جنگ نفتی عربستان و روسیه اشتباه بود

وزیر انرژی قطر جنگ قیمتی عربستان و روسیه را اشتباهی بزرگ نامید وگفت: احتمال دارد برای موج دوم شیوع ویروس کرونا آماده‌تر باشیم ومحدودیت‌های کمتری اعمال شود.

به گزارش شبکه خبری سی. ان. بی. سی، سعد الکعبی درباره عملکرد تولیدکنندگان عمده نفت در ماه‌های اخیر صحبت کرد و از جنگ قیمتی عربستان سعودی و روسیه در ماه مارس که سبب سقوط شدید قیمت‌های نفت شد، انتقاد کرد و گفت: فکر می‌کنم اشتباه بسیار بزرگی بود.

وی افزود: روانه کردن نفت به‌صورت سیل‌آسا در بازار سبب سقوط ما به پایین‌ترین سطح ممکن شد و پس از آن شیوع ویروس کرونا شرایطی را به‌وجود آورد که تولید نفت دیگر مقرون به صرفه نبود و حتی شاهد سقوط قیمت نفت خام آمریکا به رقم‌های منفی بودیم.

مدیرعامل قطر پترولیوم افزود: احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا بر چشم‌انداز انرژی، از جمله قیمت گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) تأثیرگذار خواهد بود.

الکعبی تصریح کرد: دانشمندان و متخصصان بخش بهداشت و درمان درباره موج دوم شیوع ویروس هشدار داده‌اند که می‌تواند سبب کند شدن روند بهبود بازار به شرایط پیش از همه‌گیری این ویروس شود.

وی گفت: ممکن است ما برای آن آماده‌تر باشیم و محدودیت کمتری را برای جلوگیری از شیوع آن در سراسر جهان اعمال کنیم. اگر این‌گونه باشد، روند بهبود بازار ما سریع‌تر خواهد بود، شاید ۶ ماه تا یک سال. اگر موج دوم کرونا وجود داشته باشد، روند بهبود کمی طولانی‌تر خواهد بود.

نظرات