فرافکنی رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد دربار افزایش قیمت ارز با واکنش های کارشناسان و رسانه ها روبرو شده است. رئیس بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی کسری بودجه را مهپترین دلیل افزایش نرخ ارز دانست و اعلام کرد باید کسری بودجه متوقف شود و بدون توقف آن امکان تثبیت نرخ ارز از دست می رود...

فرافکنی رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد  دربار افزایش قیمت ارز با واکنش های کارشناسان و رسانه ها روبرو شده است. رئیس بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی کسری بودجه را مهپترین دلیل افزایش نرخ ارز دانست و اعلام کرد باید کسری بودجه متوقف شود و بدون توقف آن امکان تثبیت نرخ ارز از دست می رود.

پیش و پس از سخنان رییس کل بانک مرکزی اقتصاددانان بسیاری در مصاحبه، یادداشت یا مناظره های مختلف کسری بودجه را دلیل اصلی تورم و در نتیجه بی ثباتی ارزی دانسته و خواستار تامین غیرتورمی کسری بودجه شده بودند. 

 اما رییس سازمان برنامه و وزیر اقتصاد که هیچگاه به اظهارات کارشناسی در این خصوص پاسخ نداده بودند پس از پست رییس کل بانک مرکزی دست به کار شدند و محمدباقر نوبخت در مصاحبه ای اعلام کرد: "ما ارز خودمان را به بانک مرکزی فروخته‌ایم، اگر بانک مرکزی ارزها را نگه داشته عرضه کند" او همچنین منکر استقراض از بانک مرکزی شده و افزایش نرخ ارز را سیاسی دانست.

اما در صحبتهای آقای نوبخت یک نکته مهم مغفول است و آن این واقعیت است که دولت ارزی به بانک مرکزی نداده بلکه ارزهای بلوکه شده در خارج کشور را به بانک مرکزی فروخته که عملا دسترسی به آنها وجود ندارد و بجای آنها ریال گرفته است. طبیعی است که ریالی که در ازای آن ارزی وجود نداشته هرچند سبب انبساط ترازنامه بانک مرکزی و تورم افسارگسیخته میشود اما امکان سیاستگذاری ارزی را هم از بانک مرکزی می گیرد و بانک امکان تثبیت نرخ ارز حتی در کوتاه مدت را هم از دست می دهد. 

تحقیقات متعدد اقتصادی مورد اشاره اقتصاددانان مختلف از طیف های گوناگون نشان میدهد بالاترین میزان کسری بودجه چند دهه اخیر به‌همراه تحریم و فروش ارزهای بلوکه شده دلیل افزایش نرخ است نه مسایل فنی و سیاسی.

بهتر است وزیر اقتصاد بعنوان خزانه دار دولت و نیز رییس سازمان برنامه و بودجه بعنوان مسئول کسری بودجه تمرکز خود را روی کنترل کسری، افزایش درآمدها و کاهش هزینه ها معطوف کنند و اجازه ندهند کسری بودجه با استقراض از بانک مرکزی یا فروش ارزهای بلوکه شده به تورمهای بالا منجر شود

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ديدگاه،انتقاد و پيام هايتان براي انتشار در اين ستون را از طريق نظرات خبرهاي سايت، يا ارسال پيامك ، تلگرام يا واتساپ به شماره هاي: 09172670030، یا 09172670031 و یا ارسال ايميل از طريقاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید اقدام فرماييد.

توجه: درج نظريات ومطالب ارسالي، لزوما ديدگاه اين پايگاه خبري نمي باشد و آمادگي خود را جهت درج توضيح يا جوابيه ادارات و شركت هاي دولتي و خصوصي مي باشيم.

 

نظرات