کارشناس نفتی عراق احتمال داد که چنانچه تنگه هرمز به دلیل تنش های به وجود آمده در منطقه بسته شود، قیمت هر بشکه نفت به 400 دلار خواهد رسید.

به گزارش  مشعل؛ حمزه الجواهری در گفتگو با خبرگزاری المعلومه عراق گفت: در صورت بسته شدن تنگه هرمز، بسیاری از کشورهای صنعتی از نظر اقتصادی دچار فروپاشی خواهد شد زیرا برای صنایع خود به نفت نیاز دارند و در نتیجه بسته شدن این تنگه به معنای جنگ جهانی سوم است.
وی افزود: عراق دارای یک خروجی از راه ترکیه برای صادرات نفت است اما این خروجی از سوی کردستان عراق تحت فشار قرار خواهد گرفت.
وی گفت در این صورت همچنین اقلیم کردستان عراق تلاش می کند تا از این صادرات سهمی به دست آورد.
الجواهری گفت: در صورت بروز چنین اتفاقی، عراق به طور وسیعی ضرر خواهد کرد زیرا نفت عراق فقط از طریق اقلیم کردستان عراق صادر خواهد شد و باعث به راه اندازی یک جنگ داخلی میان دولت مرکزی و تشکیلات محلی کردستان عراق با هدف تضمین صادرات نفت از طریق شمال عراق خواهد شد.
چندی پیش حسن روحانی رییس جمهوری ایران در واکنش به تهدیدات آمریکا مبنی بر تحریم نفتی ایران، به صراحت خطاب به مقامات کاخ سفید اعلام کرد که با دم شیر بازی نکنید چرا که ما برای مقابله با شما گزینه های زیادی داریم و بستن تنگه هرمز یکی از آنها است.
سردار قاسم سلیمانی نیز در یادواره شهدای عملیات رمضان در همدان خطاب به ترامپ، آغاز جنگ از سوی آمریکا علیه ایران را به منزله نابودی همه امکانات آن کشور ارزیابی کرد و از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای این رویارویی خبر داد.

نظرات