مدیر عملیات پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس گفت: با تکمیل فعالیت های مرحله سوم، ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه تا پایان امسال به 40 میلیون لیتر در روز می رسد.

سروش ذیگلری  در جمع خبرنگاران افزود: واحد بنزین سازی نیز در مراحل پایانی ساختمان و نصب قرار دارد و تا پایان سال جاری تکمیل و به مدار تولید وارد خواهد شد. 
وی، با اشاره به تکمیل و راه اندازی واحد تقطیر مرحله سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، افزود: ظرفیت نهایی این واحد 120 هزار بشکه در روز است. 
مدیر عملیات پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بیان داشت: واحدهای شیرین‌ سازی نفتا در مراحل پایانی ساختمان و نصب قرار دارد و در فصل پاییز امسال راه اندازی می‌ شود. 
به گفته ذیگلری، به دلیل تامین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس از میدان مشترک گازی پارس جنوبی برای جلوگیری از خام فروشی ذخایر کشور تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم. 
پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا با ظرفیت 360 هزار بشکه در روز در قالب 3 فاز 120 هزار بشکه ‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت تعریف شده که مراحل ساخت آن در زمینی به مساحت 700 هکتار در 25 کیلومتری غرب بندرعباس از سال 1385 در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس آغاز شده است. 
این پالایشگاه شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت است. 
خوراک مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از 485 کیلومتر از پالایشگاه‌ های گاز پارس جنوبی تأمین می شود.
هم اکنون روزانه 240 هزار بشکه میعانات گازی از عسلویه با یک خط انتقال به این پالایشگاه منتقل می شود که این خط ظرفیت انتقال تا 800 هزار بشکه را نیز دارد.
مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت تولید بیش از 36 میلیون لیتر بنزین در روز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رییس جمهوری در بندرعباس بهره برداری شد.
روزانه حدود 15 میلیون دلار تنها از بابت تولید 3 فرآورده بنزین، نفت ‌گاز و گاز مایع از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در کشور ارز ذخیره می شود.

نظرات