سناریوهای نجات نفت آمریکا از ورشکستگی

بسیاری از شرکت‌های شیل آمریکا در چند سال گذشته با استقراض پول و حفاری چاه‌های جدید که آمریکا را به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل کرد، گذران کردند.

 این استراتژی برای مدتی به خصوص زمانی که قیمت هر بشکه نفت حدود ۶۰ دلار بود، موثر واقع شد. اما ریزش قیمت نفت آسیب پذیری بسیاری از شرکت‌های نفت شیل آمریکا را که برای بقا در تلاش بودند، نمایان کرد. همه تولیدکنندگان در سراسر ایالات متحده آمریکا در واکنش به ریزش قیمت‌ها، تولیدشان را در ماه‌های آوریل و مه کاهش دادند.

برای برخی از شرکت‌های نفت و گاز کاهش بودجه سرمایه برای نجات از ورشکستگی یا تغییر شرایط پرداخت بدهی کافی نخواهد بود، زیرا جریان نقدینگی کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر پنجره دسترسی به بازارهای سرمایه بسته شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکتهایی که به دنبال استفاده از قانون حمایت در برابر ورشکستگی در برابر طلبکاران‌شان نیستند، می‌توانند گزینه‌های دیگری را مورد بررسی قرار دهند که شاید اندکی غیرمرسوم باشد. همه گزینه‌ها هر اندازه که غیرمرسوم باشند، برای تولیدکنندگان نفت آسیب دیده وجود دارند.

ادغام و خرید شرکت‌ها

شرکتهای نفت شیل آمریکا اکنون نسبت به دوران رکود ۲۰۱۶-۲۰۱۵ گزینه‌های فاینانس کمتری دارند. به گفته رابرت پولک، تحلیلگر ارشد شرکت وود مک کنزی، این وضعیت می‌تواند فرصت‌های ادغام و خرید جذابی را در میان شرکت‌ها به وجود آورد. با این حال به دلیل ابهامات فراوان و نوسان بازار نفت، صنعت فعلا تمایلی به خرید نشان نمی‌دهد.

طبق آمار شرکت تحلیل داده انرژی شرکت انوروس، بازار قراردادهای بالادستی آمریکا در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ دچار فروپاشی شد و همه معاملات ادغام و خرید پیش از سقوط قیمت نفت در اوایل مارس انجام گرفت. بزرگترین قراردادها در سه ماهه اول شامل فروش شرکت‌های ورشکسته و یک مورد حق امتیاز بودند. ممکن است برای خریدارانی که به سرمایه دسترسی دارند، فرصت‌هایی برای خرید در آینده وجود داشته باشد اما ازسرگیری قراردادهای خرید و ادغام زمانی آغاز می‌شود که قیمت‌های نفت تثبیت شود.

طبق تحلیل گروه مشاوره بوستون، غول‌های نفتی بین المللی تنها شرکت‌هایی هستند که می‌توانند از عهده خرید دارایی‌های نفت شیل با قیمت ارزان بربیایند. با این حال اولویت‌های فعلی این شرکت‌ها حفظ نقدینگی و پرداخت سود نقدی به سهامداران در ماه‌های آینده است. غول‌های نفتی اگر بخواهند دارایی خریداری کنند، احتمالا به دنبال خرید دارایی‌های باکیفیت خواهند بود.

با توجه به محدودیت‌ها، قراردادهای نفت و گاز در ماه‌های آینده متوقف خواهد ماند و اگرچه میلیاردها دلار دارایی و شرکت‌ها به فروش گذاشته می‌شود اما شرکت‌های درجه یک در سطح جهانی محدود خواهند بود.

امکان مدیریت دارایی‌های نفت و گاز توسط بانک‌ها

وام دهندگان به صنعت نفت و گاز ممکن است تصمیم بگیرند وام‌های شرکت‌هایی که قادر به بازپرداخت آنها نیستند، فاینانس مجدد کند. در این نوع معامله، بدهی تبدیل به سهم شده و کمک می‌کند شرکت بدهکار از ورشکستگی اجتناب کند.

طبق گزارش شرکت کردیت سایتس، سیتی گروپ، ولزفارگو، بانک امریکا و جی پی مورگان بالاترین میزان بدهی‌های معوق شرکت‌های انرژی را تا پایان سال ۲۰۱۹ داشته‌اند. از نظر درصد وام‌های انرژی از کل وام‌ها، گلدمن ساکس با ۱۱.۲ درصد پیشتاز است.

منابع آگاه به رویترز اظهار کرده‌اند که بانکهایی نظیر سیتی گروپ، ولزفارگو، بانک امریکا و جی پی مورگان از اوایل آوریل، شرکت‌های مستقلی را تشکیل دادند که در صورت عدم توانایی شرکت‌های نفتی برای بازپرداخت بدهی‌شان، مدیریت دارایی‌های نفت و گاز را برعهده بگیرند. این فرآیند ممکن است ماه‌ها به طول بینجامد اما به بانک ها اجازه می‌دهد کنترل دارایی‌های نفت و گاز را به دست بگیرند و به جای فروختن آنها به مبلغ یک دلار یا یک پنی، زمانی که شرایط بهبود پیدا کند، آنها را به ارزش مناسب به فروش رسانند.

شرکت‌های نیرو تامین کنندگان انرژی را خریداری کنند

برخی از تولیدکنندگان انرژی ورشکسته ممکن است در میان مشتریان نیروگاهی خود نجات‌دهنده پیدا کنند. برخی از شرکت‌های نفت و گاز که در ورطه ورشکستگی قرار دارند، در جست و جوی یک خریدار مناسب، با شرکت‌های نیرو وارد مذاکره شده‌اند. این رویکرد غیرمرسوم است ولی در شرایط فعلی هیچ گزینه‌ای دور از نظر نیست.

افزایش ورشکستگی‌های نفت و گاز در آمریکای شمالی

گزارش شرکت حقوقی "هاینس اند بون" نشان می‌دهد که در فاصله ژانویه تا مه مجموعا ۱۸ شرکت نفت و گاز در آمریکای شمالی خواستار حمایت در برابر ورشکستگی شدند که پنج مورد در سه ماهه اول و ۱۳ مورد در دو ماه نخست سه ماهه دوم بودند.

نظرات