مشترکان استان سمنان بیشترین مصرف برق را دارند

 نقشه مصرف روزانه در کشور نشان می دهد که برق مصرفی ساکنان استان سمنان بیش از حد مجاز است و استان های قزوین، مرکزی، کردستان و مشهد افزایش مصرف داشتند و در بقیه استان ها مشترکان وضعیت متعادلی داشته اند.

وزارت نیرو امروز (یکشنبه) نقشه مصرف برق کشور را ارائه کرد که در ساعت ۱۳ بروز رسانی شده، براساس آن استان سمنان در وضعیت قرمز (مصرف بیش از حد مجاز) قرار دارد و ساکنان آن برای اینکه به شرایط پایدار برسند باید مصرف خود را ۱۰ درصد کاهش دهند.

همچنین در ادامه چهار استان (قزوین، مرکزی، کردستان و مشهد) با رنگ زرد مشخص شدند که گویای این است که میزان مصرف در آن مناطق افزایش یافته است و برای رسیدن به حالت پایدار مصرف کنندگان باید مصرف خود را پنج درصد کم کنند.

براساس این نقشه بقیه مناطق کشور با رنگ سبز مشخص شدند که مصرف متعادل و عادی داشتند و به عبارتی مشترکان با صنعت برق همکاری بیشتری به عمل آوردند.

براساس این گزارش، مشترکان می‌توانند برای کاهش میزان مصرف برق در پیک روزانه (ساعت ۱۲ تا ۱۶) از دور کند کولرهای آبی استفاده کنند و کولرهای گازی و سایر وسایل سرمایشی را روی درجه ۲۴ تنظیم کنند.

همچنین مشترکان با استفاده نکردن همزمان از وسایل برقی پرمصرف مانند اتو، جاروبرقی، ماشین ظرفشویی و لباسشویی در ساعت‌های یاد شده و یا انتقال آن به ساعت‌های پایانی شب یا اوایل صبح، می‌توانند در کاهش مصرف برق نقش بسزایی داشته باشند.

براساس اين گزارش؛مبادلات برق کشور در زمان پیک (اوج مصرف) حدود یک هزار و ۶۲۲ مگاوات بود که از این میزان یک هزار و ۳۱۳ مگاوات به صادرات و ۳۰۹ مگاوات واردات برق تعلق داشت.

گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران حاکی است به دنبال افزایش دمای هوا در هفته‌های گذشته، مصرف برق افزایش یافت و سه شنبه گذشته به رقم ۵۴ هزار و ۱۳۸ مگاوات رسید. مصرف برق در تاریخ مشابه پارسال، ۵۰ هزار و ۳۲۵ مگاوات بود.

نظرات