شیراز، میزبان چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی است

 چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی از دوم تیرماه ۹۹ به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان فارس در شهرک گلستان شیراز برگزار می‌شود.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس، در نشستی خبری با بیان این مطلب، گفت: این نمایشگاه که با هدف رونق تولید و حمایت از صنایع و همچنین به منظور جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و به کارگیری و انتقال فناوری‌های روز برگزار می‌شود، یکی از مهم‌ترین و بزرگترین رویدادهای صنعتی، تجاری و اقتصادی منطقه جنوب کشور است و کارشناسان، متخصصان و تولیدکنندگان فعال در حوزه صنعت نفت از این نمایشگاه بازدید تخصصی خواهند داشت.

سید محمود موسوی افزود: به دلیل شرایط خاصی که در آن قرار داریم، همه سالن‌های برگزاری این نمایشگاه، روزانه قبل از شروع به کار نمایشگاه و در هنگام برگزاری، بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی گندزدایی خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به فراهم شدن مواد ضدعفونی کننده و در نظر گرفتن محل‌هایی برای شست و شوی دست‌ها در تمام سالن‌ها، مشارکت‌کنندگان و بازدید کنندگان علاوه بر اینکه ملزم به رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و دستکش هستند، می‌توانند دست‌های خود را ضد عفونی کنند.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس، در مورد علت برپایی این نمایشگاه در شیراز بیان داشت: این استان با توجه به موقعیت ویژه جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر راه‌های تجاری ایران به بنادر جنوب کشور، از دیر باز به عنوان نخستین مرکز ورود و توزیع کالای وارداتی و آخرین مکان تدارک صادراتی و یکی از مراکز مهم لجستیک نفت و گاز جنوب کشور محسوب می‌شود.

موسوی اضافه کرد: فارس به دلیل وجود منابع مهم تامین گاز و میعانات گازی (عبور چهار خط لوله سراسری از نقاط مختلف استان) و صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین دسترسی به بندر عسلویه در استان بوشهر، به عنوان یکی از منابع مهم تامین گاز، میعانات گازی است.

وی اظهار داشت: وجود مواد اولیه صنایع پایین دستی، صنایع گاز و پتروشیمی و همچنین وجود میدان‌های نفتی سروستان، سعادت آباد و خشت و کنارتخته و فعالیت تعداد زیادی از شرکت‌های پتروشیمی و صنایع شیمیایی همچون شرکت‌های طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی و شرکت ساختمان و نصب صنایع پشتیبانی، باعث شده تا این استان به قطب مهم صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی تبدیل شود.

موسوی بیان کرد: شیراز نیز به سبب جاذبه‌های اقتصادی، تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران و فعالان اقتصادی بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند افزون بر این، شیراز در مسیر را ه‌های تجاری داخل ایران به بنادر قرار گرفته است و به عنوان دروازه تجارت جنوب کشور در زمینه تولید و صنعت، صادرات و واردات، بازارهای خرید و فروش و معاملات در سطح بالایی از شاخص آماری قرار دارد.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این شرکت دارای بزرگترین سایت نمایشگاهی در منطقه جنوب کشور است و تاکنون بیش از ۷۰۰ عنوان نمایشگاه تخصصی و عمومی در سطح ملی و بین‌المللی برگزار کرده که همه آنها مورد استقبال صاحبان صنایع، متخصصان، بازرگانان و بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

ارائه آخرین دستاوردهای صنعت نفت و گاز در نمایشگاه شیراز

مجری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی نیز در این نشست اظهار داشت: در این نمایشگاه آخرین دستاوردها، پیشرفت‌ها و توانمندی‌ها در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از سوی شرکت‌های داخلی و خارجی که در این رویداد حضور دارند، ارائه خواهد شد.

جواد مرادپور افزود: با توجه به اینکه ایران، دومین کشور تولید کننده نفت در جهان است و در این میان استان فارس سهم بسزایی در تولیدات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی ایفا می‌کند، این نمایشگاه فرصت بسیار مغتنمی است تا اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در این صنعت بتوانند دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازدید فعالان و متخصصان این صنعت قرار دهند و با در نظر گرفتن روند تقاضای بازار و سمت و سوی رشد این صنعت، فعالیت‌‍ها و نوآوری‌های آتی خود را هدایت کنند.

وی ادامه داد: حرکت به سمت اقتصاد دانش پایه، تکمیل زنجیره علم، فناوری، فناوری تولید محصول، تجاری سازی به منظور ثروت آفرینی و افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

به گفته مرادپور، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، ارائه و دستیابی به آخرین دستاوردها و فناوری‌های روز در حوزه‌های مختلف صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، ایجاد هم‌افزایی میان سازندگان تجهیزات، صادرکنندگان، پیمانکاران، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دانش بنیان و توانمند سازی سرمایه‌های انسانی و مالکیت فکری و مدیریت دانش در توسعه و تقویت صنعت نقت، گاز و پتروشیمی از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

مجری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی همچنین بیان کرد: از جمله برنامه‌های جانبی این نمایشگاه می‌توان به برگزاری همایش، سمینار، کارگروه‌های آموزشی، پنل تخصصی مدیران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، برپایی نشست‌های B۲B بین مشارکت کنندگان حاضر در نمایشگاه، برگزاری نشست های B۲B بین هیات‌های تجاری خارجی با مشارکت کنندگان و نشست تخصصی مابین رایزنان تجاری و وابستگان تجاری شرکت کنندگان حاضر در نمایشگاه اشاره کرد.

B۲B یا (Business To Business) به ارتباط بین ۲ یا چند سازمان، موسسه اقتصادی، تولیدکنندگان مواد اولیه، تولیدکنندگان انواع مختلف کالای مصرفی و ارائه کنندگان انواع گوناگون خدمات اطلاق می شود. 

نظرات