در حالی که آمریکا تلاش می‌کند تا جلوی فروش نفت روسیه به اروپایی‌ها را بگیرد، خود به یکی از مشتریان پروپافرص نفت روسیه بدل شده است.

یک بام و دو هوای واشنگتن در قبال ونزوئلا - ایرنا

به گزارش مشعل نيوز به نقل از راشا تودی، طی سال جاری واردات نفت آمریکا از روسیه 23 درصد رشد کرده است.

این مسأله باعث شده که مکزیک جایگاه خود را به عنوان دومین صادرکننده نفت از دست داده و حالا روس‌ها پس از کانادا بزرگ‌ترین تامین کننده نفت آمریکا طی سال جاری شده‌اند. در عین حال و علیرغم واردات بیشتر نفت از روسیه، واشنگتن به تحریم کردن شرکت‌های فعال در حوزه انرژی این کشور ادامه داده و تلاش می‌کند تا شرکای اروپایی خود را بر آن دارد که واردات نفت و گاز از روسیه را متوقف کنند.

در واقع آمریکا در قبال نفت روسیه سیاست یک بام و دو هوا را در پیش گرفته و در حالی که تلاش می‌کند جلوی ورود حامل‌های انرژی روسیه به اروپا را بگیرد و حتی مدت‌ها تلاش کرد تا از تکمیل خط لوله انتقال گاز نورد استریم2 از روسیه به آلمان جلوگیری کند، خود حالا به یکی از مشتریان پروپاقرص فرآورده‌های نفتی روسیه بدل شده است.

البته باید گفت که علیرغم همه تلاش‌های امریکا، روس‌ها می‌گویند تا چند هفته دیگر پروژه نورداستریم 2 تکمیل خواهد شد و صادرات گاز روسیه به اروپا دو برابر می‌شود از 55 میلیارد مترمکعب به 110 میلیارد مترمکعب در سال خواهد رسید.

نظرات