نصب پمپ‌های فشار قوی شیرین‌ساز آب دریا در سواحل جنوبی کشور

آب شرب مورد نیاز جزایر هرمز و ابوموسی توسط پمپ‌های فشار قوی شیرین‌ساز آب دریا که از سوی شرکت‌های دانش بنیان طراحی شدند، تامین می‌شود.

به گزارش مشعل نيوز، با امضای تفاهم‌نامه سه جانبه میان کارگروه تخصصی توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دو شرکت دانش‌بنیان و طی قراردادی با مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مقرر شده است که ۸ پمپ فشار قوی شیرین‌ساز آب دریا در سواحل کشور نصب و راه‌اندازی شود.

بر همین اساس دو پمپ در جزیره هرمزگان و یک پمپ در جزیره ابوموسی برای تست‌های نهایی جایگزین نمونه‌های خارجی در عملیات نمک‌زدایی شده است.

این پمپ‌ها توسط شرکتی مستقر در پارک علم و فناوری خراسان طراحی و در اختیار صنعت قرار داده شده است. پیش از این، پمپ‌های فشار قوی شیرین‌ساز آب دریا از دیگر کشورها خریداری می‌شد، اما به دلیل تحریم‌ها فروش این پمپ‌ها به کشور متوقف شد.

این محصول از نظر کیفیت و راندمان بالا قابلیت رقابت با محصولات اروپایی را دارد و می‌تواند سالانه موجب صرفه‌جویی ارزی بیش از ۵ میلیون دلار شود. سه آب شیرین‌کن در جزیره هرمز در مجموع با ظرفیت هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز، آب هزار و ۸۶۰ مشترک این جزیره را تامین می‌کنند. یک ماه پیش هم پمپ آب شیرین‌کن جزیره ابوموسی برای تست های نهایی در مدار قرار گرفت.

تامین آب جزایر استان هرمزگان از طریق دستگاه‌های آب شیرین‌کن صورت می‌گیرد و به دلیل کم جمعیتی و پراکندگی این جزایر بیشتر دستگاه‌های موجود در ظرفیت‌های کوچک ساخته شده است تا در صورت بروز مشکل فنی همه ظرفیت از مدار تولید خارج نشود.

نظرات