افزایش سوددهی ابرشرکت های انرژی جهان در سه ماه دوم سال 2018، افزایش سوددهی دومین تولیدکننده بزرگ نفت کانادا و افزایش 66 درصدی سودآوری آنی در پی رشد قیمت نفت و تولید، مهمترین اخبار جهان انرژی در 24 ساعت گذشته است.

 رویترز به نقل از شرکت «باسف» آلمان که از شرکت های صنایع شیمیایی است، گزارش داد که در پی رشد قیمت نفت، سوددهی آن شرکت در سه ماه دوم سال جاری میلادی پنج درصد افزایش یافت. 
سود عملیاتی این شرکت (درآمد قبل از کسر بهره و مالیات) به دو میلیارد و 750 میلیون دلار رسید که اندکی کمتر از پیش بینی تحلیلگران بود. 

**افزایش سوددهی دومین تولیدکننده بزرگ نفت کانادا
همچنین امپریال اویل، تولیدکننده و پالایشگر نفت در کانادا، دیگر شرکتی است که در سه ماه دوم سال 2018میلادی نسبت به مدت مشابه پارسال سوددهی داشت . 
امپریال اویل که بیشتر سهام آن متعلق به «اکسون موبیل» آمریکاست، سود خالص خود را 149 میلیون و 900 هزار دلار معادل 24 سنت کانادا برای هر سهم اعلام کرد.
این در حالی است که این شرکت در مدت مشابه پارسال حدود 60 میلیون دلار ضرردهی ثبت کرده بود. 
تولید نفت این شرکت در مدت یاد شده معادل 296 هزار بشکه در روز کاهش یافت در حالی که این میزان در مدت مشابه پارسال 297 هزار بشکه در روز بود.

**افزایش 66 درصدی سودآوری انی در پی رشد قیمت نفت و تولید
علاوه براین شرکت ایتالیایی آنی اعلام کرد که با رشد قیمت های نفت و افزایش تولید، سوددهی آن در سه ماه دوم سال جاری میلادی 66 درصد افزایش یافت که همچنان کمتر از پیش بینی تحلیلگران است.
سود خالص این شرکت در این مقطع به 893 میلیون دلار رسید، هرچند که تحلیلگران بیش از یک میلیارد دلار سوددهی را پیش بینی کرده بودند. 

**آغاز برداشت نفت از میدان جدید در آنگولا توسط توتال 
شرکت فرانسوی توتال گزارش داد: استخراج نفت از پروژه کامبو که بزرگ ترین میدان فراساحلی در آنگولا محسوب می شود،آغاز شده و انتظار می رود که پروژه کامبو نورت که نخستین تاسیسات معلق تولید و ذخیره سازی نفت در آنگولا است، 115 هزار بشکه در روز استخراج نفت داشته باشد.
مرحله دوم این پروژه یعنی کامبو سول سال آینده میلادی( 2019 ) آغاز به کار می کند.

نظرات