معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: لازم است تولید انرژی از پسماند در شمال کشور را جدا کنیم.

به گزارش پايگاه خبري مشعل؛ عیسی کلانتری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در رشت افزود: در شمال کشور اجازه دهید پسماند سوزانده شود چراکه تولید انرژی از آن، گران تمام می شود.
وی با تاکید بر مهار پسماندها ادامه داد: پسماند را در شمال کشور به تولید انرژی وصل کردند درحالیکه فرصت مورد نیاز و سرعت عمل لازم برای رفع ریشه‌ای معضل زباله را با کندی مواجه می‌کند.
کلانتری با اشاره به اینکه ظاهر زیبای گیلان ، سیمای نازیبای آن را پوشانده، یادآور شد: در حال حاضر شیرابه های این پسماندها به رودخانه ها می ریزد و زندگی در آنها را از بین برده است. 

**سدسازی با رعایت ملاحظات زیست محیطی
معاون رئیس جمهوری در ادامه سخنانش با اشاره به میانگین 900 میلیمتر بارش سالانه در گیلان گفت: استانی با این میزان بارش نمی تواند آب مصرفی خود را تامین کند .
وی افزود: سدسازی کوچک و بزرگ در گیلان و مازندران با رعایت ملاحظات زیست محیطی هیچ مانعی ندارد.
کلانتری با بیان اینکه برای رفع هر مشکلی می توان راهکاری صحیح اتخاذ کرد، ادامه داد: محیط زیست را نباید مقابل توسعه بگذاریم.

** زمین خواری در گیلان آغاز شده است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش گفت: زمین خواری در گیلان آغاز شده و از یک هزار و 300 هکتار تالاب در این استان، 400 هکتار با خشک کردن به انحصار عده ای در آمده است.
کلانتری خاطرنشان کرد: اجازه در اختیار گرفتن اراضی ملی توسط عده ای سودجو را ندهید.
وی با تاکید بر ضرورت احیای تالاب انزلی افزود: راهکارهایی وجود دارد که می توان با هزینه کمتر و در مدت کوتاه تر، تالاب انزلی را از رسوبات خالی و آن را احیاء کرد.
در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز حضور داشت.

نظرات