بهای نفت خام برنت روز دوشنبه پیش از آغاز تحریم آمریکا علیه ایران در ماه آینده به بالاترین حد خود از نوامبر 2014 تا کنون رسید و فعالان بازار نفت انتظار افزایش بیشتر قیمت ها را دارند.

به گزارش رویترز، بهای نفت خام برنت در معاملات روز دوشنبه در بازار آسیا با 48 سنت افزایش به هر بشکه 83 دلار و 27 سنت رسید که نسبت به پایان معاملات درجلسه کاری قبل 0.6 درصد افزایش نشان می دهد. بهای نفت خام 'وست تگزاس' آمریکا WTI نیز با 32 سنت معادل 0.4 درصد افزایش به هر بشکه 73 دلار و 57 سنت رسید. 
بهای نفت در آستانه اجرایی شدن تحریم نفت ایران که از روز 4 نوامبر (13 آبان) آغاز می شود افزایش یافته است و در همین حال 'بانک ای.ان.زد' ANZروز دوشنبه اعلام کرد که بازار نفت در انتظار نفت 100 دلاری است. در علامت دیگری از اینکه تحریم های آمریکا بر بازار نفت تاثیر گذار است ، شرکت سینوپک چین اعلام کرد که این ماه بارگیری نفت ایران را به نصف کاهش می دهد. 
چین بزرگترین خریدار نفت ایران است. 
'ادوارد بل' تحلیلگر اقتصادی بانک 'ان بی دی امارات' روز یکشنبه تاکید کرد: اگر پالایشگران نفت چین از تحریم های آمریکا بیش از حد انتظار تبعیت کنند دراین صورت توازن بازار بیشتر در جهت کاهش عرضه از بین خواهد رفت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با ملک سلمان پادشاه عربستان تماس گرفت و درباره راههای حفظ عرضه کافی نفت بحث کرد. 
تحلیلگران نفتی می گویند که اکنون مساله مهم ظرفیت مازاد عربستان است که بزودی مشخص می شود و اگر بازار احساس کند که ظرفیت تولید عربستان در 10میلیون و 500 هزار بشکه به انتها می رسد، بهای نفت به شدت افزایش می یابد و نفت 100 دلاری هدفی منطقی است. 

نظرات