مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز از کاهش ریسک و افزایش پایداری تولید گاز در پارس جنوبی خبر داد و گفت: تا پایان امسال یک هزار کیلومترخط لوله جدید گاز ساخته شده و به بهره برداری می رسد.

به گزارش مشعل؛ سهم گاز در سبد انرژی کشور به 70 درصد رسیده و همچنان در حال افزایش است به طوری که اکنون به بیش از 22 میلیون و 356 هزار و 665 مشترک معادل 70 میلیون نفر در کشور گازرسانی شده است.
ظرفیت کنونی تولید گاز کشور به روزانه 850 میلیون مترمکعب رسیده است که تا پایان برنامه ششم توسعه، به یک میلیارد و 200 میلیون مکعب در روز افزایش می یابد.
بخش عمده توسعه گازرسانی در کشور به پشتوانه توسعه میدان گازی پارس جنوبی تحقق یافته، با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، علاوه بر تامین نیاز داخل، زمینه برای افزایش صادرات فراهم شده است.
برای انتقال گاز تولیدی در پارس جنوبی و سایر میدان های گازی، شبکه سراسری انتقال گاز با سرعت زیادی گسترش یافته است، به طوری که ایران با برخورداری از افزون بر 36 هزار کیلومتر خط لوله و 81 ایستگاه تقویت فشار گاز و 9 پایانه صادرات و واردات گاز، در رتبه نخست شبکه گازرسانی خاورمیانه و جایگاه چهارم جهان پس از آمریکا، روسیه و کانادا قرار دارد.
برای تضمین تولید پایدار گاز از پارس جنوبی و انتقال گاز، چند طرح توسعه خطوط لوله و ایجاد تاسیسات پشتیبانی در دست ساخت است که با راه اندازی آنها، ریسک تولید و انتقال گاز از پارس جنوبی کاهش می یابد.
بر اساس اين گزارش؛ «حسن منتظر تربتی» مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با تشریح جزئیات پروژه های در دست اجرا برای توسعه گازرسانی و تامین گاز فصل زمستان، گفت: با راه‌اندازی ایستگاه برق پشتیبان فازهای یک تا سه پارس جنوبی، برق مطمئن با ولتاژ و فرکانس پایدار برای تولید گاز در اختیار پالایشگاه‌های اول و دوم قرار گرفته است.
وی با اعلام اینکه با بهره برداری از این طرح جدید، پایداری تولید گاز در پارس جنوبی افزایش می یابد، افزود: تاکنون برای تامین برق مورد نیاز پالایشگاه‌های پارس جنوبی از نیروگاه‌های موجود در سطح منطقه استفاده می‌شد که مشکلات فراوان این نیروگاه‌ها، شرکت نفت را بر آن داشت تا با ساخت نیروگاهی متمرکز، به گونه‌ای مطمئن‌تر، اقتصادی‌تر و آسان‌تر نیاز برق پالایشگاه‌ها را تامین کند.
این مقام مسئول یکی از مشکلات اجرای پروژه را هماهنگی با سازمان‌های مختلف بیان کرد و افزود: در زمان اجرای پروژه، علاوه بر تعامل با شرکت نفت و گاز پارس که تامین برق ورودی پست برق را برعهده داشت، با پالایشگاه های مختلف مجتمع گاز پارس جنوبی به عنوان بهره‌بردار در ارتباط بودیم که ایجاد هماهنگی میان این مجموعه‌ها با توجه به تفاوت رویه‌های اداری، بسیار دشوار و زمان‌بر بود.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه کاهش هزینه تولید یکی دیگر از مزیت های بهره برداری از این طرح برقی در عسلویه است، بیان کرد:‌ با راه‌اندازی پست پشتیبان، می‌توان بخشی از توربین‌های قدیمی فازهای یک تا سه را که هزینه‌های نگهداری و مشکلات زیادی را به سیستم تحمیل می‌کنند از مدار خارج کرده و ظرفیت تولید و تامین برق مطمئن‌ برای افزایش پایداری تولید گاز در اختیار پالایشگاه‌های اول و دوم پارس جنوبی قرار داد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با یادآوری اینکه در یک‌سال گذشته به طور میانگین ماهانه یک تا پنج پروژه در صنعت گاز ایران در مدار بهره برداری قرار گرفته است، اظهار داشت: پارسال در مجموع 17 پروژه از سوی شرکت مهندسی و توسعه گاز به پایان رسید و به شرکت ملی گاز ایران تحویل شد.
تربتی یادآورشد: برقراری انضباط مالی، تأمین کالا از موجودی‌های پیشین پروژه‌ها، تسهیل فرآیندها، رویکردهای جدید در حوزه اجرا و کنترل پروژه‌ها، حمایت از سازندگان داخلی و تمرکز بر پروژه‌هایی که اولویت بیشتری دارند، از عوامل مهم دستیابی به اهداف صنعت گاز کشور است.

نظرات