نه تنها موافقان اجرای خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا، بلکه حالا منتقدان این طرح در آلمان نیز خواستار اقدام متقابل با تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های حاضر در این پروژه شده‌اند.

آمریکا گاز روسیه را تحریم کرد تا LNG به اروپا بفروشد/ موضع‌ ضعیف آلمان در برابر تحریم

به گزارش  راشاتودی، تهدید تحریمی اخیر آمریکا علیه شرکت‌های حاضر در اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورد استریم2، نارضایتی فراگیری را در آلمان ایجاد کرده و حتی منتقدان این پروژه نیز حالا خواستار اعمال تعرفه بر واردات سوخت‌های فسیلی از آمریکا شده‌اند. 

رویکرد تحریمی آمریکا علیه پروژه نورد استریم2 تاکنون به خروج شرکت بزرگ سوئیسی ـ آلمانی آلسیز از روند لوله‌گذاری خط منجر شده است. 

یک کارشناس اندیشکده دولتی تحقیقات اقتصادی آلمان، تحریم‌های آمریکا علیه خط لوله نورداستریم2 را حربه‌ای برای فروش LNG آمریکا به اروپا و آلمان به بالاترین قیمت ممکن عنوان کرده است. 

وی معتقد است: واشنگتن و مسکو هر دو از گاز به عنوان سلاح استفاده می‌کنند.

کلودیا کمفرت که از جمله منتقدان انتقال گاز روسیه به آلمان است، در این باره تاکید می‌کند: اگرچه اجرای پروژه نورداستریم2 از نظر زیست محیطی زیانبار، از نظر اقتصادی غیرضروری و از نظر مالی غیرسودده است، اما تحریم‌های آمریکا اصلا قابل قبول نیستند و باید اتحادیه اروپا به آنها پاسخ دهد. 

وی تاکید کرد: اروپا باید اعمال تعرفه زیست محیطی بر واردات گاز از آمریکا را کلید بزند تا این گاز امکانات صادرات به آلمان و اروپا را از دست بدهد.

اگرچه دولت آلمان نسبت به اقدام آمریکا در اعمال تحریم علیه خط لوله نورداستریم2 ابراز تاسف کرده است، اما تاکنون اقدامی در این باره انجام نداده است. آلمان‌ها می‌گویند این سیاست آمریکا دخالت در امور داخلی آنهاست. 

نظرات