بازار «میان‌روزی برق» از تیرماه امسال به صورت آزمایشی و از دی‌ماه به صورت رسمی، برای نخستین بار از سوی معاونت‌های بازار برق و راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران آغاز به‌کار می‌کند.

به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مشعل نيوز؛ از آنجایی که مدیریت لحظه‌ای مبادلات توان با در نظر گرفتن بهره‌وری اقتصادی، نیازمند ایجاد رقابت در بازه‌های زمانی نزدیک‌تر به زمان بهره‌برداری است، ایجاد بازار میان‌روزی گامی موثر در بهره‌برداری اقتصادی از شبکه برق کشور به‌شمار می‌آید.
بر اساس این گزارش، با توجه به این موضوع که انرژی تولیدی نیروگاه‌ها در مقیاس‌های بزرگ قابل ذخیره سازی نیست، بنابراین در حوادث مختلف شبکه مانند خروج واحدهای نیروگاه یا خطوط انتقال و یا تغییرات در مصرف برق، باید در فواصل مناسب برنامه‌ریزی تولید نیروگاه‌ها تغییر یابد تا بتوان با اقتصادی‌ترین شکل ممکن از سیستم،  بهره‌برداری کرد. به همین منظور و مطابق با تجربه‌های جهانی در خصوص راه‌اندازی بازارهای نزدیک به زمان بهره‌برداری، در فاز اول بازار میان‌روزی طراحی شده که به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.

 ایجاد آرایش تولید با حداکثر قابلیت اطمینان ممکن با توجه به نزدیک بودن به زمان بهره‌برداری (خروج واحد، حادثه در شبکه، بروزرسانی سوخت و ...)، پوشش نبود قطعیت‌های موجود در بهره‌برداری شبکه و افزایش امنیت سیستم با در نظرگرفتن آرایش تولید بروزرسانی شده از مهمترین مزیت های این بازار است.

همچنین ایجاد رقابت بیشتر و حداکثر سازی رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن سود تولید کننده و مصرف کننده و کاهش هزینه‌های بازار ناشی از بهره‌برداری از نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش، سلب فرصت شده‌اند نیز جزو مزایای اقتصادی این بازار است.

بازار میان روزی فرصتی دوباره برای نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش پذیرفته نشده‌اند (ناشی از تغییرات بار و یا حوادث شبکه) ایجاد می‌کند تا این نیروگاه‌ها بتوانند در بازار میان‌روزی برنده شوند.
همین امر، تبعات بهره‌برداری از نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش، پذیرفته نشده‌اند و در روز بهره‌برداری به درخواست مرکز کنترل با قیمت ۱.۲ AVC تولید می‌کنند را کاهش می‌دهد.

  

نظرات