

دلاویز

مشعل نیوز: مدیر عامل شرکت نفت پاسارگاد گفت: بیش از ۷۰ درصد تولید قیر شرکت در انحصاریکی دونفر بود که در اولین تصمیم، نسبت به تغییر این وضعیت و شفافیت در فعالیت‌های شرکت اقدام کردیم.بعد از حذف این مشتریان، شاهد شدیدترین فشارها از سوی آنها بودیم.

به گزارش مشعل نیوز، شرکت نفت پاسارگاد از مجموعه شرکت‌های وابسته به سازمان تأمین اجتماعی و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است که در زمینه تولید "قیر" فعالیت می کند.این شرکت با داشتن6 کارخانه و2 پایانه، بزرگ‌ترین تولید کننده قیر خاورمیانه است که جایگاه مهمی در اقتصاد کشور دارد.برای آشنایی با نحوه فعالیت‌ها، مشکلات و سیاست‌های مدیریتی این بنگاه اقتصادی با مهندس "محسن دلاویز" مدیر عامل بزرگ‌ترین تولید کننده قیر خاورمیانه به گفت‌وگو نشستیم.آنچه می خوانید ماحصل گفت‌وگوی خبرنگارما با مدیر عامل این واحد است:

سیاست‌ و شعار مدیریتی شما در شرکت نفت "پاسارگاد" چیست؟

محسن دلاویز: همانگونه که همواره تأکید کرده و بارها در رسانه‌ها منتشر شده، استراتژی من و همکارانم بر سه محور "سلامت، شفافیت و تکریم" است؛ شاخص سلامت از ضروریات اداره بنگاه‌های اقتصادی است. سلامت و پاکدستی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و رسالتی پایدار است.از سویی با شفاف‌سازی بسترهای فعالیت در حوزه صنعت قیر کشور، فضایی را خواهیم ساخت که فرصت‌ها برای همه یکسان باشد و به هیچ عنوان اجازه ایجاد رانت برای عده‌ای خاص را نخواهیم داد و از سویی دیگر، با توجه به اینکه این شرکت بازرگانی محور است، تکریم مشتری و احترام به دغدغه‌های منطقی آن برای تیم مدیریتی من جایگاه خاصی دارد.

  شنیده شد در بحث قیر رانتخواری فراوان است .شما با این رانتخواری ها چگونه برخورد می کنید؟
محسن دلاویز: بدون هیچ‌گونه تردیدی انجام کار در مسیر درست، مصائب و مشکلات خاص خود را به همراه خواهد داشت. زمان ورود ما به نفت پاسارگاد، با پدیده رانت و همچنین ویژه خوارانی رو به رو بودیم که با علم به اینکه برخورد با آنها تبعاتی برای بنده و مدیرانم به دنبال خواهد داشت، تمام قد جلوی آنها ایستادیم تا منشور سلامت مد نظر وزیر کار و آنچه به آن اعتقاد داشتیم محقق شود. متأسفانه در گذشته با حذف مشتریان، تمام قیر پاسارگاد در انحصار یکی - دو نفر خاص قرار گرفته بود که این امر نیز به انحصار این محصول در کشور و فساد و رانت حاصل از آن منتهی شده بود. بیش از 70 درصد تولید قیر شرکت در انحصار این افراد بود که در اولین تصمیم، نسبت به تغییر این وضعیت و جاری و ساری کردن شفافیت در فعالیت‌های شرکت اقدام کردیم.بعد از حذف این مشتریان، شاهد شدیدترین حملات و فشارها از سوی آنها و افراد وابسته به آنان بودیم که بعد از به اجرا گذاشتن ضمانت‌نامه‌های بانکی آنها و کشیدن کار به مراجع قضائی، توانستیم احقاق حق و از منافع سهامداران و بازنشستگان تأمین اجتماعی دفاع کنیم.

  بعد از تغییر وضعیتی که اشاره کردید، شرایط چطور شد؟ فشارها متوقف شد یا ادامه یافت؟
محسن دلاویز: در اینجا فقط این پیام را برای کسانی که به بنده و تیم مدیریتی من فشارهایی وارد می کنند عرض می کنم که به هیچ عنوان مرعوب این تهدیدها و تطمیع‌ها نمی شویم. البته باز هم تاکید می کنم باید امکان ظهور و بروز فساد در فعالیت‌های اقتصادی را با اصلاح ساختارها و ماندن بر اصول و باورهای ارزشی مان از بین ببریم. تاکید دولت نیز همواره بر پاکدستی و مقاومت در مقابل کسانی است که رانت بر آنان عادت شده است. تردید نکنید بنده با قوت و قدرت در این زمینه تلاش خواهم کرد. صنعت قیر یک صنعت ملی است که انشاءالله با سلامت و شفافیت منجر به ارزش افزوده بیش از پیش برای این کشور خواهد شد.در سیاست‌های مدیریتی بنده در پاسارگاد، همه چیز باید مانند شیشه شفاف باشد و برای همه کسانی که در این صنعت فعالیت دارند فضا و شرایط یکسان و شفاف باشد. در سایه شفافیت است که پاکدستی و سلامت معنا پیدا می کند. اجازه دهید در همین جا از جناب آقای دکتر ربیعی وزیر محترم کار به خاطر تمام حمایت هایی که در این فضا از بنده و مدیرانم به عمل آورد تشکر ویژه داشته باشم.

  بفرمایید برای حذف پدیده رانت و جلوگیری از حضور مجدد ویژه خواران چه تدابیر عملیاتی در پاسارگاد به کار گرفته‌اید؟
محسن دلاویز: عمده ترین کار صورت گرفته تنوع مشتریان بوده است که در 3 ماه گذشته کاملاً مشهود است. از سوی دیگر با بازنگری کلیه قراردادهای شرکت و تعیین تکلیف قراردادهای قبلی، نظارت درون سازمانی و افزایش فعالیت های بازرگانی توانستیم وضعیت شرکت را سر و سامان دهیم. اما مهمترین اقداماتی که در نفت پاسارگاد برای حذف رانت و ایجاد سلامت و شفافیت کاری صورت دادیم، حذف همه اختیارات فسادخیز مدیرعامل و مدیران زیر مجموعه بود.مسأله جدی دیگر شفافیت است. در بنگاه‌های اقتصادی، شفافیت و ایجاد فرصت های برابر برای همه یک الزام است. نباید برای رانت خواران پرانتز باز کرد و زمینه ایجاد فساد فراهم آوریم. از شفافیت، هراسی نداشته باشید. بگذارید همگان بدانند که زمینه فعالیت برای حضور در عرصه های اقتصادی کشور مهیاست و نا امید نشوید. این شرکت و شرکت های مشابه ارث من و شما نیست و ما امانتداریم و به صرف اینکه چند خط حکم گرفته ایم اجازه نداریم سلیقه ای شرکت های اقتصادی را اداره کنیم. آیا حقیقتاً اگر شرکت مربوط به خود شما بود؛ بازهم میلیارد میلیارد پروژه فاقد توجیه اقتصادی تعریف می کردید؟ از این به بعد برای تعریف هر پروژه ای باید همه مسائل از جنبه های گوناگون بررسی و توجیهات فنی - اقتصادی قابل دفاع و کارشناسانه ضمیمه آن باشد.

  در بحث سلامت اداری به منشوری اشاره کردید که از سوی دکتر ربیعی ابلاغ شده است.این منشور چیست؟
محسن دلاویز: اجازه دهید قبل از اشاره به این منشور، اعتقاد خودم را نسبت به این مسأله تشریح کنم. اعتقاد راسخ دارم برای امروز امن و آرام ما خیلی ها در دیروز زحمات زیادی کشیده اند. پشت میز مدیریت نشستن و دستور دادن هنر نیست، هنر را آنانی معنا کردند که جان خود را برای تثبیت این نظام مقدس عطا کردند. هنر واقعی از آن خانواده های معظم شهدا، جانبازان و مادرانی است که سالهاست چشم به در مانده اند تا شاید فرزند رزمنده خود برگردد. این بزرگواران این رشادت ها و ایثارگری را انجام داده اند تا امروز من و شما در فضای امن و آرام راه آنان را ادامه دهیم، نه اینکه خدای ناکرده اسیر وسوسه ها و مادیات و ظواهر شویم. من به فرهنگ ایثار و جهاد در اقتصاد معتقدم. باید فرهنگ دفاع مقدس در رگ فعالیت های اقتصادی کشور جریان پیدا کند و دست‌های آلوده و ناپاک فضا را بر خود تنگ ببینند. در تیم مدیریتی من کسی حق خیانت به آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارد. خلاصه کلام اینکه سلامت باید در تمام فعالیت های شرکت نفت پاسارگاد موج بزند.اما در خصوص منشور سلامت اداری لازم است بدانید نام اصلی این سند، منشور شفافیت و مسوولیت پذیری اجتماعی در حوزه عملکرد شرکت های وابسته به صندوق های بیمه ای، بازنشستگی و درمانی در قلمرو وزارت کار و رفاه اجتماعی است و الزاماتی را برای مجموعه ها به منظور سلامت اداری در نظر گرفته است.

  آیا شما با ابلاغ این منشور تغییری در فعالیت های روزمره خود داده اید؟
محسن دلاویز: بله، چنانچه دقت کردید، بیشترین تاکیدی که در منشور فوق شده بود بحث مسوولیت اجتماعی شرکت های زیر مجموعه وزارت کار و همچنین نظارت بر فعالیت ها با رعایت سلامت و پاک دستی است.نفت پاسارگاد در این دوره مدیریتی با توجه به این مسأله رویکرد استراتژیک خود را تغییر داده است. از تمام مدیران شرکت در همین زمینه خواسته ایم با بررسی شرایط، رایزنی و با کمک شهرداری ها و استانداری ها به مسوولیت اجتماعی پاسارگاد در توسعه و مرمت راه‌ها و مسیرهای شهری توجه ویژه داشته باشند و به موضوع فروش نگاه صرف اقتصادی نداشته باشند.در بحث سلامت اداری درون سازمانی نیز با تقویت حراست، حسابرسان داخلی و بازرسی ویژه تلاش کردیم تا وضعیت گذشته را سامان دهیم.

  آقای مهندس اگر مایلید بفرمایید در خصوص وضعیت فنی شرکت نفت پاسارگاد در دوره کوتاه اخیر، چه سیاست‌ها و تمهیداتی برای پیشبرد کارها و ارتقای سازمانی انجام داده‌اید؟
محسن دلاویز: خوشبختانه در این زمینه علیرغم مشکلات موجود و حذف مشتریان انحصاری 70 درصدی در کمتر از 3 ماه توانستیم با جذب مشتریان جدید، ضمن ایجاد تنوع در مشتری و حذف انحصار با رشد شاخص تولید و فروش، مطابق با بودجه پیشنهادی حرکت کنیم.در واقع عملکرد زمستان نفت پاسارگاد علیرغم مشکلات بسیار مطلوب بود و این عملکرد در شرایطی بود که فروش نقدی را در این برهه جایگزین فروش اعتباری کردیم و شیب منحنی قیمت نیز در 4 ماه گذشته صعودی بوده است.برنامه امسال نیز تولید 2 میلیون تن قیر در پاسارگاد است که با توجه به ظرفیت تولید ما دور از دسترس نیست. یکی دیگر از کارهای مهمی که در دوران مدیریتی بنده شکل گرفت ایجاد معاونت توسعه بود که با توجه به استراتژی فعالیت های شرکت بسیار ضروری بود. به این نتیجه رسیدیم که برای توسعه پایدار و آینده پاسارگاد و جبران گذشته راهی جز توسعه نداریم. به همین منظور باید بخشی از سود شرکت را با نظر سهامداران به توسعه و امور سرمایه گذاری اختصاص دهیم.البته در این مسیر مشکلاتی نیز وجود دارد. امروز براساس ظرفیت واگذار شده به شرکت نفت پاسارگاد، در دریافت خوراک از برخی پالایشگاه ها با اختلاف نظرها و چالش هایی مواجه هستیم. در برخی مراکز همچون تبریز، تهران و شیراز حجم VB اختصاص داده شده، تنها جوابگوی نیمی از ظرفیت تولید ما می باشد. از سوی دیگر به دلیل اینکه فروش VB به بورس رفته، گاهاً مجبوریم که آن را تا 5 درصد گرانتر خریداری کنیم. پاسارگاد برای رسیدن به ظرفیت واقعی اش، نیازمند همراهی و کمک مدیران وزارت نفت در تحویل VB به مقدار کافی می باشد. ما آماده انعقاد قراردادهای بلندمدت برد-برد با حفظ منافع طرفین با شرکت پالایش و پخش هستیم. در همین زمینه همه باید سعی کنیم تا قیمت تمام شده قیر صادراتی ایران در مقایسه با رقبای کشورمان در بازارجهانی از سطح مناسبی برخوردار باشد. در غیر اینصورت شاهد حذف تدریجی جایگاه محصول قیر ایران از سبد مصرف بازارهای جهانی خواهیم بود.

آقای مهندس سال جاری توسط مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم و مدیریت جهادی نامگذاری شده است، تا چه میزان رویکرد شما منطبق با این نامگذاری است؟
محسن دلاویز: همانطور که اشاره کردید مقام معظم رهبری سال جدید را سال اقتصاد و فرهنگ نام گذاری کرده اند که نشان از دغدغه ایشان در جهت رفع مشکلات اقتصادی دارد. شرکت نفت پاسارگاد نیز به عنوان یک شرکت بزرگ اقتصادی در منطقه بایستی در این مسیر گام بردارد.آنچه مسلم است تکرار شعار اقتصادی نشان از اهمیت ویژه این امر در رشد و توسعه میهن عزیزمان دارد. لذا بنده و همکارانم با سرلوحه قرار دادن منویات مقام معظم رهبری و بکارگیری شاخص های اقتصاد مقاومتی در راه رسیدن به اهداف موردنظر نظام تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت.از یاد نبریم کشور در شرایطی است که باید در راستای تحقق حماسه اقتصادی مدنظر مقام معظم رهبری تمام مساعی خود را بکار گیریم و با نگاه به درون و اعتماد به نفس و خودباوری از حداکثر توان و ظرفیت های داخلی استفاده نماییم.

آخرین جمله شما؟
محسن دلاویز: پاسارگاد یک شرکت بزرگ است و صنعت قیر یک صنعت متعلق به نظام کشور و منافع ملی است. باید با بهره وری و اصلاح فرآیندها، ارزش افزوده بیش از پیش ایجاد کنیم. چرا با اینکه قیر ایران با کیفیت تر از قیر فلان کشور منطقه است ولی قیمت توسط آن شرکت تعیین شود؟ ما ظرفیت های لازم را جهت رهبری بازار منطقه داریم. تردید ندارم با این روحیه تیمی و سلامت نفس و اراده همکارانم خواهیم توانست قصور گذشته را جبران کنیم.در پایان تشکر ویژه ای از برخی نمایندگان محترم مجلس به ویژه دکتر توکلی و مهندس بذرپاش و دکتر تاج گردون به سبب حمایت های آنان دارم.

اخبار مرتبط :


امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

اطلاع با پایگاه اطلاع رسانی مشعل
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری واطلاع رسانی مشعل نیوز می باشد
طراحی و اجرا :شرکت فناوری و اطلاعات آراد