مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز از توسعه شبکه مخابرات صنعت گاز در شمال غربی کشور خبر داد و گفت: از نگاه سازمان‌های پدافندی، فیبر نوری به سبب پهنای باند مناسب، سرعت بالای تبادل داده و ضریب امنیتی قابل توجه بهترین ابزار برای انتقال ایمن اطلاعات به شمار می رود.

 ایران با برخورداری از افزون بر 36 هزار کیلومتر خط لوله و 81 ایستگاه تقویت فشار گاز و 9 پایانه صادرات و واردات گاز، در رتبه نخست شبکه گازرسانی خاورمیانه و جایگاه چهارم جهان پس از آمریکا، روسیه و کانادا قرار دارد.
تاکنون به بیش از 22 میلیون و 356 هزار و 665 مشترک معادل 70 میلیون نفر در کشور گازرسانی شده است.
در صنعت گاز، همزمان با گسترش خطوط انتقال گاز، شبکه مخابرات مستقلی نیز با هدف افزایش ایمنی و اطلاع سریع از حوادث و مدیریت آن ساخته می شود.
این شبکه مخابرات، مستقل از شبکه کشوری است و نقش مهمی در حفظ ایمنی گازرسانی دارد.
طول خطوط مخابراتی فیبر نوری صنعت گاز کشور اکنون یک هزار و 800 کیلومتر است که تا پایان امسال به بیش از چهار هزار کیلومتر و تا پنج سال آینده به 14 هزار کیلومتر افزایش می یابد.
تازه ترین طرح توسعه شبکه گازرسانی و مخابرات صنعت گاز به خط لوله سوم شمال غرب کشور اختصاص دارد که بزودی راه اندازی می شود.
بر اساس اين گزارش؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: پروژه مخابراتی خط لوله سوم گاز آذربایجان به طول 940 کیلومتر از ایستگاه ساوه آغاز شده است و تا میاندوآب ادامه دارد.
حسن منتظر تربتی افزود: برای پاسخ گویی به نیاز صنعت گاز به بسترهای مخابراتی، طرح جامع مخابرات شرکت ملی گاز تدوین شده که مناسب‌ترین فناوری ارتباطی که می تواند در مجاورت خطوط لوله ساخته شود، مخابرات فیبر نوری است.
به گفته وی، «برای مدیریت شبکه گسترده خطوط لوله، ارتباط با مناطق عملیاتی در هنگام تعمیر و بازرسی و انتقال اطلاعات ایستگاه های اندازه گیری مرزی، شبکه مخابرات گاز توسعه می یابد».
وی یکی از دلایل طولانی شدن پروژه‌ها را کم توجهی به برخی جزییات و ریزه‌کاری‌ها حین اجرا دانست و ادامه داد: مستند‌سازی تجربیات موفق می تواند به عنوان یک منبع راهبردی، ترسیم کننده مسیر درست برای دیگر طرح‌ها باشد و برای سازمان ارزش‌آفرینی کند.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران افزود: دستاوردهای صنعت گاز در متن زندگی مردم جلوه گر می شود؛ از سختی های اهالی شهرها و روستاها می کاهد و آسایش و رفاه را به آنها هدیه می دهد.
به گزارش مشعل؛ با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز کشور افزوده و زمینه برای افزایش صادرات فراهم شده است.
اکنون ظرفیت تولید گاز کشور به روزانه 850 میلیون مترمکعب رسیده است که تا پایان برنامه ششم توسعه به یک میلیارد و 200 میلیون مکعب در روز افزایش می یابد.

نظرات