Image result for ‫ترامپ ونفت‬‎

آمریکا از مدت‌ها پیش تلاش خود را برای کاهش شدید صادرات نفت ایران آغاز کرده و از هر ترفندی برای متقاعد کردن مشتریان ایران به توقف خرید نفت استفاده کرده است؛ از گفت وگوی تلفنی با پادشاه عربستان‌سعودی گرفته تا فرستادن هیات‌های آمریکایی به اروپا و شرق آسیا و حتی تهدید. اکنون اما این سوال مطرح است که آیا با سیاست دستوری و یکجانبه امکان حذف تولید‌کننده مهم و قدرتمندی مانند ایران، از بازار جهانی نفت شدنی است؟ 
واشنگتن از خریداران نفت ایران خواسته تا چهارم نوامبر (13 آبان) سال‌جاری واردات نفت از ایران را به صفر برسانند و دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا بارها ایران را به صفر شدن صادرات نفت تهدید کرده است اما کارشناسان معتقدند اینکه صادرات نفت ایران به صفر برسد غیر‌قابل فهم است زیرا حداقل می‌توانیم به اندازه اوج تحریم‌های شورای امنیت در اوایل دهه 90، صادرات رسمی داشته باشیم.
ایران یک کشور دست‌وپابسته نیست و همان‌طور که آمریکا مذاکراتی با مشتریان سنتی نفت ایران برای کاهش خرید نفت از کشورمان داشته، ایران نیز مذاکرات متعددی با مشتریان نفتی خود داشته و طرح‌هایی مشخص و نامشخص برای متنوع‌سازی راه‌های فروش نفت دارد.
از طرفی صادرات غیر‌رسمی و استفاده از پرچم سایر کشورها یا فروش از طریق سایر کشورها و حتی فروش روی عرشه کشتی در اقیانوس‌ها همواره وجود داشته البته به بهای کمتر و با ریسک زیادتر از قبیل عدم برگشت برخی از منابع ارزی، فساد، عدم پوشش بیمه‌ای بین‌المللی و... اما ایران در هر صورت در بازار نفت حضور خواهد داشت.
در همین راستا آمار‌ها حاکی از آن است که در هفته اول ماه سپتامبر ایران با کاهش حدود 900 هزار بشکه در روز نسبت به ماه آوریل به طور متوسط 6/1 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرده است.
بنابراین شاید تنها موفقیت آمریکا در متقاعد کردن مشتریان، ترغیب مشتریان کره‌ای برای توقف خرید نفت از ایران بوده است که البته هنوز به گفته سفیر این کشور قطعی نشده و آنها همچنان در پی گرفتن معافیت از آمریکا و از‌سرگیری واردات هستند.
در این میان ایران تلاش کرده برای جبران کاهش صادرات به کره‌جنوبی، از تانکرهای خود برای صادرات نفت به چین و هند استفاده کند و همچنین تخفیف‌های قابل توجهی برای هر دو کشور قائل شده است. البته پیش‌بینی می‌شود پس از چهارم نوامبر برای پرداخت هزینه‌های نفتی خود به ایران با مشکل مواجه شوند و به دنبال آن ایران ناچار خواهد شد به ازای فروش نفت، کالا دریافت کند.
در همین حال خریداران هندی در آستانه آغاز تحریم‌های واشنگتن علیه تهران در ماه میلادی آینده، خرید نفت از آمریکا را کاهش داده و نفت بیشتری از ایران خریداری کردند.
رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد هند در نوامبر مجموعا ۹ میلیون بشکه نفت از ایران خریداری خواهد کرد که نشان می‌دهد این کشور حتی پس از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه تهران، به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد.
شرکت ایندین اویل شش میلیون بشکه و شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور سه میلیون بشکه نفت ایران را در ماه میلادی آینده خریداری خواهد کرد.
صادرات نفت ایران به چین نیز ۲۹ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۶۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است‌ زیرا چین در بحبوحه اختلافات تجاری فزاینده با آمریکا، خرید نفت از این کشور را کاهش داده است.
از سوی دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان از جمله عربستان و روسیه توان جایگزینی نفت حذف‌شده ایران از بازار را برای مدت زمان طولانی ندارند و فشار تقاضا و افزایش قیمت متاثر از کاهش صادرات نفت ایران در بازار جهانی نفت، برای مدت زمانی طولانی برای مصرف‌کنندگان نفت جهان از جمله خود آمریکا، قابل تحمل نخواهد بود.
بنابر‌این تحریم کامل نفتی ایران، رویایی سهل برای دونالد ترامپ نیست و حتی اجابت خواسته رییس‌جمهور آمریکا توسط عربستان‌سعودی هم خارج از توان فنی و عملی این کشور عربی است. پیامدهای به صفر رساندن صادرات نفت ایران‌ با توجه به واقعیت‌های کنونی بازارهای جهانی نفت، به نفع جهان نیست و ماجراجویی‌های دونالد ترامپ، جهان را در معرض شوک نفتی شدید قرار می‌دهد. رییس‌جمهور آمریکا دوران خطرناکی را در چرخه نفت جهان انتخاب کرده و حذف تولید‌کننده راهبردی مانند ایران از این چرخه، بدون پیامد نخواهد بود.
یک تحلیلگر بانکی نیز معتقد است تحریم‌های آمریکا ضد صادرات نفت ایران سبب شوک عرضه در بازار نفت خواهد شد.
به گزارش شبکه سی‌ان‌بی‌سی، آبیشک دسپانده، از مدیران بانک آمریکایی جی‌پی‌مورگان اعلام کرد پیش‌بینی این بانک درباره قیمت شاخص نفت خام برنت ۹۰ و قیمت شاخص دبلیوتی‌ای آمریکا ۸۰ دلار است.
وی اعلام کرد که در چند روز گذشته، بازار نوسان‌های شدیدی را در معاملات میان روز تجربه کرده و با آغاز تحریم‌های ضد صادرات نفت ایران، این حرکت‌ها شدیدتر خواهند شد.

نظرات