کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک با اعلام افزایش میزان پایبندی اعضا به کاهش تولید، اعلام کرد: تعدیل چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان در کنار افزایش عرضه می‌تواند سبب کاهش تقاضا برای نفت خام در سال 2019 میلادی شود و به افزایش شکاف بین عرضه و تقاضا بینجامد.

 اعضای اوپک در نشست 171 خود در دسامبر 2016 (آذر 1395) تصمیم گرفتند برای کمک به ثبات بازار و بهبود قیمت نفت روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه از تولید خود بکاهند و در کنار آنها کشورهای غیرعضو به رهبری روسیه نیز متعهد شدند در مجموع روزانه 600 هزار بشکه کاهش تولید دهند.
اما در عمل، میزان کاهش تولید نفت بیشتر از حجم یک میلیون و 800 هزار بشکه بود که افزایش قیمت ها را به دنبال داشت.
با توجه به کاهش قابل توجه عرضه نفت و اینکه اعضای اوپک و غیراوپک در ماه‌های گذشته بیش از میزان تعهد خود کاهش عرضه در بازار داشتند و میزان تعهد و پایبندی آنها حدود 152درصد (کاهش 2 میلیون و 800 هزار بشکه ای تولید نفت) بود، در نشست 174 اوپک در خردادماه امسال تصمیم گرفته شد میزان تعهد از 152 به 100 درصد کاهش یابد.
همچنین، کشورهای حاضر در توافق تصمیم گرفتند به منظور نظارت بر حسن اجرای مصوبه‌های نشست‌های اوپک و نشست‌های مشترک اوپک و غیراوپک و بررسی میزان پایبندی تولیدکنندگان به سهمیه‌ها و تعهدها، کمیته‌ای متشکل از چند کشور عضو و غیرعضو اوپک تشکیل دهند که هرچند وقت یک بار نشست‌های فنی با حضور کارشناسان و نشست‌های وزارتی با حضور وزیران کشورهای عضو کمیته برگزار می‌شود.
بر این اساس، یازدهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه‌ای اوپک و غیر اوپک دیروز (یکشنبه) در ابوظبی امارات تشکیل شد.
به گزارش وزارت نفت، کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک در یازدهمین نشست این کمیته بر اقدام‌ها و تلاش‌های مستمر تولیدکنندگان حاضر در بیانیه همکاری (Declaration of Cooperation) با هدف ایجاد بازار نفت متوازن و پایدار به نفع هر دو قشر تولیدکننده و مصرف‌کننده، صنایع و اقتصاد جهان تاکید کرد.
کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک اعلام کرد: شرکت‌کنندگان در بیانیه همکاری در اکتبر 2018 (مهر) به توافقنامه کاهش تولید روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه‌ای (مصوبه نشست 171 اوپک و نخستین نشست مشترک اوپک و غیراوپک در وین) 104 درصد پایبند بوده‌اند.
این کمیته، همچنین شرایط کنونی عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی نفت خام را بررسی و اعلام کرد که در سال 2019 رشد عرضه بیش از تقاضای جهانی سبب ایجاد تردیدهایی در بازار می‌شود.
این کمیته تاکید کرد که تعدیل چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان در کنار این تردیدها می‌تواند سبب کاهش تقاضا برای نفت خام در سال 2019 میلادی شود و سرانجام به افزایش شکاف بین عرضه و تقاضا بینجامد.
کمیته وزارتی همچنین از کمیته فنی خواست شرایط بازار را به‌طور مداوم رصد و سناریو‌های تحلیلی مبنی بر داده‌های جدید را با توجه به گزینه‌های مربوط به ارقام تولید در سال 2019 بررسی کند، زیرا امکان به‌کارگیری راهبردهای جدید برای ثبات بازار وجود دارد.
دوازدهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک پنجم دسامبر ( 14 آذرماه) یک روز پیش از صدو هفتادوپنجمین نشست عادی که آخرین نشست سال 2018 وزیران نفت و انرژی اوپک است، در وین برگزار می‌شود.
کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافقنامه کاهش عرضه روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه‌ای تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک (JMMC) متشکل از وزیران کشورهای کویت، عربستان، ونزوئلا، الجزایر، روسیه و عمان است؛ امارات نیز به عنوان رئیس دوره‌ای اوپک در این نشست‌ها حضور دارد.
به دلیل اقدام برخی از اعضای این کمیته برای همراهی با تحریم نفتی آمریکا علیه ایران، به تازگی بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با ارسال نامه ای به « محمد سانوسی بارکیندو» دبیر کل اوپک، خواستار توقف فعالیت این کمیته شده بود. 

نظرات