رییس اتاق مشترک ایران و عراق از چهار میلیارد و ١٦٥ میلیون دلار صادرات ایران به عراق در ٦ ماه نخست امسال و رشد ٣١ درصدی آن نسبت به دوره مشابه پارسال خبر داد.

به گزارش  مشعل؛ «یحیی آل اسحاق» در همایش تجاری ایران و عراق گفت: صادرات کالا به عراق در ٦ ماه نخست پارسال سه میلیارد و یکصد میلیون دلار بود.
وی افزود: در همکاری های اقتصادی ایران و عراق، آنچه بیش از صادرات اهمیت دارد، سرمایه گذاری مشترک در 2 کشور است.
آل اسحاق ادامه داد: اکنون بهترین شرایط برای توسعه همکاری های دوجانبه در زمینه سرمایه گذاری مشترک است.
به گزارش ایرنا، بیستم شهریورماه دبیر اتاق مشترک ایران و عراق نیز از رشد 31 درصدی صادرات ایران به عراق در پنج ماهه نخست امسال خبر داده بود. 
به گفته سیدحمید حسینی، در 5 ماه نخست امسال میزان صادرات ایران به عراق بدون احتساب صادرات گاز، فرآورده‌های نفتی، برق و درآمدهای حاصل از گردشگری، سه میلیارد و 800 میلیون دلار و عمده محصولات صادر شده مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار و مواد غذایی بود. 
امروز با حضور «جعفر الرسول الحمدانی» رییس فدراسیون اتاق های بازرگانی عراق و «فاضل الحمدانی» رییس اتاق مشترک عراق و ایران، در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نشست تجاری ایران و عراق برگزار شد.
بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران، پارسال حجم مبادلات تجاری ایران و عراق 6 میلیارد و 502 میلیون دلار بود که بجز 77میلیون دلار صادرات عراق به ایران، بقیه به صادرات ایران به عراق اختصاص داشت.
مهمترین اقلام صادراتی ایران به عراق شامل «اجزا و قطعات توربین های بخار»، «صفحه ها، ورقه های نازک و نوارهای پلاستیکی»، «پنیر»، «بستنی»، «لوازم خانگی»، «کولرهای آبی خانگی»، «مصنوعات پلاستیکی» و «لوازم آشپزخانه» است.

نظرات