طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر در آستانه بهره‌برداری

مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر در شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر با پیشرفت حدود ۹۷ درصد در آستانه بهره‌برداری است.

به گزارش مشعل نيوز، کیوان یاراحمدی در بازدید تعدادی از نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر، گفت: قرارداد توسعه این میدان سال ۹۱ با کنسرسیوم اویک و صندوق سرمایه‌گذاری نفت امضا و در قالب دو مرحله زودهنگام و فاز نخست اجرایی شد که هم‌اکنون فاز نخست این طرح در آستانه بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی گفت: در بخش تولید زودهنگام میدان، ۹ حلقه چاه حفاری و ۱۲۹ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچ و در بخش فاز نخست طرح ۱۱ حلقه چاه جدید واحد بهره‌برداری، ۶۱ کیلومتر خط انتقال نفت جدید و خط انتقال گاز (گازهای همراه به واحد جمع‌آوری گازهای دهلران) احداث شد.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر در شرکت مهندسی و توسعه نفت به پیچیدگی‌های میدان مشترک آذر از بعد فنی و تخصصی از جمله نوع حفاری بسیار سخت اشاره کرد و افزود: در این طرح ۷۰ میلیون نفر ساعت کار بی وقفه و بدون حادثه منجر به فوت ثبت شده است.

یاراحمدی سهم ساخت داخل این طرح را بیش از ۷۵ درصد و سهم نیروی انسانی بومی طرح را بیش از ۵۵ درصد عنوان کرد و گفت: در این طرح در مجموع ۲۵۰ قرارداد بزرگ و کوچک امضا شده است و اکنون پیشرفت بخش روسحی و زیرسطحی طرح به ترتیب به ۹۴.۵ و ۹۹.۴ درصد رسیده و پیشرفت کل طرح نیز ۹۶.۶ درصد است.

به گفته وی، واحد فرآورش مرکزی این میدان از چهارم مردادماه امسال عملیاتی شده است و این میدان از آبان‌ماه آمادگی ارسال نفت شیرین را به چشمه خوش خواهد داشت.

میدان آذر در بلوک اناران در استان ایلام واقع شده است و از جمله میدان‌های مشترک نفتی کشور به شمار می‌آید.

نظرات