پوتین و ترامپ درباره کرونا و نفت گفت‌وگو کردند

 روسای جمهوری روسیه و آمریکا، با محوریت مبارزه با کرونا و بررسی وضعیت بازار جهانی نفت تلفنی تبادل نظر کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در این تماس که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی صورت گرفت، به یکدیگر تبریک گفتند. 

در بیانیه آمده است: دو طرف در این گفتوگوی تلفنی به اهمیت تاریخی روابط ملت‌های دو کشور که در جنگ دوم جهانی به یکدیگر پیوند داد و امکان پیروزی بر دشمن مشترک را فراهم کرد اشاره کردند.

«دو طرف خاطرنشان کردند که با پیروی از این سنت، روسیه و آمریکا می‌توانند به نتایج زیادی در حل مسائل مهم جهانی از جمله تامین ثبات راهبردی، مبارزه با تروریسم، حل‌وفصل مناقشات منطقه‌ای و مقابله با بیماری‌های واگیر دست بیابند.»

در ادامه گفت‌وگوی تلفنی در بحث پیرامون شیوع کرونا، همکاری‌های دو طرف مثبت ارزیابی شد و پوتین و ترامپ برای افزایش همکاری دو کشور در این عرصه توافق کردند. 

طرف آمریکایی ازجمله پیشنهاد کرد که محموله‌ای از تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی به روسیه ارسال کند.

روسای جمهوری روسیه و آمریکا در خصوص اوضاع بازار جهانی نفت گفت وگو کرده و امضای توافق اوپک پلاس را به موقع خواندند که بر وضع بازار نفت تاثیر مثبت گذاشته است.  

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار در ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین ماه) متعهد شدند تولید روزانه خود را از اول ماه مه (۱۲ اردیبهشت ماه) ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ در ماه‌های مه و ژوئن کاهش دهند.

همچنین کشورهای تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در این نشست توافق کردند پس از پایان دو ماه، به مدت ۶ ماه (از یکم ژوئیه تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ ) روزانه هفت میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه کاهش عرضه داشته باشند و در بازه زمانی یکم ژانویه ۲۰۲۱ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ به‌مدت ۱۶ ماه نیز روزانه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تولید خود را کاهش دهند.

پوتین و ترامپ در پایان مذاکره تلفی بر اهمیت حمایت از گفت وگوهای دو طرف در سطوح مختلف تاکید کردند.  

نظرات