همزمان با برنامه کاخ سفید برای افزایش صادرات انرژی، چین با طرح وضع تعرفه بر واردات گاز طبیعی مایع (LNG) و نفت از آمریکا جبهه جدیدی در نبرد تجاری با آمریکا ایجاد کرد.

به گزارش  اخبرگزاری رویترز؛ یعنی در همان روزی که شرکت نفتی دولتی چین «سینوپک» واردات نفت از آمریکا راه به حالت تعلیق درآورد، این کشور نیز برای نخستین بار ال ان جی را به فهرست تعرفه های پیشنهادی خود اضافه کرد. 
پکن همچنین در واکنش به سیاست واشنگتن مبنی بر اعمال تعرفه بر واردات کالاهای چینی، واردات کالا از آمریکا به ارزش 60 میلیارد دلار را مشمول پرداخت تعرفه اعلام کرد. 
پکن همچنین به واشنگتن در مورد اقدام های تلافی جویانه بیشتر هشدار و علامت داد که این کشور در نبرد تجاری با آمریکا عقب نشینی نخواهد کرد. 
رویترز نوشت، این اقدام چین می تواند بر آرمان های برتری جویانه ترامپ در بخش انرژی سایه بیفکند و مانع تحقق آنها شود.
دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که این کشور علاقه مند به توسعه صادرات سوخت های فسیلی به متحدان جهانی خود است و به تدریج مقررات محدود کننده داخلی که صادرات نفت و گاز به خارج از کشور را منع می کنند را کنار می گذارد.
براساس اين گزارش ؛ پس از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اول مارس 2017 (10 اسفند 1396) با هدف حمایت از اشتغال اعلام کرد، بر واردات آلومینیوم و فولاد تعرفه وضع می کند، نبرد تجاری میان واشنگتن و پکن آغاز شد و چین نیز شروع به وضع تعرفه بر واردات کالا از آمریکا کرد. 
چین در سال های اخیر بزرگترین بازار نفت و محصولات نفتی آمریکا بوده است.

نظرات